Na torze (140) | Na drodze (96) | W garażu (94) | Wydarzenia (66) | Poza autem (34) | Testy aut (20) | Karting (16) | Testy (14) |

Test rejestratorów trasy

Obiektyw kamerki samochodowejKorzystam z dwóch czterech typowych rejestratorów trasy. Różnią się istotnymi detalami.

Mini Rejestrator OctaCam C-260Przeczytaj też test kolejnego rejestratora trasy, tj: OctaCam C-260, z którego korzystam....

Rejestrator CAR DVR HDMI...i następnego rejestratora, w popularnej obudowie, pt. HD CAR DVR 720p HDMI.
Car Key Micro Camera...i kolejny rejestrator... choć jest to bardziej kamerka z funkcją rejestratora trasy, niż rejestrator jako taki... ale daje radę, nagrywa bardzo dobry obraz, będę z tej kamerki często korzystał... 808 HD Car Key Micro Camera #16
Rejestrator trasy G1WH miniaturka...i jeszcze następnego rejestratora, najlepszego z tych wszystkich i zarazem chyba najlepszego ogólnie pod względem stosunku jakości do ceny, pt. Test rejestratora G1WH.Spis treści testu

 1. Jaki rejestrator kupić? na co zwracać uwagę?
 2. Jakość nagrań rejestratorów
 3. Zdjęcia rejestratorów
 4. Przykładowe nagrania
 5. Komentarze

Rejestrator nr 1. Jest to dość charakterystyczny rejestrator, rzadko spotykany. Podpisany jest na pudełku jako VEHICLE DVR, nie ma żadnego logo, marki, itp. Posiada obrotowy obiektyw, który można łatwo skierować do np. wnętrza auta. Raczej nie powinno być problemu z jego identyfikacją wśród innych rejestratorów. Kupiłem go przez internet od polskiego sprzedawcy (czyli nie zza granicy), za 330 zł.

Rejestrator trasy z obiektywem obrotowym

Rejestrator nr 2. Ten natomiast wygląda jak typowy rejestrator trasy. Podpisany jest jako Omega HD CAR DVR i po polsku Kamera samochodowa HD. Nie ma żadnych innych symboli, numerów, znaków. Ten rejestrator występować można z różnymi innymi nazwami, czasami będzie się nieznacznie różnił obudową, czy też w tej samej obudowie może mieć różnorakie parametry, różne konfiguracje przycisków, wejść i wyjść, mieć albo nie mieć diody podczerwieni, itp. Kupiłem go w REAL-u za 190 zł.

Kamera samochodowa Omega HD CAR DVR 720p

Na końcu materiału znajdują się szczegółowe zdjęcia obu rejestratorów.

Jaki rejestrator kupić?

Przechodząc do sedna, z tych dwóch lepiej kupić rejestrator nr 2. Z innych podobnych, w tym przedziale cenowym, tej jakości, tych marek no-name, też rejestrator nr 2.

Ale po kolei, gdybym miał jeszcze raz kupować podobny rejestrator to zwracałbym uwagę na:

 • Rozdzielczość nagrywanego filmu

  Z racji tego, że nagrania dalej modyfikuję i publikuję to jest to dla mnie podstawowy parametr i musi to być 1280x720 czyli 720p, czyli HD, a dokładniej to HD Ready, obraz panoramiczny.

  Oba rejestratory mają prawdziwe 1280x720.

  Z tymi rozdzielczościami jest problem, bo w opisach rejestratorów jedno a w pudełku drugie. Często podawane jest, że dany rejestrator jest HD, jest 720p, jest HD Ready a okazuje się, że jest to rozdzielczość interpolowana (czy rozciągnięta), czy ma maksimum 1280x960 albo 960x720. Wszystkie te rozdzielczości do niczego mi nie są potrzebne, musi być 1280x720, i to jest minimum (i zarazem maksimum, bo dalej już jest drogo i rzadko są spotykane takie rejestratory).

  Niestety sprzedający przez internet często oszukują, podają, że rejestrator ma 720p, co jest w cywilizowanym świecie rozumiane jako 1280x720 a później okazuje się, że ma 960x720. Czasami powiedzą w prost, że ma 1280x720 a się okaże, że jest 1280x960. Tłumaczenie? "pomyliłem się, ale przecież jest 1280"... albo, "ale jest przecież 720". Ma być oba na raz, 1280 i 720!

  Kolejna sprawa to nagrania podawane jako przykładowe, które zwykle nie jest nagraniem wykonanym danym rejestratorem. Nawet nie jest wykonane rejestratorem o podobnych parametrach. Tłumaczenie? "to nagranie przykładowe, jako takie, bo klienci pytają czy w ogóle coś widać". To, że rozdzielczość się nie zgadza, to, że kąt widzenia się nie zgadza, to, że w ogóle nie jest nagrywane rejestratorem (a aparatem, albo kamerą) to nie ma znaczenia. Ja oczywiście proszę o przesłanie pliku nagrania na e-mail i jak na razie otrzymałem dwa i żadne nie były takie jak w opisie. A w opisie wszystko mi się zgadzało.

  Dalej ważna jest dla mnie ilość klatek na sekundę, aby było te 24 czy 25, a najlepiej 30, i jeżeli wszystko się zgadza z 1280x720 to i zgadza się z 24/25/30 klatek. Podobnie jest z kolorami, tj. 16 albo 32 bit.

 • Poniżej znajdują się stop-klatki w oryginalnym rozmiarze, kolorach, i jakości minimalnie gorszej (ze względu na ponowną kompresję przy zapisie plików). Takiej wielkości i jakości jest obraz filmu w skali 1:1, czyli 1280x720 pikseli.

  Podczas jazdy z rejestratorem nr 1 było pochmurniej, padał mały deszcz, więc należy wziąć małą poprawkę na te warunki.

 • Kąt nagrywania obiektywu

  Jest to ważny parametr, szczególnie dla mnie. Im szerszy kąt tym nagranie będzie obejmowało większą przestrzeń, czyli nie tylko jezdnię ale i pobocza, skrzyżowania, itd. Ale w typowych rejestratorach, które posiadają kiepskie obiektywy, ten szeroki kąt wiąże się z "zaokrągleniem" obrazu skutkiem czego dobrze i wyraźnie widać tylko na kilka metrów przed autem.

  Rejestrator nr 1 ma kąt widzenia 150 stopni, a rejestrator nr 2 ma typowe 120 stopni. Oba rejestratory zaokrąglają obraz i przez to traci on proporcje, jest nieczytelny, trudno rozpoznać markę auta jadącego 50 metrów przed nami, czy obok. 150 stopni to dla mnie za dużo, i głównie dlatego kupiłem ten drugi, ze 120 stopni.

  Wybierając rejestrator patrzę na przykładowe nagranie i oceniam czy kąt jest dobry, szczególnie czy nagrywa szeroko bez drastycznego zaokrąglania obrazu i przez to zaburzania proporcji. Wolę aby obejmował mniej obrazu ale go nie zaokrąglał. Tutaj też muszę obejrzeć obraz bo choć większość rejestratorów ma 120 stopni to różnice w zaokrągleniach są bardzo widoczne.

  Oczywiście intencją producentów jest to aby objąć jak najwięcej obrazu i zachować dobrą widoczność przed samą maską. Nie da się brać udziału w wypadku z autem, które jest ciągle 100 metrów przed nami. Jeżeli ktoś wymusi na nas pierwszeństwo, wjedzie nam pod koła to będzie musiał się znaleźć przed maską i wtedy się dobrze nagra.

 • Co prawda poniższe zdjęcia nie przedstawią tego samego wiaduktu ale różnica w kątach nagrywania jest widoczna, choć nie drastycznie bo dotyczą tylko 30 stopni. Rejestrator nr 1 bardziej zaokrągla obraz oraz obejmuje też większy fragment wnętrza auta. Oba rejestratory przymocowane były do szyby w tym samym miejscu.

  Kąt obiektywu 150 stopni w rejestratorze trasy

  Kąt obiektywu 120 stopni w rejestratorze trasy

 • Karty pamięci

  Rejestrator nr 1 nagrywa na kartach microSD a rejestrator nr 2 na karcie SD o typowych wymiarach. Oba obsługują karty do 32 (nr 2 do 64 GB) ale ja korzystam z karty 16 GB bo większe kosztują więcej niż sam rejestrator. Te 16 GB to chyba minimalny rozmiar do rejestratora nagrywającego w tym prawdziwym HD 720p bo pozwala na nagranie 2-3 godzin. Taka ilość materiału pozwala mi swobodnie kontynuować jazdę po nagraniu ciekawego zdarzenia, nie muszę szybko zatrzymywać się aby zgrać pliki z karty bo za chwilę się nadpiszą.

  Karta microSD w rejestratorze trasy

  Karta pamięci Patriot microSDHC 16GB Class10.

  Karta SD w rejestratorze trasy

  Ta sama karta pamięci co wyżej, ale w adapterze rozmiaru standardowej karty SD.

  Przy wyborze karty pamięci trzeba patrzeć na to jakiej jest klasy prędkości. W rejestratorze nr 1 działała dobrze karta dopiero z Class 10 (chyba to najwyższa, symbol 10 w literze "C") a w rejestratorze nr 2 działają dobrze też wolniejsze. Mimo tego lepiej kupić kartę z Class 10, jest pewność, że obraz będzie nagrywany bez zacinania się, przeskoków, stop-klatek, i poza tym szybciej można skopiować te GB danych z karty (najlepiej przez kabel USB 2.0 podłączony do rejestratora, przeciętne czytniki kart są bardzo powolne).

  Karta pamięci Patriot microSDHC Class10 16GB

 • Menu i możliwość konfiguracji

  Okazało się, że rejestrator nr 1 nie ma typowego menu. Kupiony później rejestrator nr 2 już ma takie menu jakiego każdy się spodziewa kupując jakiekolwiek urządzenie elektroniczne, a nawet bardziej rozbudowane. Skutkiem czego rejestrator nr 1 nie pozwala praktycznie nic konfigurować, a w rejestratorze 2 możemy konfigurować niemal wszystko.

  Menu w rejestratorze trasy

  Co można konfigurować?

  To czy ma być widoczny czas na nagraniu. W rejestratorze nr 1 nie mogę w ogóle wyłączyć pokazywania czasu! a aby ustawić dobrą godzinę muszę wkopiować na kartę pamięci plik time.txt ze wpisaną z klawiatury aktualną godziną i włączyć rejetrator. W rejestratorze nr 2 mogę wszystko ustawić w menu.

  Czas na nagraniu rejestratora trasy

  Czas trwania plików z nagraniami. Rejestratory nagrywają obraz po kawałkach, które później zapisywane są na karcie pamięci jako oddzielne pliki video (zwykle typ AVI). Rejestrator nr 1 zapisuje pliki o czasie trwania 2 minut i nie da się tego zmienić, a rejestrator nr 2 pozwala na ustawienie czy to mają być 2, 5 czy 10-minutowe nagrania. 1 minuta nagrania HD 720p to mniej więcej 100 MB, 10 minut = 1 GB.

  Katalog z plikami video z nagraniami rejestratorem trasy

  Kolejne pliki video na karcie pamięci z nagrania jednej jazdy.

  Rozdzielczość filmu. Ja nagrywam w najwyższej jakości więc tylko raz to ustawiam. W rejestratorze nr 1 robi się to za pomocą przycisku na obudowie.

  Generalnie z menu w rejestratorze nr 2 można wszystko wygodnie zmieniać, formatować kartę, włączać detektor ruchu, nagrywanie w pętli, czas kontynuowania nagrania po wyłączeniu auta, włączenie i wyłączenia obrazu na panelu, ustawianie czasu, itd. a rejestrator 1 pozwala tylko na zmianę podstawowych parametrów i tak nieintuicyjnie, że muszę kilka razy klikać na kolejne przyciski na obudowie aby w końcu ustawić coś tak jak chciałem.

 • Podstawowe i dodatkowe funkcjonalności

  Oba rejestratory podłącza się do gniazda zapalniczki samochodowej przez załączony kabel (wejście USB na rejestratorze, ma być obsługa USB 2.0). Oba nagrywają po włączeniu silnika samochodu (czyli gdy poleci prąd przez tę zapalniczkę) i oba się wyłączą. Oba nagrywają w pętli, czyli po zapełnieniu karty pamięci usuwane są najstarsze nagrania aby było miejsce na nowe. Wszystko to oczywiście musi być i chyba zawsze jest.

  Oba posiadają funkcję kamery internetowej, nagrywania w podczerwieni, robienia zdjęć, itd. z czego nie mam zamiaru korzystać. Rejestrator nr 2 można też podłączyć do telewizora oraz do zewnętrznej ładowarki na 5V. Ma też funkcję dyktafonu.

 • Uchwyt mocujący

  Oczywiście jest to przyssawka, praktycznie wszystkie uchwyty pozwalają na swobodny obrót w większość stron świata. Ale dobrze jest dla mnie aby rejestrator był mocowany do uchwytu przez gwint 1/4 cala, czyli standardowy rozmiar w statywach fotograficznych. Dzięki temu mogę taki rejestrator zamocować do różnorakich innych statywów, typowych fotograficznych, ewentualnie sam sobie zrobić jakieś mocowanie (np. do roweru) bo trzeba tylko mieć śrubkę 1/4 cala.

  Uchwyt z przyssawką rejestratora trasy ze śrubą 1/4 cala

  Przy czym sama przyssawką pozwala też na przymocowanie rejestratora do wielu miejsc np. kasku podczas jazdy gokartem, pewnie też nie będzie problemu z mocowaniem na zewnątrz auta przy niskich prędkościach, itp.

  Rejestrator nr 1 można mocować od dołu i od góry do uchwytu bo ma zaczepy po obu stronach, a rejestrator nr 2 tylko od góry. Uchwyt rejestratora nr 1 nie jest standardowy, pasuje tylko do tego konkretnego rejestratora.

  Uchwyt dedykowany dla rejestratora trasy

  Co prawda do rejestratora nr 1 dołączony jest dodatkowy płaski uchwyt z gumą od spodu, ale nadaje się on chyba tylko do ustawienia rejestratora na biurku.

  Płaski uchwyt do rejestratora trasy

 • Cena rejestratora

  Rozstrzał cenowy za praktycznie te same rejestratory jest bardzo duży. Tak jak wyżej pisałem, rejestrator nr 1 kosztował 330 zł i kupiony był przez internet, a rejestrator nr 2 kupiony za 190 zł w REAL-u. Ale oba identyczne rejestratory widziałem też po 500-800 zł w różnych sklepach. I przeciwnie, przez internet są oferowane i po 80 zł, przy czym bardzo duże jest ryzyko trafienia na parametry inne niż podane w opisach, bardzo kiepski obraz. Więcej niż 250 zł nie zapłaciłbym za spełniający wszystkie moje wymagania rejestrator.

  A rejestrator nr 2 kupiłem właśnie dlatego w REAL-u, bo mogłem go sobie pomacać, włączyć, sprawdzić przed zakupem czy jest wszystko jak należy. Nawet proponowano mi, abym sobie pojeździł z nim po parkingu i sprawdził go w akcji, ale już sobie takie testy darowałem.

Który rejestrator kupiłbym jeszcze raz? który bym polecił?

Rejestrator nr 2. Z nr 2 na bieżąco korzystam i w zasadzie nie mam co do niego większych uwag. Jest to chyba najlepszy rejestrator z tych tańszych. Nic negatywnego mnie w nim nie zaskoczyło.

Rejestrator nr 1 leży na razie na półce ale też jeszcze mi się przyda ze względu na ten 150 stopniowy kąt widzenia, przez który kupiłem nowy rejestrator. Nr 1 będzie mi niebawem potrzebny do nagrywania wnętrza auta oraz "bajeranckich" ujęć typu skręcającego koła podczas jazdy, gdzie szeroki kąt jest jak najbardziej pożądany.

Jakość nagrań rejestratorów

Generalnie jakość jest kiepska, nawet przy prawdziwej rozdzielczości 1280x720. Co prawda sporo można zobaczyć, ale tylko na bliskich odległościach. Zwykle będzie problem z odczytaniem rejestracji mijanych aut, nawet nazw miejscowości, szczególnie jeżeli obiektyw ma duży kąt wiedzenia. Ponadto obiektywy są malutkie i kiepskiej jakości, kolory często nie są takie jak powinny. Podobnie jest z jakością dźwięku, pięknego brzmienia naszego silnika nijak nie nagramy.

Obraz z rejestratorów ciężko porównać do nagrań ze zwykłych, nawet tanich kamer, czy aparatów cyfrowych nagrywających w HD720p.

Rolą typowych rejestratorów jest nagranie jakiegoś zdarzenia drogowego, zwykle tego w którym się uczestniczy, więc spełniać będą tę rolę. Ale słabo nadają się do szczegółowego rejestrowania trasy przejazdu. Z napisami, rejestracjami, twarzami, itd.. będzie spory problem.

Poniżej znajdują się przykładowe nagrania wykonane na potrzeby tego materiału. Nagrania dwoma rejestratorami były wykonane tego samego dnia, po mniej więcej tej samej trasie przejazdu. Ze względu na pochmurną pogodę jakość nagrania troszkę ucierpiała, podobnie przez kompresję przy edycji oraz przy zamieszczaniu nagrania w Youtube. Nagranie wykonane w słoneczną pogodę i przeglądane w oryginale (bez edycji) będzie troszkę lepszej jakości. W drugiej części poniższych filmików jest nagranie w nocy, przy miejskim oświetleniu.

Rejestrator nr 1 (VEHICLE DVR):

Rejestrator nr 2 (Omega HD CAR DVR):

Nagrania w nocy, bez oświetlenia

Powyższe nagranie było wykonane wcześniej, rejestratorem nr 2, ale przy rejestratorze nr 1 tak samo by było mało co widać - tylko tyle ile oświetlą lampy naszego samochodu.

Diody podczerwieni oczywiście nic nie pomogą w takiej sytuacji bo świecą na pół metra oświetlając miejsce o średnicy kilkudziesięciu centymetrów. Jest to tylko gadżet, taka mini-latareczka.

Obraz w podczerwieni nagrywany rejestratorem trasy

Jakość samych rejestratorów

Jakość jest taka sobie, to tania chińszczyzna. Rejestrator nr 1 już zaczyna buczeć/szumieć podczas nagrywania (jakiś problem z mikrofonem) i wydaje mi się, że pogorszyły się kolory na nagraniach. Rejestrator nr 2 od początku trzeszczy trochę obudową co słychać na nagraniu, ale poza tym działa dobrze. Ma też chyba 2 lata gwarancji, a że kupiony w REAL-u to są jakieś szanse na wymianę jakby kompletnie padł.

Z rejestratora nr 1 wypada kabel USB, muszę wtyczkę doginać aby się trzymała. I ogólną wadą rejestratorów są wiszące kable przez całą szybę. Wewnętrzne baterie na początku trzymają około dwóch godzin, z czasem coraz mniej, więc bez kabli się nie obejdzie.

Codzienne korzystanie z rejestratora

Mimo, że każdy z rejestratorów pozwala na bezobsługowe korzystanie to jednak odpinam je od szyby czołowej, oczywiście w obawie o szybę boczną. Mimo, że niewiele kosztują to jednak boją się, że znajdzie się jakiś zacofany złodziej, który pomyśli, że kradnie jakiś drogi cud techniki.

Droga sprawa to spektakularne nagrania, a głównie ich brak. Niestety trudno trafić na jakieś ciekawe zdarzenia mimo krążącej opinii, że wszelkie kamery w aucie przyciągają nieszczęścia. Jak już coś się trafi to albo było za daleko i nic nie widać, albo się... nie nagrało, jak w opisywanym przypadku pt. Prawie wypadek prawie się nagrał.

Markowe małe kamery

Kamery pokroju GoPro, Drift Innovation, Contour+ czy VIO POV HD nagrywają w nieporównywalnie lepszej, w prawdziwej rozdzielczości FullHD, ale też mają swoje wady jako rejestratory trasy. Podstawowa wada to cena, a dalej to, że nagrywają podobny, zakrzywiony obraz jak zwykłe rejestratory. Taka jest ich rola, głównym bohaterem nagrań ma być posiadacz kamery i to co się dzieje w pobliżu jego auta a nie rejestracja i analiza sytuacji na drodze w promieniu kilkuset metrów.

Kupując jedną z tych kamer jako rejestrator trasy musiałbym po prostu je wcześniej porządnie przetestować, tak w ciemno, po samych opisach to jednak zbyt duże ryzyko.

Jeszcze inne kamery

Poza powyższymi, typowymi rejestratorami korzystam ze zwykłego aparatu cyfrowego, który potrafi nagrywać w 720p, ma dość szeroki kąt, nie zakrzywia obrazu. Oraz równie zwykłej kamery cyfrowej, która nagrywa zdecydowanie lepiej, w FullHD, ma szeroki kąt, stabilizacje i inne bajery. Doświadczenia z aparatami i kamerami opiszę innym razem.

Rejestrator nr 1 : VEHICLE DVR

Monitor rejestratora trasy

Obiektyw z diodami IR rejestratora trasy

Przełącznik HD na rejestratorze trasy

Slot microSD i wejście USB w rejestratorze trasy

Mocowanie uchwytów z góry i dołu do rejestratora trasy

Obrotowy obiektyw rejestratora trasy

Pudełko rejestratora trasy Vehicle DVR

Specyfikacja techniczne rejestratora trasy DVR

Rejestrator nr 2 : Omega HD CAR DVR HD 720p

Rejestrator trasy Omega HD CAR DVR 720p

Obiektyw rejestratora trasy

Przyciski menu na rejestratorze trasy

Wejścia i wyjścia w rejestratorze trasy

Pudełko rejestratora trasy Omega HD CAR DVR 720p

Pudełko w języku polskim rejestratora trasy Omega HD CAR DVR 720p

Kamery samochodowe w aucie na torze

Przykłady nagrań rejestratorami

Nagranie wykonane rejestratorem nr 1. Duży kąt i zaokrąglenia obrazu na rogach. Zakryta jest data nagrania w lewym dolnym rogu. Nie ma możliwości odczytania tablic rejestracyjnych, trudno jest odczytać nawet znaki drogowe czy rozpoznać marki aut.

Także rejestrator nr 1 i te same problemy. Ciężko nawet rozpoznać policyjną Vectrę.

Rejestrator nr 2. Obraz bardziej rzeczywisty, na rogach nie jest już tak zaokrąglony, ale problemy ze szczegółami nadal pozostają.

Rejestrator nr 2. Nijak nie można odczytaj rejestracji aut z takiej odległości, nawet przy pełnym ekranie i najwyższej rozdzielczości.

Rejestrator nr 2 przymocowany przyssawką do kasku. W takim przypadki szerszy kąt widzenia nijak nie przeszkadza, a jest nawet wskazany. Jakość nagrania jest kiepska ze względu na słabe oświetlenie toru oraz słabą jakość samego rejestratora.

Dodaję kolejne nagrania:

Rejestrator nr 2 i nagranie nocnej jazdy po ośnieżonym Lublinie. W pierwszej części nagrania widoczne są tylko oświetlone fragmenty nagrania, w drugiej już przyspieszona całość, wraz z ciemnymi. Rejestrator sam się w taki sposób rozjaśnia i ściemnia.

Rejestrator nr 2 przymocowany do kasku narciarskiego. W niskich temperaturach bateria działa znacznie krócej, ale w tym przypadku (kilka stopni powyżej zera) powinna wytrzymać około godziny ciągłej pracy. Przy -15 st. C działała tylko kilkanaście minut.

Komentarze (414) skocz na koniec

kazikson, 2012-01-06, 17:36
Dzięki za artykuł. Pożyczam czasem GoPro od syna, w pochmurny dzień jakość filmów jest niewiele lepsza od Twoich nagrań. W pełnym słońcu bajka, ale ta cena. Pozdrawiam.
marcin m., 2012-01-06, 21:10
Jak zwykle wartościowy tekst!
miroslaw123, 2012-01-23, 14:50
Serdeczne dzięki !Od pół roku zastanawiam się nad kupnem,kturegoś z tych wynalazków? Ostatnio jest art. w Motor z 16 01,który potwierdza Twoje cenne doświadczenia.
Piotr, 2012-02-24, 16:19
Wlożyles bardzo dużo pracy i serca ,by nam przyszlym nabywcą kamerki otworzyć oczy przed zakupem.
Bardzo Tobie dziekuję,serdecznie pozdrawiam.
, 2012-02-24, 16:41
Dziękuję :)
Burni, 2012-02-27, 21:48
Szacun za dobrą i obszerną recenzję
Blogomotive, 2012-02-28, 14:31
Proste pytanie - chcąc nagrać fajne filmy z jazd torowych, poleciłbyś jednak (mimo ceny) GoPro czy tak naprawdę przy dobrej pogodzie rejestrator za 200 zł jest wystarczający? Mowa o amatorskich nagraniach bez przegiętej edycji, efektów itp?

Czy coś jeszcze innego?
, 2012-02-28, 16:16
Z GoPro nie korzystałem, ale oczywiście parametry ma najlepsze, nagrywa w prawdziwym FullHD i ten obraz można obrabiać. Gdyby tylko nie kosztowal ponad 1000-1500zł czyli 5x więcej niż zwykły rejestrator.

Ja na torze, gdy nie mam nic szczególnego do nagrania, to będę używał zwykłego rejestratora. I faktycznie, w dobrą pogodę obraz jest znacznie lepszy. A dla wybranych ujęć, nagrania czegoś konkretnego, mam jeszcze zwykłą kamerę do ręki: http://www.youtube.com/watch?v=UauHMUW23gM która też nagrywa w FullHD, ale szybko bateria się czerpie i pamięci brakuje.

Jak to co ponagrywałem rejestratorami jest dla Ciebie wystarczające (jakość w internecie jest troszkę gorsza niż oryginał, ze względu na ponowne kompresje przy edycji) to nie ma sensu kupować GoPro. I dalej, będziesz miał typowy rejestrator trasy do auta, podłączany do zapalniczki, działający w tle.

Z drugiej strony, kto tam bardziej niż hobbystycznie nagrywa swoje sportowe akrobacje to pewnie wybierze GoPro. Gdyby był bardziej aktywnym sportowo to pewnie też bym sobie GoPro sprawił.
Jan, 2012-03-14, 01:41
Pytanko mam - czy tez wyświetlacz musi być otwarty ??
, 2012-03-14, 02:02
Nie, wyświetlacz nie musi być otwarty. W sumie nie powinien, aby się nie kolebotał.

W tym rejestratorze (Omega) co do tego wyświetlacza to są opcje:
- włącz / wyłącz wyświetlanie,
- wyświetl: obraz normalny / obraz *do górny nogami*.

Tylko nie sprawdzałem, czy ustawiając wyświetlanie *do górny nogami* też się nagrywa *do górny nogami*, czy tylko zmienia się wyświetlanie na wyświetlaczu. Ja teraz mocując rejestrator np. do kasku nagrywam pierwotnie program *do góry nogami* i później, przy edycji sobie go odwracam - więc mi to różnicy nie robi, i nawet nie sprawdzałem tego.
Jan, 2012-03-14, 14:13
A jakie to ma wymiary hmm
, 2012-03-14, 16:40
Hmm.. wymiary takie naturalne, takie jakie należy się spodziewać, przez to nijak nie zwróciłem na nie uwagi i nic o nich nie pisałem w teście...

zdjęcie na szybie jest w materiale:
Przed startem Tor Poznań Track Day w sezonie 2012...

... a i dodałem też powyżej....
Paweł, 2012-04-02, 11:42
Witam.
Zakupiłem Omegę i mam problem z kartami. Ciągle wyrzuca mi komunikat *Błąd karty*. Jak próbuję formatować kartę to mam: *Pleas plug out card*.
Te same komunikaty mam na kartach zarówno 2 jak i 16 GB. Nie wiem czy to wina sprzętu, czy ja robię coś źle. Karty na pewno są sprawne.
Jakby mógł ktoś podpowiedzieć co z tym zrobić, byłbym wdzięczny :)
Pozdrawiam.
, 2012-04-02, 11:47
Zresetuj rejestrator (jest przycisk na boku), sformatuj kartę w komputerze, wsadź i ma działać. Jeżeli dalej jest błąd to wina rejestratora, trzeba wymienić na inny. Nic innego wymyślić się nie da. Rozumiem, że formatujesz kartę *normalnie*, nic tam nie cudujesz z ustawieniami.
Paweł, 2012-04-03, 10:36
Robiłem dokładnie w ten sposób. Formatowałem bez *cudowania*. Niestety nic to nie daje. Muszę wymienić.
Dziękuję za pomoc.
gienek_k, 2012-04-06, 13:58
Kupiłem kiedyś ten z nr 1. totalna porażka. nawet nie dane było mi go przetestować. wygląd totalne badziewie. działanie - powiesił się zaraz po włączeniu w domu ;/ odesłałem. stanowczo odradzam.
, 2012-04-06, 15:17
Oj... aż tak tragiczny nie jest. Działa jak każdy inny, ma tylko ten większy kąt widzenia niż inne. To, że się zawiesił to pewnie wina uszkodzonej sztuki, mój się nie zawiesza. Też trzeba szybką kartę do niego kupić. I niedobrze, że nie ma typowego menu. Ja bym go drugi raz nie kupił, ale co do obrazu, istoty rejestratora to nie odbiega od innych.
Rafał, 2012-04-10, 23:50
Witaj,
Jednego czego się mogę przyczepić, to faktu iż omega pozwala na nagrywanie jednym ciągiem, bez cięć na poszczególne przedziały czasowe. Wystarczy wyłączyć zapętlanie.. :)
, 2012-04-11, 00:43
Hmm... nie sprawdzałem tego nawet, czyli bez zapętlania będzie jeden wielki plik, na całą pojemność karty... tylko ciekawe czy da radę zapisać tak w locie np. 16 GB? może mieć problem, bo mam zwykłą domową kamerę Sony, która też ma nagrywać jednym ciągiem, ale więcej niż 2GB nie utrzyma w swojej pamięci podręcznej i sama dzieli nagranie na pliki po 2 GB...

na moje oko nie ma szans, aby ta Omega miała bufor na te 8, 16 czy 32GB... 4GB, nawet 2 może nie utrzymać... ale bardzo łatwo można to sprawdzić :)
Mario1969, 2012-04-21, 11:49
Kupiłem Kamere OMEGA , na Allegro ... powiem tyle TOTALNA PORAŻKA< WYmieniałem 2 razy ,, poniewaz były uzkodzone , pierwsza rozfokusowana maxymalnie + zakłucenia w nocy .... druga zakłucenia w nocy + ekranik rozluzował sie pierwszego dnia , praktycznienic nie widac .. ŻENADA, NIE KUPUJCIE KAMERY OMEGA TE KTÓRE SA SPRZEDAWANE NA ALLEGRO ...
, 2012-04-21, 14:12
Na pewno kupiłeś o takich samych parametrach co ta w RELAu? nie sugeruj się samą nazwą *omega* bo to może być każdy inny rejestrator... poza tym na allegro bardzo ściemniają w opisach... teraz chyba ponownie są te rejestratory w REALu do kupienia, raz na jakiś czas je oferują...
, 2012-04-21, 20:31
Widziałem dzisiaj w REAL rejestrator Omega, który nie jest tym co wyżej opisywałem albo bardzo podobnym. Ma gorsze parametry, głównie to, że 1280x720 jest interpolowane (czyli złe, do niczego się nie nadaje) a faktyczna rozdzielczość to 640x480 (czyli słaba). Kosztuje on około 120 zł, czyli jest sporo tańszy bo ten *właściwy* miał cenę ok. 180 zł.
Mario1969, 2012-04-22, 09:53
T a którą kupiłem na Allegro wygląda inaczej niż ta ze zdjęcia ... podaje link do zdjęcia ..... http://img08.allegroimg.pl/photos/oryginal/22/86/12/72/2286127246 , Plastik z którego wykonano kamerę jest bardzo kruchy , należy obchodzić sie bardzo delikatnie gdyż można ja uszkodzić , NIE POLECAM !!! .. samo urządzenie nie zawsze działa tak jak powinno .. Ogólnie NIE Polecam ! ... masakrycznie słabo wykonana, w nocy nagrywają sie głównie zakłócenia ... w dzień obraz jest akceptowalny ... no ale szczerze rejestracje samochodu który stoi przed.... nie jest łatwo odczytać .IMHO , wyrzucone 200 zł w błoto ... nie chce robic zadymy , gdyż wymieniano mi 2 X kamerę bez słowa wiec za 3 razem po prostu odpuściłem
, 2012-04-22, 18:31
Ten rejestrator z linku powinien tak samo nagrywać co opisywany przeze mnie, rejestrację przed samochodem powinno się bez problemu rozczytać z oryginalnego nagrania (nie modyfikowanego)...
Szymon, 2012-04-23, 22:46
Witam,
Dzięki Twojemu artykułowi, zdecydowałem się kupić kamerę po półrocznych podchodach :) W realu faktycznie jest rejestrator Omega za 129 zł o gorszych parametrach niż prezentujesz powyżej.

Na allegro znalazłem takie coś: http://nanopc.cba.pl/Platinet/dvr-720p_2.jpg http://allegro.pl/rejestrator-samochodowy-kamera-hd-720p-omega-16gb-i2282720982.html za 239 zł z kartą 16GB z parametrami o jakich piszesz. Sądzisz, że to ten sam/podobny produkt do prezentowanego przez Ciebie? W aukcji wymieniana jest nazwa firmy Platinet. No i zastanawia mnie, że w opisie max. karta określana jest jako 32 GB, a na zdjęciu pudełka 64 GB.

Będę wdzięczny za jakąkolwiek odpowiedź i pomoc.

Pozdrawiam
, 2012-04-23, 23:12
@Szymon, na pierwszy rzut oka jest wszystko w porządku, a nawet lepiej bo jest wyjście miniHDMI (choć nie widać na zdjęciu) oraz wymienialna bateria (patrząc na zdjęcie), i te 64 GB (patrząc na opis pudełka). Wygląda jak *kolejna wersja* tego rejestratora co ja opisałem.

Platinet to jak rozumiem ma być firma dystrybucyjna, a nie producent rejestratora, którym jest Omega (tj. jest jej logo na urządzeniu).

Jest różnica z tymi GB, czyli albo opis się nie zgadza albo zdjęcia. Ale zwykle przy 64GB jest miniHDMI więc można by mieć nadzieję, że jest to faktycznie 64GB pod warunkiem, że jest miniHDMI (te napisane na czerwono więc nie powinien się pomylić).

Jest też informacja:
Przetwornik obrazu: kolor CMOS 1/4-cala czujnik WXGA HD
i te WXGA to z definicji rozdzielczości:
1280×720
1280×768
1280×800
1360×768
1366×768
1440×900
i nas interesuje tylko ta pierwsze, czyli też podawana w opisie,
ale aby się nie okazało, że jest to jakaś inna, tj. interpolowana z niższej, a sprzedawca powie, że przecież napisał, że jest to WXGA...

Ja w takim wypadku prosiłem sprzedających aby przesłali mi próbkę nagrania, czy jakieś dokładniejsze zdjęcia przesłali, no i jeszcze raz potwierdzili co sprzedają, np. ustosunkowali się do tych GB.

Na pudełku też Omega chwali się logiem USB a już nie chwali się miniHDMI które jest "lepsze". Może nigdy się nie chwalili, ale ja na ich miejscy bym się chciał pochwalić ;)

Co do karty, to ma class4 i najprawdopodobniej nie będzie problemów z tym rejestratorem. Testowałem wolniejsze karty z Omegą i było OK, ale już w tym drugim to tylko class10 nagrywało bez przycinania.

Aby się nie okazało, że tekst to jedno, zdjęcie to drugie, a rejestrator w przesyłce to trzecie.
Szymon, 2012-04-24, 08:16
Dzięki za błyskawiczną odpowiedź. Jak zakupię sprzęt i dowiem się czegoś więcej, kliknę. Może ktoś skorzysta.
Mario1969, 2012-04-24, 10:39
To chyba jest jakieś naganianie !!!!! , jak pisałem wcześniej kupiłem rejestrator Omega na Allegro po przeczytaniu opracowania z tej strony .....nie byłem zadowolony z tego urządzenia 2 razy wymieniałem , kamera jest ŻENUJĄCEJ JAKOŚCI , obraz nocny można powiedzieć żadnej jakości , a tutaj czytam wychwalające pod niebiosa wypowiedzi ,. TO SIE NAZYWA NAGONKA
.....................
Nie dajecie się zwieść , Kamery Omega sprzedawane na Allegro , to nie te same które można kupić np, w Realu ,

http://www.platinet.pl/?loc=products&prod=110922 , widac kompletnie inna kamere
Szymon, 2012-04-24, 11:07
Postanowiłem kupić tę kamerę, zobaczymy czy będzie się tak spisywała (czy może lepiej) od tej z testów. Nie uzyskałem tylko odpowiedzi na pytanie, czy menu jest w języku polskim.

Po za tym, druk na pudełku z obsługą kart do 64 GB to ponoć błąd (allegrowicz zdziwił się i stwierdził, że takie karty przecież nie istnieją... nie wyprowadzałem nikogo z błędu).

O filmiku, zdjęciach itd. można zapomnieć - brak czasu.

O rozdzielczości - kolejne wymijające odpowiedzi, są takie jak podał producent.

Ciekawostką jest to, że bateria używa w rejestratorze to bateria pasująca do telefonu Nokia BL-4c/6300/6100/E50/N70.

Jak otrzymam rejestrator, to wrzucę jakiś filmik pokazowy bez obróbki.

Pozdrawiam
, 2012-04-24, 11:15
@Mario1969, nie wiem o co Ci chodzi? kupiłeś inny rejestrator? czy kupiłeś identyczny rejestrator jak opisywałem i jesteś z niego niezadowolony? bo tutaj jest wychwalany pod niebiosa? to przeczytaj jeszcze raz, wychwalanie jest ściśle powiązane z ceną, tj. niecałe 200zł, i nic lepszego nie znajdziesz... dalej (opisane w tekście) są profesjonalne kamery sportowe, które kosztują 1000-2000 zł ale one też nie pozwolą na przeczytanie rejestracji ze 50 metrów, nie są to rejestratory trasy...

rejestrator spod linka ma rozdzielczość: 1280x960 - czyli jest ona interpolowana, normalnie ma 640x480 czyli bardzo słabo jak na rejestrator, podkreślałem, że musi być to prawdziwe 1280x720 aby coś tam dało się zobaczyć...

pamiętaj, że to wszystko to chińskie zabawki, na które każdy sobie może nadrukować swoje logo...
Szymon, 2012-04-24, 11:15
Dopiero po napisaniu posta odświeżyłem stronę.

Zobaczymy co to przyjdzie. Sami producenci dają nie raz inne zdjęcia, tak samo jest na allegro - niestety, to nie półka w sklepie gdzie można podejść i zobaczyć co w trafie piszczy.

Co do naganiania, mam nadzieje, że są tu inni użytkownicy jak ja, jeżeli to możliwe linki z moich postów można usunąć - dowiedziałem się czego chciałem, a Spalacz widział dokładnie o co mi chodzi.

Filmiku spodziewajcie się w czwartek/piątek.
Szymon, 2012-04-24, 11:24
Http://www.sklep.platinet.pl/OMEGA-REJESTRATOR-JAZDY-DVR-HD-720P-CZARNY-OM205-B(4,4607,12295).aspx na stronie producenta jest link do ich sklepu, obrazek z aukcją się zgadza, opis w miarę też.

W sklepie jest opisane dokładnie: Nagrywanie rozdzielczościach: VGA (640x480), QVGA (320x240), SXGA (1280x720) @ 30fps - więc wszystko ok, a na aukcji nie do końca, bo HD 720 (1280x720)@ 30fps.

To może być zabieg marketingowy - zobaczymy.

Nie ma co się spinać, za 2 dni się wszystko okaże :)
, 2012-04-24, 11:53
Tylko, że Wikipedia podaje:
Rozdzielczość SXGA ma 1280x1024 piksele.
a tutaj: SXGA to 1280x720

OK, sprawdź, zobaczymy ;) ja już nie mam siły na te aukcje, ciężko mi znaleźć rejestrator, który był by dobrze opisany, pewnie wiele z nich jest dobrych ale są jakieś nieścisłości w opisach...
Mario1969, 2012-04-24, 13:02
Sory coś mi się popierniczyło .. kupiłem rejestrator z Allegro ... który nie jest tym który był tutaj testowany !
Szymon, 2012-04-25, 14:31
I doszła kamerka, link do 2 minutowego filmiku zgranego prosto z rejestratora: http://www.youtube.com/watch?v=AsLpgPavZLM

Gdy wybierze się jakość HD nie ma zielonego paska na połowie ekranu, która pojawia się w pozostałych rozdzielczościach. Za to przy wyborze w HD na środku pojawia się chyba data i czas na żółto. Nie widać takich błędów podczas odtwarzania filmów na komputerze. Czym to może być spowodowane?

Różnice - aukcja a stan faktyczny:
- pudełko z anglojęzycznym opisem.
- na pudełku faktycznie jest opisana maksymalna pojemność karty do 32 GB
- rozdzielczość nagrywania to 1366x768 - przy wyborze najwyższej w rejestratorze

To tyle na szybko z pracy.
Mario1969, 2012-04-25, 15:39
Kupiłeś ten sam badziew co ja ... z tą różnica ze u mnie w dzień obraz jest akceptowalny ,natomiast w nocy Jest kompletna porażka .!!!
szofer, 2012-04-25, 16:28
Witam,mam pytanie,czy mozna na rejestratorze nagrac cala trase na 32GB karty bez przerwy jako jeden filmik?
Szymon, 2012-04-25, 16:36
I tu bym się kłócił - jeżeli chodzi o badziew. Z pierwszych testów jestem zadowolony. Sądzę nawet, że jest nawet lepszy niż ten w teście. Co do plastików marnej jakości itd - w moim nie są złej jakości, nic się nie łamie, nie świszczy, nie ugina itd.

Nie jest to rejestrator typu Kodak Playsport ZX5 (od 400 zł), czy GoPro HD Hero 2 Motorsports Edition (od 1500 zł). Nie spodziewajmy się cudów. Ja jestem z zakupów zadowolony.

Zastanawia mnie jeszcze ten zielony pasek... Kolega kupił ten rejestrator z Real*a i miał z nim problem na komputerze, ale zmienił jakieś ustawienia na komputerze, a na YT?

Spalacz, jakiego programiku używasz do obróbki?
Szymon, 2012-04-25, 18:44
@szofer - tak jak pisał Spalacz, nie, film jest dzielony na 2,5 lub 10 minutowe kawałki.

Przynajmniej w tym modelu co ja kupiłem. Przerwa jest niezauważalna. A na 16 GB nagrasz 3h najlepszego jakościowo filmu.
, 2012-04-25, 18:56
@Szymon, to co widać na Youtube to faktycznie porażka, kolory, jakość, ten pasek.. jeżeli na komputerze nie ma z tym problemu to nie wiem w czym jest problem, Youtube nie modyfikuje nagrań jeżeli je tylko normalnie wgrywa, nie włączaj *redukcji wstrząsów* jeżeli Youtube coś takiego proponuje (może to w tym problem?)

zastanawiająca jest ta rozdzielczość 1366x768, bo do niczego nie jest podobna... mi jest potrzebna 1280x720 bo to jest standard HD Ready...

jakość mich nagrań na Youbube jest pogarszana przez ich obróbkę i ponowny zapis,

w tej chwili korzystam z programu: Sony Vegas Movie Studio HD 11.0, kosztował jakoś 30-40 euro...

@szofer, teoretycznie tak, tj.w opisie funkcji jest taka możliwość, ale 32GB to sporo i pewnie każdy taki tani rejestrator będzie miał problem z przetworzeniem tak dużego pliku, ja w tej chwili nagrywam na 10 minutowe pliku = około 1 GB...
Szymon, 2012-04-25, 19:31
Panowie, rozdzielczość była rąbnięta! Moja wina, niewłaściwie to sprawdziłem. Jest ok: 1280x720.

Co do jakości itd, patrzę na Twoje filmiki Spalacz, porównuję i naprawdę nie widzę wielkiej różnicy na czyjakolwiek korzyść. Jaki masz nr na pudełku koło kodu kreskowego na swojej Omega?
, 2012-04-26, 01:00
@Szymon, pewnie w tych rejestratorach 1280x720 wszystkie obiektywy są takie same, z tego samego źródła, przez to jakość też będzie taka sama...

nie mam pudełka pod ręką...
Aaturek, 2012-04-26, 09:02
Co myślisz o PRESTIGIO RoadRunner 500? Szukam kamery nie tylko o w miarę dobrej jakości ale przede wszystkim łatwym mocowaniu. Wszystkie tańsze trzeba demontować albo razem z przyssawką albo odkręcając (kręcąc kamerą, co jest jeszcze bardziej niewygodne). Gdyby nie dość wysoka cena (ok. 420zł+przesyłka) to bym się nie zastanawiał, a tak mam problem. A może widziałeś inną, tańszą o równie wygodnym mocowaniu?
, 2012-04-26, 12:04
@Aaturek, z opisu wynika, że nagrywa w w Full HD (1920x1080p @ 30 klatek), więc więcej się zobaczy na tym obrazie, kąt 120 stopni, karta max. na 32GB, czyli przy najlepszej rozdzielczości wystarczy na nieco ponad godzinę (tak na moje oko), tylko w miarę szybka karta 32GB kosztować będzie ze 250zł...

z ciekawostek to ten producent ma też w ofercie taki sam rejestrator jaki maj ja, tj. tę Omegę, tylko, że ze swoim logo:
http://www.prestigio.com/products/Car-Electronics/Car_Video_Recorder/Roadrunner_GH1

co do mocowania to próbować i kombinować we własnym zakresie wykorzystując różne statywy/głowie/złączni fotograficzne, ważne aby rejestrator miał otwór na śrubę 1/4 cala...

oczywiście są rejestratory na szybkie mocowanie, choćby ten *walcowaty* który opisywałem wyżej...
wt, 2012-04-28, 23:30
Pod filmikiem na youtube napisałem kilka szczegółów, to i tu je wkleję (z rozszerzonym komentarzem):
W teście najprawdopodobniej używana jest kamerka o kodzie OM202 / OMCDVR202. Kamerka ta jest bardzo podobna do MediaTech MT4036, ale chyba jest od niej odrobinkę słabsza w jakości obrazu (tyle wywnioskowałem z przejrzanych dzisiaj filmików). Obecnie w sprzedaży dostępne są kamerki o kodzie OM205 / OMDVR205. Różnice na korzyść OM205:
- część klawiszy jest umieszczona pod ekranem (na klapce), a część na tylnym panelu (ON/OFF i OK). W OM202 klawisze były na prawym boku, a to spore utrudnienie w dostępie do nich w samochodach z kierownicą po lewej stronie;
- klawisze ON/OFF i OK są podświetlane na pomarańczowo, co jest przydatne nocą, np. gdy chcesz popełnić wykroczenie drogowe i nie chcesz tego fragmentu trasy nagrywać ;)
- 6 diód infrared - w OM202 były 4 diody;
- dodatkowe gniazdo mini HDMI (obok mini USB);
- jedno gniazdo ładowania/zasilania mini USB. Gdzieś czytałem, że w OM202 w zestawie jest kabel zasilający kamerę z zapalniczki, ale podłączany do osobnego gniazda DC 5V i z tego powodu nie można ładować baterii kamerki (tylko poprzez gniazdo mini USB można ładować baterię, a więc tylko z komputera lub pewnie można także ładować innym kablem niż w zestawie). Nie wiem, czy tak jest w rzeczywistości. Mogło to dotyczyć jakiejś podróbki...
- gniazda (karty SDHC oraz miniUSB + mini HDMI) są z zaślepkami. Z jednej strony chroni to przed kurzem, z drugiej minimalnie utrudnia użytkowanie kamerki :)

W instrukcji do OM205 napisali, że jest klawisz *reset*, ale do tej pory nie udało mi się go namierzyć :) Może mi ktoś wskazać gdzie ten klawisz jest, bo chyba ślepnę już na starość :)
Po kilku godzinach buszowania po necie wydaje mi się, że OM202 to chyba była trochę słabsza podróbka kamery MediaTech MT4036, a OM205 to już własna twórczość firmy OMEGA na bazie doświadczeń z OM202. Ale przyznaję się, że to jest takie moje zgadywanie - nie sprawdzałem który model kiedy wszedł na rynek. Jakość nagrywania OM202 i OM205 chyba jest taka sama (pewnie ta sama optyka itd.). Natomiast jest bardzo możliwe, że MediaTech jest jednak lepszy - niestety nie miałem go w ręce by to potwierdzić. MediaTech wydaje się odrobinę droższy i chyba jest bardziej dostępny w sklepach internetowych. OMEGI więcej jest na alegro i w zwykłych sklepach stacjonarnych (to zaliczam na plus ze względu na reklamację/obsługę gwarancji twarzą w twarz w miejscu zamieszkania).
wt, 2012-04-28, 23:51
MediaTech MT4036 jest słabszy od OM205 w tym wszystkim co wymieniłem porównując OM205 z OM202. Wydaje się jednak, że MediaTech rzeczywiście obsługuje karty 64 GB (SDXC i w dół, czyli także SDHC), a OMEGI obsługują tylko SDHC, czyli maksymalnie 32 GB. SDHC to system plików FAT32 (max 32 GB), a SDXC to system plików exFAT (max 2 TB), ale MediaTech tyle na pewno nie obsługuje :) Większość pewnie i tak nie kupi nic więcej niż 32 GB bo to strasznie drogie już jest ;)

W kwestii wyboru karty: warto kupować karty z wyższą klasą ponieważ ma to wpływ na szybkość zapisu na karcie, a więc także na długość przerwy pomiędzy kolejnymi filmami (dziura pomiędzy podzielonymi nagraniami). Klasa jest zapisana na karcie w formie liczby wewnątrz litery C - najszybsze karty mają klasę 10. Widziałem też karty z klasą U1, ale takiej szybkości chyba nie obsłuży kamera. O klasach: https://www.sdcard.org/consumers/speed/
wt, 2012-04-29, 00:31
Ta cecha: *zestawie jest kabel zasilający kamerę z zapalniczki, ale podłączany do osobnego gniazda DC 5V i z tego powodu nie można ładować baterii kamerki (tylko poprzez gniazdo mini USB można ładować baterię, a więc tylko z komputera lub pewnie można także ładować innym kablem niż w zestawie)* dotyczy na pewno także MediaTech MT4036. Co ciekawe ktoś podał to jako zaletę? Nie do końca rozumiem dlaczego...

MT4036 ma też funkcję nagrywania, jeżeli wykryje ruch. Tego OMEGI chyba nie mają. W instrukcji do OM205 nie widziałem takiej możliwości. Bardzo przydatna sprawa, jeżeli chcemy nagrywać otoczenie samochodu na parkingu (ktoś zarysuje zderzak i już wiemy kto), albo np. w domu (nagra złodzieja itp.). Zgadzam się jednak z tezą z powyższego testu, że ryzykowne jest zostawianie kamerki na widoku w nocy w samochodzie. Głównie ze względu na możliwe problemy z wymianą stłuczonej szyby ;)

Kolejna kwestia to czas pracy na akumulatorze. Podobno MT4036 może pracować przez 4h na w miarę nowej baterii, a OMEGI tylko 2h? Raczej będę miał kamerę podłączoną pod zasilanie zewnętrze (czyli zapalniczka lub inne kombinowane podłączenie w samochodzie), ale jest to jednak wada kamerek OMEGA.

Fajny artykuł dla niezdecydowanych: http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/ciekawostki/news/warto-miec-kamere-w-samochodzie,1646957
wt, 2012-04-29, 02:10
Po włączeniu kamerki OM205 zauważyłem w menu (nieprzetłumaczoną na polski) opcję *Motion detect* :) Brzmi obiecująco. Co ciekawe w dostępnych formatach nagrywania filmów jest też wybór: *FHD 1920x1080* =) Na opakowaniu jak byk stoi 720p... Dla karty 8 GB w HD (720p) pokazuje możliwość nagrania 1:38:15 filmu, a dla FHD (1080p ?) podaje 0:45:14.

Minusik z chodzenia po menu: klawisz OK jest na tylnej obudowie, czyli *ponad* ekranem, a reszta klawiszy (MENU/DOWN/UP/MODE) na klapce pod ekranem. Do obsługi menu używa się wszystkich tych klawiszy, więc jest to takie skakanie pomiędzy klawiszami klapki i tylnym panelem. Na szczęście do menu nie trzeba zaglądać zbyt często ;) Nacisk na klapkę przy naciskaniu klawiszy może źle działać na połączenie klapki z korpusem kamery - słaby punkt konstrukcyjny. Trzeba wypracować sobie sposób naciskania tych klawiszy, aby klapka się nie poluzowała/połamała.
, 2012-04-29, 08:07
@wt, dziękuję za wartościowe komentarze,
problem jest taki, że trudno jest kupić konkretny rejestrator bo są zwykle one źle opisane i dopóki się nie rozpakuje urządzenia to nie wiadomo co się kupiło,

1. kody które napisałeś nie widzę nigdzie na swoim rejestratorze czy opakowaniu, gdzie konkretnie mają one się znajdować?

2. wersja z miniHDMI łączona jest z obsługą 64GB, ale nie sądzę, aby miała rzeczywiste FullHD (1080p), może jednak? jeżeli nie ma FullHD to pewnie jest to ten sam obiektyw co w innych rejestratorach czyli jakość będzie taka sama,

3. normalnie 720p względem 1080p powinna dawać różnicę w rozmiarach pliku w okolicach 4x, a Ty podajesz w okolicach 2x czyli te FHD to najpewniej jakiejś interpolowane 1080, czyli można by oznaczyć 1080i,

4. też gdzieś wyczytałem, że zasilacz 5V nie pozwala na ładowanie baterii (to tylko przez miniUSB) a jedynie na bieżące zasilanie,

5. na moje oko MediaTech MT4036 to ten sam rejestrator co ta Omega tylko z innym oprogramowaniem menu,

6. motion detect - jest to w Omega, ale nie wiem jak ma to działać...
szofer, 2012-04-29, 12:11
Na poczatku witam wszystkich,i dziekuje za informacje.Pytalem o to dlatego ,poniewaz chodzi mi o nagranie trasy z calej zmiany ,jest to 9/10 godzin nie chodzi o najlepsza jakosc filmu . Czy jest to mozliwe . Jezdze ciezarowka , i sa takie miejsca ,zakazy ,majac taki filmik mozna bylo by to przegrac na laptop i pozniej pokazac kolegom jak dojechac .Za pomoc z gory bardzo dziekuje.O tych rejestratorach malo wiem,dowiedzialem sie o nich nie dawno,wiec prosze o pomoc.
wt, 2012-04-29, 14:51
Chyba każda kamerka dzieli filmiki na części ze względu na to, że nie jest w stanie obsłużyć zapisu długich/dużych filmów. Na pewno da się zrobić tak, że do kamerki OMEGA OM205 (takiej jaką mam ja) włożę kartę 32 GB i na najniższej rozdzielczości 640x480 nagram kilkadziesiąt 10 minutowych filmików obejmujących łącznie 16 h przebytej trasy - wyliczyłem to z proporcji, ale jak widać 10 h trasy da się nagrać bez zajmowania się kamerką w czasie jazdy. Poza tym można podmieniać karty, czyli nagrać trasę na więcej niż jednej karcie i można wtedy pozwolić sobie na lepszą jakość obrazu. Filmiki trzeba by jednak posklejać w całość, jeżeli muszą być odtworzone ciągiem, bez przerw. Trzeba jednak co jakiś czas zerknąć na kamerkę, czy się nie zawiesiła, bo jest to jednak długi czas jej pracy - być może warto wtedy kupić coś lepszego/droższego dla większej pewności.
wt, 2012-04-29, 14:56
Wyszedł z tego jeden ciąg myślowy, ale chodziło mi o to z tym sklejaniem, że po zgraniu filmików na dysk możemy obejrzeć sobie każdy filmik osobno, a jeśli chcemy puścić jeden długi film, to trzeba by było to jakoś skleić - nie mam w tym doświadczenia.

Kwestia zawieszania się kamerki w czasie pracy - może się zdarzyć, bo inaczej nie zawracali by sobie głowy klawiszem *reset* w tych starszych modelach. Jest to jakieś ryzyko i na początku jej używania chyba raczej trzeba po prostu czasem zerknąć na nią, czy nadal nagrywa - z czasem pewnie będę więcej wiedział jak ona działa w rzeczywistości i czy pracuje bez zwiech.
wt, 2012-04-29, 17:07
Ad.1. Koło kodu kreskowego na opakowaniu jak na fotce: http://img848.imageshack.us/img848/1674/dsc0883s.jpg
Ad.2. Niestety nie sprawdzę, czy obsługuje 64 GB, czyli wyższy standard SDXC, bo takiej karty nie posiadam, a ryzykować ewentualnie zbędny zakup jakoś mi nie pasuje :) 32 GB i tak jest już dla mnie wystarczające.
Ad.3. Nagram dwa filmiki w dwóch standardach i poproszę Was o fachową ocenę.
Ad.6. Jest to zagwozdka, bo nie ma żadnej reakcji, której bym się spodziewał :)

Całe opakowanie i instrukcja obsługi wyglądają jakby były robione w oderwaniu od tego, co włożono do opakowania. Niby zdjęcia kamerki właściwe, ale opis na opakowaniu i w instrukcji miejscami jest niezgodny. Być może jest tak, że do kamerki wgrano nowsze oprogramowanie, a miało to miejsce już po wyprodukowaniu opakowań i instrukcji. Wersję oprogramowania można sprawdzić w menu - u mnie: 2012-02-07 SD
Opakowanie wygląda tak: http://img837.imageshack.us/img837/1787/dsc0884y.jpg

Nadal nie doszukałem się klawisza *reset* i już raz trafiła się zwiecha. Jak zawsze w takich sytuacjach pomaga wyjęcie na chwilkę baterii. Liczę na to, że zwiecha była efektem intensywnego testowania działania kamerki i w normalnej pracy raczej kamerka nie przestanie rejestrować filmu, bo to byłby dobry powód wywalenia jej do kosza :)

Obudowa jest średniej jakości (to i tak chyba za dużo powiedziane), nie jest idealnie spasowana. Jedna z zaślepek gniazdek (ta od mini USB+mini HDMI) chodzi strasznie ciężko, natomiast ta nieużywana na co dzień od karty SDHC prawie sama się otwiera. Brzeg ekranu po otworzeniu klapki nie jest równoległy do korpusu kamerki: http://img818.imageshack.us/img818/7892/dsc0889vz.jpg
Ale za ok. 200 zł przy takiej (w sumie bogatej) funkcjonalności, to jest ok. Pozostaje modlić się o długotrwałe bezawaryjne działanie :)

Kabel rozciągnięty od kamerki do gniazda zapalniczki to jedna wielka porażka - docelowo trzeba pomyśleć o dedykowanym rozwiązaniu, czyli podciągnąć pod tapicerką wpięty wprost do instalacji kabelek i wypuścić go w pobliżu kamerki. Będzie z tym trochę zachodu. Poza tym docelowo chciałbym mieć dwie kamerki (drugą filmującą to co dzieje się za samochodem), więc dwa razy tyle roboty.

Słaba przyssawka, albo muszę umyć szybę. Ostatni raz *sprzątałem* w nim rok temu (no w sumie było to zlecone kompletne pranie i czyszczenie wnętrza za 300 zł ;) ), a mam w zwyczaju robić porządki wewnątrz raz na 3-4 lata :) Przyjmijmy, że moje auto tak się nie brudzi, bo używam go głównie do dojazdów do i z pracy ;) Jednakże z myciem szyby może być problem i muszę się tego dopiero nauczyć :)))) Krótki kabelek zasilania wypuszczony tuż przy kamerce być może będzie mógł trochę asekurować spadanie kamerki po jej przypadkowym odessaniu się od szyby. Poza tym standardowy kabelek zasilający puszczony samopas w stronę zapalniczki także przykłada się do grawitacyjnego oddziaływania na kamerkę :)

Na urządzeniu nigdzie nie ma nazwy firmy, ani kodu modelu. Są dwie naklejki, jedna chyba z numerem seryjnym, jak na zdjęciach: http://img138.imageshack.us/img138/7875/dsc0877ue.jpg http://img831.imageshack.us/img831/2/dsc0874a.jpg

Gdy korzystamy z kamerki jako czarnej skrzynki na wypadek zdarzenia drogowego, to zdecydowanie powinniśmy używać czasu nagrania jak najkrótszego (u mnie 2 min), ponieważ nieźle można się wkurzyć, jak zdarzenie miało miejsce np. w 9 minucie filmu, a kamerka nie ma obsługi przewijania filmu... Jak chcesz kilka razy obejrzeć fragment to za każdym razem 9 minut czekania na właściwą chwilę... Druga kwestia: kamerka ma mieć u mnie jeszcze jedno zastosowanie - ma motywować mnie do łagodniejszej, wolniejszej i bardziej zgodnej z przepisami ruchu drogowego jazdy samochodem :) Jednak z przyzwyczajeniami trudno się walczy. Jeżeli trzeba będzie udostępnić filmik ze zdarzenia na policji, to siłą rzeczy na krótszym filmiku będzie zarejestrowane mniej własnych wykroczeń :)))

Jestem już prawie pewien, że MediaTech był pierwowzorem, a OM202 jego kopią. Natomiast OM205 jest już własną twórczością spod marki OMEGA. Podobnie było chyba z rejestratorami marki Prestigio: Roadrunner HD1 to była kopia pomysłu MediaTech, a teraz weszli ze swoim bajeranckim modelem Roadrunner 500.

Wydaje się, że takie kamerki (jak moja) w różnych zestawach ze średniej jakości kartami SDHC można kupić np. u allegrowicza nanoPC. Od razu piszę, że gościa nie znam, nigdy u niego nic nie kupiłem, a reklama wynika tylko i wyłącznie z faktu, że na zdjęciach i w opisie zamieszczonym przez niego jest właśnie moja kamerka. Być może na wszelki wypadek można go poprosić o wyjęcie kamerki z opakowania, zrobienia jej zdjęcia na tle aktualnej lokalnej gazety, tak by było widać datę gazety, a na kamerce gniazdo mini HDMI :))) Lokalizacja mini HDMI: http://img839.imageshack.us/img839/8731/dsc0878gz.jpg
Na różnych aukcjach jest także zamieszczona bogata lista zastosowań dla takiej kamerki - dobra będzie nie tylko w samochodzie ;) Kamerkę można także kupić wprost od polskiego dystrybutora http://www.platinet.pl/ poprzez jego sklep: http://www.sklep.platinet.pl/OMEGA-REJESTRATOR-JAZDY-DVR-HD-720P-CZARNY-OM205-B%284,4607,12295%29.aspx
Dla uzupełnienia: mój egzemplarz OM205 został zakupiony w tradycyjnym sklepie stacjonarnym Euro-Net sp. z o.o. i wyposażony w kartę SanDisk Extreme 8 GB, klasa 10, 30 lat gwarancji. Klasa mówi o prędkości zapisu i w tym przypadku jest to 10 MB/s, natomiast karta pozwala na odczyt z prędkością 30 MB/s. Tym chwalą się na opakowaniu, ale rzeczywista klasa dla kamerki jest ważniejsza. Prawdopodobnie jednak dokupię kartę o pojemności 32 GB w klasie 10 tej samej marki lub Kingstona. Obydwie wymienione karty są dostępne po ok. 150 zł.
, 2012-04-29, 23:09
@wt, mój rejestrator ma kod: OMCDVR202

co do tego co jest kopią a co nie jest, to na moje oko wszystko robione jest w tej samej fabryce w Chinach i tylko logo się zmienia, czasami też obudowa... każda wersja jest każdą, właściwą, kolejną wersją...

u mnie przycisk reset to mała dziurka, w którą trzeba wsadzić szpilkę i wtedy działa, przy czym u mnie nie da się wyciągnąć baterii, jest na stałe,

co do motywacji do jazdy zgodnej z przepisami to polecam zacząć jeździć po torze wyścigowym ;) oczywiście swoim własnym autem, jest wiele imprez dla amatorów...
wt, 2012-05-01, 13:38
Hmmm... Może spróbuje jazdy po torze. W sumie najwyższy czas na zmianę auta :)))
, 2012-05-01, 14:29
Sens amatorskiej jazdy po torze ściśle związany jest z tym, że jeździmy autem, którym poruszamy się na co dzień po drodze ;)
Maćko, 2012-05-02, 19:42
Pytanie może wydać się głupie, ale siedzę nad kamerką Omega już 2dzień i niestety mam problem z zakodowaniem daty, a ogólnie rzecz biorąc także pozostałych ustawień.

Wszystko ładnie-pięknie się ustawia, a potem nagrywa, ale po odłączeniu z gniazda zapalniczki ustawienia wracają do fabrycznych wersji, a to powoduje rozkodowanie daty co strasznie denerwuje.

WIEEEELKA PROŚBA O JAKIŚ POMYSŁ/RADĘ/ROZWIĄZANIE, PLEASE
jaro, 2012-05-02, 21:19
Od kilku tygodni jestem posiadaczem rejestratora o nazwie HD CAR DVR OMEGA kod OMDVR205 zakupiony w auchanie. W instrukcji obsługi producent zaleca stosowanie kart PLATINET, akurat posiadałem taką kartę 8GB class 4 i wszystko ok. rejestrator działa jak trzeba choć nagrany film delikatnie *zacina* *klatkuje* dlatego zakupiłem lepszą kartę PLATINET 16GB class 10 i lipa urządzenie najpierw pyta czy sformatować *TAK* następnie wywala napis *Please plug out card* karta na kompie działa normalnie można zapisywać, odtwarzać pliki w aparacie też działa jak trzeba, a w Omedze nie działa. Formatowana na kompie kilka razy FAT32 i zawsze to samo. Czy to możliwe, że rejestrator jest wadliwy.
, 2012-05-03, 00:24
@jaro

Platinet to nie jest znany producent kart, ja w sumie dopiero teraz o nim słyszę. Kupuj karty znanych producentów jak SanDisk, Kingston, niech i ten Patriot już będzie, ja go lubię choć jak w podobnej cenie jest coś lepszego to biorę to lepsze.

Teraz korzystam z kart:
SanDisk Extreme HD Video Class 10 16 GB - ze 120zł kosztowała, przydaje mi się jeszcze w zwykłej kamerze Full HD *do ręki*.
SanDisk Ultra Class 6 16GB - tę kupiłem ostatnio w Euro za 59 zł, w zasadzie tylko do rejestratora.

@Maćko, nie wiem jak pomóc, jak to się mówi *dziwne, u mnie działa poprawnie*... o ile pamiętam jest tam jakaś opcja w menu, która mówi o tym, aby rejestrator włączał/wyłączał się przy odłączeniu zasilania, może to przestaw w jedną czy drugą stronę?
wt, 2012-05-04, 09:46
@Maćko, u siebie zauważyłem coś takiego, że po wyjęciu akumulatorka na chwilkę z datą nic się nie dzieje, ale jak wyjąłem baterię na dłużej, to wracały ustawienia fabryczne. Być może jest tam jakaś wbudowana bateryjka podtrzymująca pamięć i układ zegara? A może jakiś układ (kondensator?) gromadzenia energii, który pozwala na chwilę wyjąć akumulator, np. w celu zresetowania urządzenia? Tego nie wiem.

@Maćko, czy akumulatorek został sformatowany tak jak to opisali w instrukcji - 12h bez przerwy? Czy kamerka działa na samym akumulatorku?

A tak poza tym wątkiem, to sam chyba nie kupiłbym tej kamerki, szczególnie po ostatnich zdarzeniach - odbarwiający się przy dużej temperaturze ekran (film nagrany jest ok, po schłodzeniu kamerki do temperatury pokojowej ekran pokazuje wszystko prawidłowo), odpadnięcie zaślepki zawiasu, przez co ekranik normalnie sobie odpada od kamerki i wisi na kablu... :) Wcześniej ekranik po złożeniu odstawał od korpusu kamery (dziadowskie rozwiązanie zawiasu), no i w ogóle słaba jakość i spasowanie elementów plastikowych. Po weekendzie spróbuję sprawdzić, czy gwarancja będzie respektowana :)
marcin, 2012-05-06, 15:34
Czy ktoś korzystał z funkcji detekcji ruchu? Jak to działa, np. na parkingu?
Lucek, 2012-05-08, 10:39
Czy jest szansa na jakiś test poważnych rejestratorów? Te dwa to typowy szmelc który nie jest wiele wart - Przecież z tych zdjęć praktycznie nie da się odczytać numerów tablicy. Dyskutowanie czy ma rozdzielczość 1280 czy 960 przy takiej jakości obrazu też jest bez sensu - sensor wielkości łebka szpilki i tak nie zrobi różnicy.

Pozdrawiam
, 2012-05-08, 11:25
@Lucek, a możesz podać przykład jakiegoś poważnego rejestratora? rejestratory trasy nie służą do odczytywania tablic rejestracyjnych a do rejestrowania trasy i zdarzeń drogowych...

zauważ, że policyjne videorejestratory zwykle mają gorsze parametry obrazu niż te rejestratory opisywane tutaj i w niczym nie przeszkadza w pracy...

oczywiście, że ma sens dyskutowanie czy jest to 1280 czy 960, bo różnica jest diametralna...
jaro, 2012-05-08, 12:53
Co do *poważniejszych rejestratorów*.
Na allegro natknołem się na nieco lepsze kamerki samochodowe, lepsze sądząc po filmikach z tych kamerek na youtube oraz ich parametrach i funkcjach np. kamerka firmy *DOD GS600* z odbiornikiem GPS ale bez wyświetlacza. Nagrany filmik można oglądać tylko na kompie lub TV cena to ok. 1400 pln, lub *DOD F-900LHD* za 1100 pln. Strona producenta http://www.dod-tec.com/. Istnieją również podróby tej drugiej, wyglądem do złudzenia podobne do DOD ale to nie to. Nawet nazywa się F-900LHD ale to nie jest wyrób firmy DOD cena ok. 350-600pln. Nie wiem czy rozdzielczość w tych kamerkach 1920x1080 to prawdziwe full hd czy jest interpolowana tak jak w tych tanich ale jakość nagrań jest naprawdę dobra nawet w nocy. Bez problemu można na stop klatce odczytać tablice rejestracyjne jadących z przeciwka pojazdów. Na jednym z filmików na YT, prezentujących możliwości kamerki widać jak przez drogę, przed samochodem przebiega kot, zwierzak jest bardzo dobrze widoczny choć biegnie bardzo szybko, piszę o tym ponieważ miałem przygodę z sarną, która przebiegała przez drogę przed samą maską mojego auta, omega nagrała to zdarzenie, ale po odtworzeniu filmiku z karty na TV, owa sarna to tylko zamazane kontury czegoś co przemyka przed autem. Więc różnica w jakości jest ogromna. Zastanawiam się nad kupnem DOD F-900LHD. Jak kupię i przetestuję to opiszę wrażenia.
, 2012-05-08, 13:56
Na allegro nie wydam ponad 1000 zł na rejestrator bo niemal pewne, że coś mu będzie dolegało, sprzedawca nie będzie wiedział, co sprzedaje.

Rejestrator który podałeś nagrywa w FullHD i tutaj nie ma co więcej dodawać, będzie to jakość lepsza niż 720p (HD Ready). Dla zwykłego użytkownika problemem może być rozmiar pliku, bo 10 minut nagrania w Full HD będzie zajmować jakieś 4 GB!

W najbliższym czasie nie planowałem testu lepszego rejestratora, zakupu takiego, jak mi wpadnie w ręce to może taki test z robię.

720p to w mojej ocenie minimum dla rejestratora, kosztuje to 200 zł, oczywiście 1080p jest zdecydowanie lepsze, tylko właśnie kosztuje te 1000 zł.
cst, 2012-05-09, 10:58
Ja mam taki sam problem jak Jaro z działaniem karty, tylko że ja kupiłem Patriot 32GB Class 10, też mam *Please plug out card* i lipa... Z kartą 4GB działa bez problemu, chyba napiszę maila do serwisu, może zmiana firmware by coś dała (mam ver.v005_2.1.4 z 24.10.2011r). Nie mam też FullHD w opcjach.
, 2012-05-09, 11:46
Hmm... to ten sam producent karty co ja używam, nigdy nie miałem problemów z tymi kartami (w sumie miałem dwie, jedną zgubiłem)... wychodzi pewnie ta chińszczyzna z tych naszych rejestratorów... jak działa to działa, jak nie działa to nie wiadomo dlaczego...
jacoll, 2012-05-09, 12:48
Kupiłem Omegę HD wczoraj, dokupiłem kartę SDHC 16GB, po włożeniu karty wyświetlacz pyta: czy sformatować kartę? odpowiadam TAK, po chwili pojawia się napis jak uwyżej *Please plug out card* . Jeżeli ktoś sobie poradzi z tym problemem to proszę aby napisał na tym forum!
cst, 2012-05-09, 16:54
Zapomniałem dodać że mam rejestrator OMEGA OM205. Sprawdziłem jeszcze karty microSDHC 8GB - nie działa, oraz 16GB - ta o dziwo zadziałała... Co nie zmiania faktu że nie odczytuje 32GB, na którym mi zależy najbardziej. Wysłałem maila do serwisu, jak mi odpowiedzą to napiszę.
cst, 2012-05-09, 17:46
Dostałem już odpowiedź z serwisu, że niektóre karty są niekompatybilne, a oni nie gwarantują że rejestrator będzie działał z kartą każdego producenta...
, 2012-05-09, 17:50
Czyli tak jak podejrzewałem, takie uroki tych naszych chińskich sprzętów :) zatem należy kupować karty najbardziej znanych producentów, tj. SanDisk, Kingston, i chyba tyle. Ja na co dzień z SanDisk korzystam.
jacoll, 2012-05-09, 20:03
Niestety kupno markowych kart też nie pomaga! Moja karta SDHC 16GB jest produkcji SanDisc i też nie działa. Każda próba sformatowania karty kończy się informacją: *Please plug out card*. Tam gdzieś wyżej w poście jaro czytałem że zalecana w instrukcji obsługi karta PLATINED też nie działa. Dlatego odpowiedź servisu jest niepoważna.
cst, 2012-05-09, 21:00
Wg odpowiedzi z serwisu działają wszystkie karty Platinet i większość Kingston, reszta to loteria...
jacoll, 2012-05-09, 22:53
Włożyłem do kamerki starą kartę SanDisk 4GB class2 z aparatu Benq - kamerka działa. Karta SanDisc 16GB class6 w kamerce nie działa, a w Benqu działa. Szkoda że producent i sprzedawcy nie informują kupujących o wybiórczym działaniu kart.
, 2012-05-09, 22:58
@jacoll, sprawdź czy nagranie nie zacina się przy nagrywaniu, nie ma przeskoków czy stop-klatek po odtworzeniu takiego nagrania na komputerze... choć o ile pamiętam to też sprawdzałem działanie na karcie 2GB class2 i było w porządku... gorzej ze zgrywaniem tego nagrania do komputera, trwało to wieczność...
jacoll, 2012-05-10, 22:08
Dzisiaj sprawdziłem kamerkę, nagranie na karcie SanDisc 4GB class2 bez zacięć. Nie będę już kupował większych kart bo nie wiem czy będą działać w tym wynalazku. Jak już pisałem, do tej kamerki dokupiłem przy zakupie SanDisc 16 GB class6 która to okazała się bezużyteczna - nie działa w tym urządzeniu chociaż na opakowaniu OMEGI jest informacja że kamera działa z kartami SDHC do bodajże 64MB.
wt, 2012-05-12, 13:55
To jest bardzo ciekawe, ale tylko niektóre rejestratory OM205 mają tryb nagrywania FHD. Nie wiem od czego to zależy, ale najprawdopodobniej tylko i wyłącznie od wgranego oprogramowania. To jest tym bardziej prawdopodobne, że po przeprowadzeniu dokładnych oględzin dwóch filmików nagranych na tym samym fragmencie ulicy (jeden w trybie HD, a drugi w trybie FHD) nie można stwierdzić zwiększenia dokładności sfilmowanych detali, a więc jest to tylko programowe zwiększenie rozdzielczości filmu z HD do *niby Full HD*. Oględzin dokonał także SpalaczBenzyny i chyba mogę powiedzieć, że mamy w tej kwestii zbieżne stanowiska.

Dokładniej rzecz biorąc sytuacja wygląda tak: w trybie FHD rejestrator nagrywa w rozdzielczości 1920x1080 pikseli, ale co drugą klatkę, czyli z prędkością 14 klatek na sekundę i dlatego obraz nie jest płynny - po prostu skacze.
Dlatego też rozmiar pliku w trybie FHD jest zaledwie o 1/3 większy od trybu HD. W trybie HD rejestrator nagrywa z prędkością 29 klatek na sekundę i jest to absolutne minimum dla płynnego odtwarzania przebiegu trasy. Rejestrator ma optykę pozwalającą na rejestrowanie obrazu w standardzie HD (1280x720 pikseli). W przypadku trybu FHD programowo obraz ten jest rozciągany na *niby Full HD* (1920x1080), a dodatkowo zapisywana jest tylko co druga klatka, ponieważ rejestrator najprawdopodobniej nie został zaprojektowany do zapisywania większej ilości danych z taką prędkością. Karta pamięci jest klasy 10, więc ona ograniczenia raczej nie powoduje.

Innymi słowy skaczące *FHD* jest mało przydatnym bajerem i pewnie dlatego się nim nie chwalą :)
wt, 2012-05-12, 14:08
Co do obsługi kart pamięci - być może wraz z wydaniem modelu OM205 zastosowano jakiś tańszy wbudowany czytnik kart pamięci i dlatego z tymi rejestratorami jest więcej tego typu problemów?

Zaobserwowałem u siebie jednorazowo reset daty i innych ustawień. Nie zależy to z pewnością od długości przerwy w korzystaniu z urządzenia. Więcej jednak taki efekt się nie pojawił i trudno powiedzieć, co było jego przyczyną.

Ja cały czas przymierzam się do zgłoszenia reklamacji (odpadła zaślepka zawiasu ekranu rejestratora) - jakoś nie mogłem się zebrać do wizyty w sklepie :) Jeżeli zostanie naprawiony, to będę go z pewnością używał dalej, bo jako blackbox (a nie kamera HD) sprawdza się całkiem dobrze. Docelowo zostawię go sobie do rejestrowania tego co dzieje się za samochodem, czyli trafi na tylną szybę. Na przód skombinuje się coś lepszego, jak tylko pozbieram kasę na kolejny zakup bez kontroli żony :))) Poza tym trzeba będzie doprowadzić zasilanie na tylną szybę, no i trzeba będzie coś wybrać do zakupu :)
cst, 2012-05-12, 14:34
Pewnie jest tak jak piszesz Wt, chociaż dziwi mnie to, że na jednym forum znalazłem że ktoś ma FullHD w Om205 i działa mu karta, która u mnie nie działa (identyczna, nawet z tej samej aukcji allegro), natomiast serwis mi odpisał że aktualizacja firmware nie rozwiązuje problemów z odczytem kart. No chyba że serwis napisał tak na odczepne.
grigorm, 2012-05-14, 22:28
Kamera Omega z reala za 180zeta - mam problem gdy w aucie rano jest chlodno (ponizej 10*c) wywala mi *blad karty*. wylaczam, jak zrobi sie cieplo, zaczyna dzialac normalnie po podpieciu do asilania. mial ktos podobny problem?
grigorm, 2012-05-14, 22:35
Teraz przeczytałem parę postów wyżej że sporo osób ma ten sam problem, ale zwróćcie uwagę na to, że jak jest ciepło (te ponad 15*C na pewno) to te karty będą wam działać, zróbcie testy czy tak rzeczywiście jest, jeżeli tak - to ewidentnie wskazuje na jakiś błąd urządzenia...
, 2012-05-14, 22:55
Ja nie miałem problemów z czytaniem kart, chyba ze 4 różne modele tych kart wsadzałem do tego rejestratora. Co do temperatury to nawet przy -15 stopniach korzystałem z tego rejestratora przymocowanego do kasku narciarskiego (tylko bateria wytrzymała chyba 15 minut :) przy okolicach 0 stopni było już w porządku, pół godziny chyba jeździłem i całość swojej jazdy nagrałem.
Marek, 2012-05-16, 06:42
Ja rowniez mam problem z czytaniem kart.. Kupiłem kartę SDHC 8gb class10 marki Toshiba i otrzymuje komunikat BLAD KARTY. Wczesniej mialem PQI 4gb class6, lecz w trybie HD dzwiek rozjezdzal sie z obrazem. Po kilkukrotnym sformatowaniu karty Toshiba na kamerce i ponownym jej wlozeniu w koncu *zaskoczyla* i pokazala dostepny czas, rozpoczela nagrywanie, jednak przy probie zakonczenia kamera sie zawieszala. Wczoraj jednak cos sie wydarzylo i karte odczytalo, nagrywalo bez problemu bez zadnych przyciec.. do czasu. Dzis po wlaczeniu kamerki wszystko wrocilo do normy - BLAD KARTY.
Marek, 2012-05-16, 11:06
Ciekawe jest to, ze kamera potrafi wspolpracowac z ta karta, tylko ma jakis problem zeby ja sobie wczytac chyba. Wielokrotne wkladanie i wyjmowanie karty powoduje, ze za ktoryms razem zaskakuje i dziala az do wylaczenia urzadzenia. Po ponownym wlaczeniu problem wraca i potrzebny jest znow ten sam zabieg. Raz zaskoczy za 3-5 razem, raz trzeba sie bawic nawet minute. Moze wystarczylaby jakas zmiana w oprogramowaniu?
Marek, 2012-05-16, 11:25
Moje zmagania z ta karta chyba dobiegly konca. W moim przypadku problem rozwiazalo przywrocenie ustawien fabrycznych kamery przy wlozonej karcie. Od tej pory wyglada na to, ze wszystko chodzi jak nalezy.
cst, 2012-05-16, 20:25
Ja dziś kupiłem kartę Platinet 32GB Class 10, działa, chociaż raz mi wyskoczył błąd karty, wyjąłem i włożyłem i już było ok, może to był tylko przypadek, okaże się z czasem. Bo tak to wydaje się w porządku, włączałem po kilka razy, kilka razy nagrywałem i nie było problemu.
A co do rozjeżdżania się dźwięku z obrazem, u mnie pomogła zmiana w opcjach częstotliwości z 50 na 60hz.
grigorm, 2012-05-17, 10:50
Marek daj znać czy dalej wszystko działa ok? ja już nie sprawdzę, bo oddałem do reklamacji, ciekawe co powiedzą;]
Kapsel, 2012-05-17, 15:04
Czy ktoś używa PRESTIGIO RoadRunner HD1 ?
Bo się zastanawiam czy nie kupić, w komputroniku maj za 219 zł
Z filmów na YT to nie ma takiej tragedii, nagrywa podobnie jak omega om 205
Jak by ktoś opisał swoje doświadczenia z tą kamerką to będę wdzięczny
, 2012-05-17, 16:42
Owe PRESTIGIO RoadRunner HD1 wygląda jak to samo urządzenie co Omega opisywana w powyższym teście. Czyli po prostu zmienione logo, możliwe, że są jakieś drobne zmiany w oprogramowaniu, inny wygląd menu, itp. ale obraz pewnie jest taki sam.
cst, 2012-05-17, 19:08
Jednak karta Platinet też nie dział poprawnie, już dziś kilka razy miałem *błąd karty*... Formatowanie czy przywrócenie ustawień fabrycznych kamery przy włożonej karcie też niewiele zmienia, karta raz działa raz nie.
czakmol, 2012-05-17, 20:04
Kupiłem wczoraj w Realu na Ursynowie Omegę 205 za 169 zł oraz kartę SD 16 GB (Platinet 6 klasa). Wieczorem ustawiłem wszystkie opcje, karta pracuje poprawnie, dziś w dzień zrobiłem duże koło po okolicach Warszawy. Karta wystarcza na 2 h. 16 min. Rzeczywiście, obraz dobry, lecz odczytanie numerów rejestracyjnych poprzedzającego auta utrudnione, lecz po włączeniu świateł drogowych nieco lepiej (pewnie się dziwili, po co je włączałem). Pliki dwuminutowe są wg. mnie odrobinę za krótkie (niemniej pojemne - 230 MB), zmieniłem na pięciominutowe, jutro sprawdzę. Kamera funkcjonuje bez zarzutu (ma podobne parametry do PRESTIGIO RoadRunner HD1), ustawienia banalnie proste; raz jeden wróciła samoistnie po wyłączeniu zasilania USB do ustawień fabrycznych, lecz po ponownym zaprogramowaniu, problem już się nie pojawił. Dzięki Koledze SpalaczBenzyny miałem możność bardzo dokładnego przeanalizowania Jego opisu, który pozwolił mi dokonać właściwego wyboru kamery - dzięki wielkie ! Jak zdobędę większe doświadczenie (?) z pewnością podzielę się na tym forum. Mam jedną wątpliwość w ustawieniach, ale empirycznie ją wybadam. Kamerkę umieściłem po prawej stronie lusterka wstecznego (na jego wysokości) więc nie przeszkadza, a kabelek poprowadzę w miejscu styku podsufitki z szybą czołową (jest fajny rowek), potem za osłoną prawego słupka przez schowek pasażera do gniazda zapalniczki. I to by było na tyle...
czakmol, 2012-05-20, 10:39
Korekta w/w postu:
karta wystarcza na 3 h. 16 min.

Kabelek zasilający ukryty zgodnie z opisem - dodatkowo pod przewody zasilające gniazdo zapalniczki wpiąłem równolegle dodatkowe gniazdko zapalniczki w którym umieściłem wtyk zasilający kamerkę, a wszystko ukryłem w przestrzeni tunelu dźwigni zmiany biegów.
Jednej funkcji kamerki serwis nie potrafi wyjaśnić:
- oszczędzanie energii (1, 3, 5, off) ?.
Ponadto, mimo ustawienia nagrywania na 5 min., nadal nagrywa pliki 2-minutowe (?).
, 2012-05-20, 13:41
Te 3h16min to pewnie informacja z rejestratora przy sformatowanej karcie, w praktyce będzie to trochę ponad 2 godziny przy nagrywaniu w ciągu dnia, gdy jest dużo barw, wtedy kompresja obrazu jest inna... w nocy, gdy jest w tle czarno to może się uda nagrać i niecałe 4 godziny...

oszczędzanie energii to pewnie wyłączanie rejestratora po bezruchu, gdy włączasz i wyłączasz nagrywanie ręcznie i gdy jest rejestrator włączony a nie nagrywa to pewnie sam się wyłączy po określonym czasie...

jest też opcja nagrywania po wyłączaniu silnika, takie jakby *postojowe*, czyli wyłączasz auto, wychodzisz, i rejestrator jeszcze przez chwilę nagrywa, taka niby funkcja bezpieczeństwa, gdy coś tam się stanie, wyskakujesz z auta, silnik już wyłączony a rejestrator jeszcze nagrywa...
czakmol, 2012-05-20, 17:24
Tak, to informacja z rejestratora, oczywiście w opcji nagrywania HD.
Istotnie, jest taka funkcja nagrywania po wyłączeniu silnika (10, 20 i off) - tę akurat mam wyłączoną.
Co do oszczędzania energii, bardzo logiczne wytłumaczenie, dzięki.
ElBakero, 2012-05-21, 11:09
Cześć - dzięki za tę stronkę, wnikliwie ją czytałem zanim zdecydowałem się na zakup Omegi 205 (w Euro AGD) + karta SDHC SanDisk 16 GB klasa 6. Kupując tę minikamerkę miałem świadomość, że nie jest to produkt najwyższej jakości, aczkolwiek spełniający swoje główne założenie jak narzędzie typu *black box*. Niestety po mniej więcej miesiącu czasu testów muszę stwierdzić, że jak na czarną skrzynkę to jest to gadżet zbyt zawodny. Na szczęście przez ten czas nie miałem takiej sytuacji, że byłbym zmuszony do wykorzystania któregoś z nagrań - inaczej byłoby to całkiem prawdopodobne, że nagranie to po prostu byłoby nie do odtworzenia. Moje problemy polagają głównie na tym, że urządzenie zbyt często się zawiesza. Nie udało mi się odkryć tajemniczego przycisku *Reset* (czy ktoś wie gdzie to jest ukryte?), więc muszę to robić bardziej po chamsku - wyciągnięcie zasilania i wyjęcie na chwilę baterii (nie jest to trudne podczas postoju, gorzej wykonać to bezpiecznie podczas jazdy). To z kolei powoduje, że pojawiają się błędy na poszczególnych nagraniach (brak możliwości odtworzenia), aż do ostatecznego błędu z kartą. Wówczas format karty pomaga, no ale co zrobić jeśli mamy tam cenne nagrania? Żeby było śmieszniej funkcja *Lock* wcale nie uchroniła nagranie przed nadpisaniem (i nie mówię tu o formacie karty). ;) Poza tym na nagraniach dość często pojawiają się zakłócenia w postaci kolorowych mignięć, pasków, itp- nie wiem czym to jest spowodowane? Czy ktoś też ma takie problemy z tym urządzeniem (zawieszanie się)? Może mój egzemplarz kwalifikuje się na gwarancyjną wymianę?
Pozdrawiam
, 2012-05-21, 11:19
Ja mam Omegę 202, w niej nie da się wyjąć baterii, i jest RESET na boku obudowy, do wciśnięcia szpilką. Też mi się kilka razy zawiesił, ale nie podczas nagrywania tylko przy włączaniu. Błędów w obrazie nie ma. LOCK jak tylko wykorzystywałem i faktycznie nie zadziałał :/
Generalnie nie mam problemów z tym rejestratorem i jak najbardziej mogę go wykorzystywać jako BLACK BOX, jedynie problemem są kilkusekundowe przerwy pomiędzy poszczególnymi fragmentami nagrania...
czakmol, 2012-05-21, 17:52
ElBakero,
w tym modelu nie mogłem doszukać się przycisku RESET, natomiast jest taka funkcja w USTAWIENIACH SYSTEMOWYCH (nie testowałem jej). W użytkowanej przeze mnie kamerce nie pojawiają się Twoje problemy. Też myślałem o zakupie w EURO, lecz po obejrzeniu oferty kamerki i karty w REALU, uznałem ją za nieco atrakcyjniejszą z uwagi na kartę 16 GB (60 zł), polecaną i firmowaną przez Platinet. Może Twoje problemy związane są z kartą zakupioną w EURO ? Na Twoim miejscu przeprowadziłbym próby z inną kartą, a ew. potem reklamował.
cst, 2012-05-22, 00:39
Mi się jeszcze nie zdarzyło żeby się om205 powiesił, chociaż przycisku reset też nie widzę. A co do pasów to może być wina kodeków w komputerze, u mnie na jednym komputerze obraz jest dobry, a na drugim są kolorowe pasy na nagraniach. No chyba że masz tak też jak odtwarzasz na rejestratorze, to wtedy raczej wina rejestratora.
alien, 2012-05-22, 00:55
Panowie, od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zakupem rejestratora trasy. Powodem tej decyzji jest fakt, że jakiś oszołom na parkingu strzeżonym rysuje mi od jakiegoś czasu lusterka. Postanowiłem zamontować kamerkę w dwóch celach - jeżeli ją zauważy, to powinna podziałać prewencyjnie, jeżeli nie - tym lepiej, będę wiedzieć komu obić buźkę. Fakt, że parking jest strzeżony spowoduje, że będzie miał obiekcje przed wywaleniem bocznej szyby. Z powyższych opisów wynika, że nadawałaby się Omega 205. Natomiast chciałem się upewnić, czy
1. Posiada czujnik ruchu, co pozwoliłoby na włączanie się jej tylko w przypadku gdy coś się dzieje w polu jej *widzenia*. Chodzi mi o to, żeby nagrać tylko kiedy coś się dzieje, oszczędzając miejsce na karcie.
2. Będzie pracować bez kluczyków w stacyjce, z doprowadzonym do niej zasilaniem np. z zapalniczki
3. Posiada na tyle mocne oświetlenie w podczerwieni aby rozpoznać kontury twarzy osoby blisko szyby samochodu (oczywiście z ustawioną w tą stronę kamerką).

Z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam.
, 2012-05-22, 01:05
@alien,

1. rejestratory te nie posiadają czujnika ruchu,
2. w zapalniczce mus być prąd aby rejestrator nagrywał, a ten zwykle pojawia się po przekręceniu kluczyka... musiałbyś zatem podłączyć ją bezpośrednio do akumulatora,
3. pobieżnie testowałem oświetlenie w podczernieni, jeżeli twarz byłaby w bardzo bliskiej odległości od kamery, tj. 1-2 metry to trochę będzie widać, pewnie twarz dałoby się rozpoznać,

pewnie lepiej będzie zainstalować ogólną kamerę monitoringu na tym parkingu, wymusić na administratorze aby problem zarysowań wyeliminował, itp...
Naidoo2009, 2012-05-22, 06:59
Kupiłem w komputroniku kamerkę PRESTIGIO RoadRunner HD1 i coś mi się wydaje ze mój egzemplarz jest jakiś sfatygowany. Efekt jest taki, jakby była zle ustawiona ostrość. Nagrany materiał jest rozmazany, dopiero jak nagrywam coś z 1metra do 1,5 to obraz jest normalny.

nagranie testowe http://www.youtube.com/watch?v=P4MWKUS5vvs

nagrane menu http://www.youtube.com/watch?v=xvzka6Ox1e4

Może ktoś pomoże, może mam coś zle ustawione ?
alien, 2012-05-22, 11:08
@spalacz,

Dzięki za info. Opcja z dodatkowym monitoringiem nie wchodzi raczej w grę, administratorowi osiedla nic się nie chce, więc musze radzić sobie sam :(

ad 1. Co oznacza funkcja *Motion Detect* w menu rejestratora OM205 ? Zastanawiam się, czy to nie rozpoznawanie ruchu...
Trafiłem na coś takiego:
http://allegro.pl/video-rejestrator-hd-detekcja-ruchu-polskie-menu-i2343857668.html
Trochę podobne do OMEGI, rekalmują, ze ma opcję wykrywania ruchu.
ad2. W moim samochodzie mam na stałe doprowadzone napięcie do gniazda zapalniczki, podłączam np. kompresor 12 V przy wyjętych kluczykach i jest OK.
3. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ pomiędzy samochodami jest bardzo mało miejsca i ta osoba będzie musiała zbliżyć się do rejestratora na odległość metra.

Wiem, że rejestratory mają raczej inne zastosowanie, niż *pilnowanie* samochodu, ale w tym przedziale cenowym raczej nie widzę innego urządzenia, które miałoby podobną funkcjonalność.

Pozdrawiam.
, 2012-05-22, 11:31
@Naidoo2009, faktycznie obraz jest bardzo niewyraźny, powinien być ostrzejszy, tak jak na innych przykładowych nagraniach,

@alien, hmm.. w sumie to *Motion Detect* to ma być właśnie rozpoznawaniu ruchu, zapomniałem o tej funkcji, tylko nie wiem jak to w praktyce będzie działało...

możesz spróbować, jak nic z tego nie wyjdzie to będziesz miał rejestrator jako rejestrator, też może do czegoś się przyda ;)
cst, 2012-05-22, 11:56
@alien
1. Motion Derect w OM205 służy właśnie do rozpoczęcia nagrywania gdy ktoś wejdzie w kadr, tzn. kamera musi być cały czas włączona, zacznie nagrywać gdy coś się poruszy i nagrywa przez 2 minuty. W dzień działa bez problemu, w nocy jeszcze nie sprawdzałem.
2. Jak masz stałe 12V to będzie pracować cały czas, tylko musisz wyłączyć oszczędzanie energii w opcjach (bo jak nie nagrywa to by się wyłączyła po jakimś czasie)
3. Diody zapalają się automatycznie jak jest ciemno (nawet jak urządzenie jest tylko włączone a nie nagrywa), są one jednak skoncentrowane na środku, tzn z odległości ok 1m masz dobrze oświetlone kółko o średnicy ok 40cm + dookoła jest jansawa poświata.
Zastanawiam się czy nie sprzedać swojej om205 (komplet z gwarancją), więc jakbyś był zainteresowany to daj znać na cst@10g.pl.
Maro, 2012-05-22, 12:08
Dokonałem kilka dnitemu zakupu kamerki GoClever DVR HD. Wygląda to na bliźniaczy model do opisywanego tutaj Omega OM205. Kamerkę kupiłem w komplecie z kartą SDHC 8GB Goodram. Działa bez zarzutu, obraz i dźwięk wszystko idzie płynnie, nie zawiesza się. I właściwie nie miałbym co do niej żadnych zarzutów, gdyby nie dwie rzeczy. Co pewien czas na wyświetlacz kamerki łapie pionowe paski w zielonych kolorkach, pomaga wówczas przełączenie się w inny tryb (tryb zdjęć lub podglądu i z powrotem). A druga, która wydaje mi się, że wskazuje na jakieś uszkodzenie lub wadę fabryczną to fakt, że za którymś kolejnym włączeniem obraz przez pierwsze sekundy jest w stuprocentowym odcieniu bieli. Nie widać nic poza białym ekranem i dopiero po kilku sekundach przyciemnia się, ale przyciemnia się do takiego poziomu, że w słoneczny dzień nagranie prezentuje się jakby dokonane było późnym wieczorem, dodatkowo to wszystko widoczne jest jakby został na obiektyw nałożony jakiś niebiesko-fioletowy filtr. Spotkał się ktoś z Was z takim efektem? Efekt ten zaobserwowałem zarówno na pracy z baterii jak i na pracy zasilacza samochodowego (również samego zasilacza po wyjęciu baterii). Nie mam pojęcia co może na to wpływać. Po ponownym włączeniu po dłuższej przerwie nagranie jest już w normalnych kolorach i tak do kolejnego razu.
Maro, 2012-05-22, 12:12
Dodam jeszcze, że detektor ruchu działa tak sobie. Przejeżdżającą ciężarówkę wykryje i się włączy. Po kilku sekundach bezruchu wyłączy się samoczynnie. Ale na osobówki nie zawsze reaguje. A jak wykonałem rytulany taniec przed maską samochodu to też mnie nie zauważył. :) Czyli wykrywa ruch, ale ruch przedmiotów o dużych gabarytach.
alien, 2012-05-22, 13:17
@cst

Dzięki za wyczerpujące informacje :)
Napiszę do Ciebie jutro wieczorem ze swojego priva.

Pozdrawiam.
d_b, 2012-05-24, 20:36
Witam,
planuję zakup i proszę o opinię tego sprzętu:
http://alltronix.pl/pl/wideorejestrator-samochodowy-hd-dvr.html.
Mariano_Italiano, 2012-05-25, 11:34
Za tyle mogę Ci sprzedać swój, Omega OM205. Na pewno będziesz bardziej zadowolony niż z tamtego. Przyciski ma lepiej rozmieszczone i w ogóle lepiej wykonany. Aha i ma wyjście HDMI.
Jakby coś to pisz na maila mariusz@gtw.pl
cst, 2012-05-25, 12:39
@d_b
Ten co podałeś w linku ma rozdzielczość 1280x960, więc pewnie interpolowana z VGA, w dodatku nie piszą ile klatek na sekundę, ja bym nie liczył że to będzie płynny obraz. W Om205 masz 1280x720 i 30 klatek na sekundę, więc raczej warto dopłacić.
gigul, 2012-05-31, 21:16
Maro napisał
*Dokonałem kilka dnitemu zakupu kamerki GoClever DVR HD. Wygląda to na bliźniaczy model do opisywanego tutaj Omega OM205. Kamerkę kupiłem w komplecie z kartą SDHC 8GB Goodram. Działa bez zarzutu, obraz i dźwięk wszystko idzie płynnie, nie zawiesza się. I właściwie nie miałbym co do niej żadnych zarzutów, gdyby nie dwie rzeczy. Co pewien czas na wyświetlacz kamerki łapie pionowe paski w zielonych kolorkach, pomaga wówczas przełączenie się w inny tryb (tryb zdjęć lub podglądu i z powrotem). A druga, która wydaje mi się, że wskazuje na jakieś uszkodzenie lub wadę fabryczną to fakt, że za którymś kolejnym włączeniem obraz przez pierwsze sekundy jest w stuprocentowym odcieniu bieli. Nie widać nic poza białym ekranem i dopiero po kilku sekundach przyciemnia się, ale przyciemnia się do takiego poziomu, że w słoneczny dzień nagranie prezentuje się jakby dokonane było późnym wieczorem, dodatkowo to wszystko widoczne jest jakby został na obiektyw nałożony jakiś niebiesko-fioletowy filtr. Spotkał się ktoś z Was z takim efektem? Efekt ten zaobserwowałem zarówno na pracy z baterii jak i na pracy zasilacza samochodowego (również samego zasilacza po wyjęciu baterii). Nie mam pojęcia co może na to wpływać. Po ponownym włączeniu po dłuższej przerwie nagranie jest już w normalnych kolorach i tak do kolejnego razu.*Mam ten sam problem i nie wiem czy reklamować czy coś trzeba poustawiać??
Marek, 2012-06-01, 19:22
Witam ponownie, wrając do mojego problemu z kartą SD - problem powrócił kilka dni po tym jak myślałem że mam już spokój. Wygląda na to, że muszę spróbować kupić kolejną kartę i liczyć na szczęście..
Jegomosc, 2012-06-04, 05:44
Wczoraj kupiłem w Mediamarkt kamerkę firmy Manta za 149zł. Dokładnie to samo co opisywana OMEGA. Też się zdarza że ma biały ekran na kilka sekund, i czasami ekran jak by miał fioletowo niebieski filtr, więc to samo tylko inne nazwy. Na pudełku napisane 1280x960 a faktycznie 1280x720.. Działa i jest ok, więc nie ma co kombinować bo za te pieniądze nic więcej nie da się kupić.
Wielkie podziękowania autorowi tekstu za naprawdę dużo włożonej pracy. Naprawdę pomogło mi bo byłem zielony w temacie.
Jegomość, 2012-06-04, 06:04
Zapominałem napisać MANTA MM308. za 149zl Mediamarkt Warszawa ul. Ostrobramska. Wygląd , menu wszystko jak w opisanej Omedze. Do tego karta 16 GB znanej i cenionej firmy PNY :)) Class 10 za 55zl zakupiona w Realu ( najtaniej ) Testowałem na szybko. Problemy opisane przez kolegów te same, jakość ta sama czyli są to wszystko klony w tym przedziale cenowym.
Pozdrówka dla Wszystkich i powodzenia.
, 2012-06-04, 08:34
@Jegomość, w jaki sposób stwierdzasz, że jest to 1280x720? ile klatek na sekundę jest przy 1280x720?

tak jak @cst wyżej pisał, często te 1280x960 jest interpolowane z niższej rozdzielczości...
Jegomośc, 2012-06-04, 12:44
W bardzo prosty stwierdzam, że to jest 1280x720. Wrzucam do kompa i tam wszystko pokazuje. 30fps.
Zresztą jak się wchodzi w menu żeby ustawić parametry tez pokazuje 1280x720 więc nie wiem dlaczego na pudełku w instrukcji piszą 1280x960.
Zresztą jest tam napisane, że parametry urządzenia mogą uleć zmianie bez powiadamiania. Instrukcja tez się odnosi do przycisków których nie ma, lub są inaczej oznaczone. Wejście w menu normalne, ale w ustawienia języka itd trzeba nacisnąć menu a potem Mode a nie jak instrukcja podaje dwa razy menu.
Dzisiaj testowałem przez pomyłkę 640x480 30fps i z odległości ok 2-3 metrów można odczytać rejestrację auta przede mną. Pogoda paskudna, mżawa i pochmurno.
Nie chcę zachwalać ale za tą cenę nic lepszego się nie dostanie. Jak kogoś nie zadawala taka jakość to proponuję ustawić normalną kamerę lub smart-fona z odpowiednim oprogramowaniem i też będzie rejestrował w pętli.
, 2012-06-04, 12:58
@Jegomośc, rozumiem, czyli wszystko OK, i standardowo, na pudełku co innego niż w środku ;) tym razem w dobrą stronę...
marcomen, 2012-06-09, 22:11
Jaka by kamerka nie była zawsze coś nagra w krytycznych sytuacjach - polecam bo sam takową posiadam .

http://www.youtube.com/watch?v=jP0-qCtHNPI
Maro, 2012-06-12, 14:49
Gigul, Jegomość...

Chłopaki, ja swoją jednak odesłałem do producenta w ramach gwarancji, bo te objawy z nadmiernym *zabieleniem* i przyciemnianiem obrazu dodatkowo z efektem fioletowego filtra nie wydawały mi się normalne. W odpowiedzi dostałem na powrót nowy egzemplarz wraz z informacją, że pewna seria była wadliwa i w ten sposób właśnie się te kamerki co pewien czas zachowywały. Mam więc nowy egzemplarz. Myślę więc, że warto abyście reklamowali.

W międzyczasie jednak kupiłem drugą kamerkę taką samą jak opisywana Omega OM202. Mówiąc szczerze, jest porządniej wykonana i ma nieco lepsze parametry i jej obecnie używam. Jak ktoś będzie chętny na nowego GoClevera którego mi odesłali to odstąpię okazyjnie.
Karol, 2012-06-14, 08:33
@alien @Spalacz Benzyny

Witam,
Spalaczu, na zdjeciu Omegi (http://www.spalacz.pl/media/kamera_samochodowa_omega_hd_car_dvr_720p.jpg) widac dostępną funkcje Motion Detect, pomimo tego nie posiada ona czujnika ruchu?
Pozdrawiam.
Karol, 2012-06-14, 08:38
Wybaczcie, tyle tych kometarzy ze dopiero teraz doczytalem sie do konca.
Ktos testowal jak dziala czujnik ruchu? W porzadku?
czakmol, 2012-06-14, 09:25
A konkretnie do czego Ci on potrzebny ?
W Omedze 205 działa, lecz jest przydatny jedynie na postoju lub na parkingu, a i to czas pracy jest ograniczony jeśli Omega jest zasilana z baterii.
W rejestracji zdarzeń w ruchu funkcję MD mam wyłączoną, kamera zaczyna rejestrować po podaniu zasilania, wyłącza się po odłączeniu zasilania.
Czas rejestrowania ustawiłem na 5 minut (przy ustawieniu nagrywania na 3 minuty, pomiędzy kolejnymi nagraniami występuje 10-cio sekundowa przerwa). Poza tym na karcie 16 GB w opcji FHD mieści się 1,5 godziny w miarę dobrej jakości nagrań. Pomimo włączenia funkcji zapisu w pętli, po zapełnieniu karty zdarzyło się, że rejestrator nie rozpoczął nagrywania, zatem zalecam kasowanie plików pod koniec zapełnienia karty.
Marek, 2012-06-14, 17:36
Wracając do tematu kart pamięci i *błędu karty* - ostatnio pożyczyłem od kolegi 8gb firmy *GoodRam*, która bez problemu się włączyła. Postanowiłem więc zaryzykować i kupiłem 16gb tejże firmy. Efekt? Karta bez problemu zostaje rozpoznana i działa jak należy. Jeśli ktoś ma problem z kartą i ma dylemat na jaką się zdecydować - proponuję zaryzykować i kupić GoodRama
zygzak, 2012-06-15, 14:55
Czy w opcjach menu OM205 jest możliwość wyłączenia rejestrowania dźwięku? Czy ew. ma to duży wpływ na rozmiar plików wynikowych?
Jamszoł, 2012-06-15, 22:21
Cytat :
Kupiłem Omegę HD wczoraj, dokupiłem kartę SDHC 16GB, po włożeniu karty wyświetlacz pyta: czy sformatować kartę? odpowiadam TAK, po chwili pojawia się napis jak uwyżej *Please plug out card* . Jeżeli ktoś sobie poradzi z tym problemem to proszę aby napisał na tym forum!

Ja kupiłem też wczoraj - czyli 14 czerwca w Euro AGD - dziś dokupiłem Kartę ( bo czekałem aż ściągną ) 32 GB firmy TOSHIBA , high Speed READ/WRITE 20MB/s i też to samo było z formatem .
Oczywiście nie znalazłem żadnego RESETU :(
Na włączonym urządzeniu z wyświetlonym napisem *Please plug out card*
zacząłem wyciągać i wkładać kartę ( chyba z 5-6 razy )
Napis zniknął - kamerka zaczęła nagrywać ( widzi kartę )
Wyłączałem kamerkę , włączałem ponownie - kamerka widzi kartę :)
Może u WAS też zaskoczy - spróbujcie
Jamszoł, 2012-06-16, 22:59
Ktoś juz doszedł do tego - dlaczego są te zielone pasy i dodatkowa data i czas na środku ?
Nie ma jak tego pokazywać znajomym poprzez YouTube bo to porażka
Jamszoł, 2012-06-16, 23:37
Po przerobieniu w windowsowym mówi mejkerze z avi na wmv - film na tubie jest OK ?
czakmol, 2012-06-18, 13:16
*Oczywiście nie znalazłem żadnego RESETU :(* - RESET jest w opcji MENU,
*Czy w opcjach menu OM205 jest możliwość wyłączenia rejestrowania dźwięku?* - TAK
Maciek, 2012-07-04, 12:48
Mam problem ze zgranymi filmikami z OM205 - jak odtwarzam je w windows media playerze to jest OK, no może poza paroma ledwo zauważalnymi *skokami* obrazu. Natomiast gdy próbuję je obrobić w jakimkolwiek edytorze filmowym, np. windows movie maker, wówczas zdecydowana większość tych filmików jest odrzucana z powodu przerw w zapisie filmu. Krótko mówiąc plik avi jest *poszarpany*, analizowałem go w DivFix i są tam braki od kilku do kilkudziesięciu klatek w jednym 2-minutowym filmie. DivFix nie radzi sobie z naprawianiem tego pliku, a taki poszarpany plik nie da się zmontować tak jakbym tego chciał. Nie wiem czym jest to spowodowane? *Nieodpowiednia* karta pamięci (Sandisk 16gb class 6)? MIał ktoś taki problem?
Pozdrawiam
Chowder, 2012-07-10, 19:26
Http://allegro.pl/kamera-rejestrator-full-hd-1280x720-6-diod-w-wa-i2453855607.html Jak myślisz czy ta kamerka daje rade?
, 2012-07-10, 19:57
@Chowder, w opisie wszystko się zgadza, tylko ten przykładowy film jest mizernej jakości, bardzo niewyraźny, nic na nim nie widać, żadnych szczegółów...

ja poluję teraz na taki rejestrator:
www.youtube.com/watch?v=Vf15b9d3pMQ
techniczne ma on takie same parametry, taka sama rozdzielczość, inne dane... a jakość nagrania 100x lepsza! porównaj oba filmy przy najwyższej rozdzielczości 720p... jedno jak zryte VHS a drugie blu-ray ;) oba 720p...
Chowder, 2012-07-10, 20:13
Jeśli możesz to podziel się jakimiś namiarami na ten swój rejestrator
, 2012-07-10, 20:19
Na razie płynie czy tam leci, chyba z Hong-Kongu... ;) zobaczymy co przyjdzie... za jakieś 2 tygodnie ma być, bo szybsza wysyłka kurierska kosztowała by więcej niż rejestrator :] opiszę co i jak jak już dotrze do mnie...
czakmol, 2012-07-11, 22:29
@Chowder - prezentowany rejestrator to jakiś kolon Omegi 205,
podobnie jak Omega, ma zapis FHD, wydaje mi się, że film prezentowany jest w jakości HD. Jakość FHD w Omedze 205 jest w sumie niezła. Cena tej kamerki nieco dziwna - 112 zeta?, ale wszystko możliwe...
KtosTam, 2012-07-20, 08:55
Moje pytanie do posiadaczy rejestratorów: czy te wszystkie budżetowe modele robią kilkusekundowe przerwy pomiędzy sekwencjami? Bo jeśli tak, to moim zdaniem można je hurtem o kant d... rozbić. Nie spełniają podstawowej roli do której zostały rzekomo stworzone: *czarnej skrzynki*, czy jak kto woli *blackboxa*. Co mi po rejestratorze, który niejako z definicji może mnie zawieść akurat w momencie, kiedy będę go najbardziej potrzebował? Zresztą sam Autor artykułu opisał taką sytuację w osobnym tekście:
http://www.spalacz.pl/prawie-wypadek-prawie-sie-nagral
(wczoraj tam skomentowałem, ale postanowiłem dodać komentarz także tu, pod niejako głównym testem rejestratorow).
Przypomnę tylko, że przy prędkości 90km/h auto pokonuje w ciągu 5s drogę 125m i przecież chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć ile może się przez ten czas/na tym odcinku wydarzyć.
Dlatego w tym kontekście dywagacje nt. lepszej/gorszej jakości filmików, czy było widać oczy kota przebiegającego przez drogę, czy nie było widać, czy ustrojstwo ma guziki z lewej, czy z prawej strony uważam za bezsensowne, skoro być może najważniejsza chwila danego zajścia nie zostanie nagrana.
To mniej więcej tak, jakbym, no bo ja wiem, kupił tanio np. telewizor, na pierwszy rzut oka wypasiony, mnóstwo funkcji, duża przekątna, itd., lecz na którym regularnie co kilka minut przez parę sekund wyłącza się obraz i dzwięk. Oraz okazało się, że tttm (ten typ tak ma), po prostu taki on jest, nie można tego zmienić, naprawić. Chcielibyście taki telewizor?
Nadmienię jeszcze, że jestem na etapie początkowego rozpoznawania tematu rejestratorów. Lecz już na wstępie widzę, że te budżetowe prawdopodobnie nie spełnią założonej przeze mnie funkcji (no chyba, że są modele zapisujące w pętli bez przerw). A funkcja ma być podstawowa: rejestrowanie wszystkiego co się dzieje przed okiem kamery w sposób ciągły, bez żadnych przerw. Tzn. materiał może być podzielony na sekwencje, przypuszczam w trybie zapisu w pętli być może nawet musi, ale po *sklejeniu* scen nie może być żadnych dziur czasowych. W dodatku chciałbym, aby wszystko działo się jak najmniej obsługowo, tzn. po zainstalowaniu urządzenia w zasadzie zapominam o nim. A przypominam, gdy naprawdę będę tego potrzebował.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że od urządzeń za ok. 100-200zł czy może nawet ciut więcej, nie ma co oczekiwać cudów. Jednak powtarzam się: nie potrzebuję gadżetu, który na dzień dobry nie działa tak jak tego oczekiwałem.
Pytanie, jak sprawa wygląda w urządzeniach wyżej ceny i klasy - czy ktoś testował, zwrócił na to uwagę? Bo w artykułach/testach które na razie wygooglałem w sieci (przypominam, dopiero rozpoznaje temat) nigdzie o przerwach nie wspomniano, np. tutaj:
http://www.auto-swiat.pl/1-test-kamer-samochodowych-mozesz-miec-dowody
(inna sprawa, że ten *niby-test* to żenanda - kilka ogólnikowych zdań i tabelka; no chyba, że więcej było w papierowym wydaniu gazety).
Ponadto: Autorowi artykułu dziękuję za włożoną w testy pracę oraz za to, że Mu się chciało :)
KtosTam, 2012-07-21, 22:29
(małe wyjaśnienie: komentarz odnosi się do http://www.spalacz.pl/prawie-wypadek-prawie-sie-nagral )
Spalacz: chyba nie dość uważnie czytałeś moje wypowiedzi. Przecież doskonale sobie zdaję sprawę, że jest to sprzęt budżetowy, nawet powiem bardzoniskobudżetowy. Nie oczekuję od niego cudów. Nie łudzę się także, że jakkolwiek model, nawet najdroższy, zapewni mi bezpieczeństwo.
Jednak chciałbym, aby niezależnie od ceny, sprzęt w trybie *czarnej skrzynki* rejestrowal sekwencje bez żadnych przerw, lub z bardzo minimalną. Zresztą najlepszym przecież przykładem jest Twój tekst o prawie nagranym prawie wypadku - jeździleś, czatowałeś, a jak coś się wreszcie wydarzyło, nie zostało nagrane. I to nie dlatego, że było poza zasięgiem obiektywu, tylko z winy urządzenia. Dlatego nadal z uporem twierdzę, że jeśli tak jest, tzn. pomiedzy nagranymi sekwencjami są czasowe dziury, taki rejestrator nie spełnia podstawowej funkcji.
W ogóle widzę, że chyba mamy od tych urządzeń troszkę inne oczekiwania. Ja chciałbym mieć na pokładzie prawie bezobsługowego *blackboxa*, który ma być przede wszystkim przydatny w tej jednej konkretnej istotnej dla mnie sytuacji (oby nie miała miejsca). Ciebie zaś rajcuje zabawa, polowanie na *ciekawe sytuacje* - czyli w domyśle być może cudze nieszczęście, aczkolwiek na naszych drogach przeważnie spowodowane brawurą, głupotą, niestety nierzadko również alkoholem, używkami.
Napisałeś również w komentarzu do artykułu o prawie nagranym prawie wypadku, że wkrótce będziesz miał łącznie 5 rejestratorów. Może za wszystkie pieniądze wydane na nie, miałbyś jeden, ale porządny? ;-)
Niemniej jeszcze raz dziękuje za testy. Dzięki nim zwróciłeś mi uwagę na problem, którego być może po nabyciu takiego urządzenia bym nie zauważył, albo nie od razu. Pozdrawiam.
, 2012-07-21, 23:05
@KtosTam, mam *w ciemno* kupić rejestrator za 1000 zł czy więcej po to aby sprawdzić czy nie ma tam luki w nagrywaniu? na 99 proc. jest... poza trym jak do tej pory nie wiem jak stwierdzić przed zakupem który rejestrator jest porządny, a który nie...

mi ta luka nie przeszkadza na tyle aby dyskwalifikować rejestrator... jak chcesz to sobie kup dwa rejestratory, będziesz miał zarazem back_up, na wypadek gdyby jeden uległ uszkodzeniu, bo tego też nie możesz wykluczyć przy urządzeniach kosztujących kilkadziesiąt złotych...

ps. cóż za ciekawe wnioski na temat tego czego oczekuję od rejestratora ;-)
DzerY, 2012-07-22, 23:58
Twój artykuł bardzo mi pomógł. Mam nadzieję, że dokonałem słusznego wyboru :) zakupiłem Om HD Car DVR 205 i kartę TDK 8gb class10 (chyba odpowiednia). Nagrywałem jakieś 30 min i jakość obrazu w/g mnie przyzwoita. Niestety zaznaczyłem żeby nie nagrywał w pętli i powstał plik 4 gb a taki plik jest trudno przerzucić na kompa. Jedyny jak na razie minus - nie zawsze łączy się z komputerem.
KtosTam, 2012-07-23, 08:18
@Spalacz: przecież nikt Ci nie każe kupować w ciemno drogiego sprzętu (taniego też ;). Po to mamy przecież internet, fora, blogi, itp. żeby móc szukać opinii, wymieniać się doświadczeniami, poglądami. Odnośnie różnych oczekiwań od sprzętu pełna zgoda: ty chcesz sobie kręcić filmiki z sytuacji na drogach, ja chcę mieć przede wszystkim coś w rodzaju dodatkowego zabezpieczenia w razie *w*, o którym na codzień nawet nie będę myślał, że mam zainstalowane na pokładzie (chociaż na ile znam siebie, na początku na pewno będzie namiętne przeglądanie filmików, do czasu znudzenia zabawką ;). Oczywiście jestem świadom wszystkich ograniczeń, nawet najdroższego sprzętu, chociażby dlatego, że owo zdarzenie może być akurat poza zasięgiem obiektywu (np. ktoś mnie przyp... w bok, albo tył), albo np. nagranie nie zostanie uznane jako dowód. Zaś czy sprzęt z wyższej póki na 99% też nagrywa z lukami tego też (jeszcze) nie wiem, ale myślę, że się dowiem, bez konieczności osobistego zakupu ;)
Co do pomysłu z dwoma kamerkami - może to i jakieś rozwiązanie, ale hm, jakoś nie mam ochoty obwieszać auta jak choinkę ;)

@DzerY: fajnie gdybyś spróbował zapisu w pętli - interesuje mnie, czy ma te luki w zapisie. Przy okazji z ciekawości: co się dzieje po zapełnieniu karty przy zapisie ciągłym (bez pętli)? Po prostu przerywa zapis i koniec?
, 2012-07-23, 11:12
@KtosTam, interesuje Cię dodatkowe zabezpieczenie, przeszkadza Ci kilka sekund luki, a teraz *od zawsze* jeździsz bez rejestratora z luką 100 proc. i jest wszystko w porządku...

rozwiązanie problemu to dwa rejestratory przyklejone do siebie, podłączone jednym kablem, ale też Ci się to nie podoba, choć ponoć oczekujesz dodatkowego zabezpieczenia, które nie jest spełnione przy luce w zapisie kilku sekund na 10 minut... i jeździsz bez rejestratora... o co kaman? :] na pewno tak Ci zależy na tym bezpieczeństwie czy szukasz *rejestratora idealnego*?

jak by mi zależało na zabezpieczeniu tak jak Tobie ponoć zależy to już dawno miałbym te dwa rejestratory w aucie i wtedy w przypadku gdyby coś nie działało jak należy to szukałbym innych rozwiązań...

3 sek. to 10 minut to 18 sek. w godzinie,
policz sobie ile rocznie godzin jeździsz, oblicz ile wynosi luka w nagraniu,
podziel to przez czas, który szukasz rejestratora co nagrywa bez luki,
otrzymasz okres jazdy liczony w latach odpowiadające zwłoce w zakupie zwykłych rejestratorów...
ADAM, 2012-07-23, 12:47
Kupiłem kamerę samochodową omega w REALU w drugiej połowie kwietnia 2012. Po miesiącu wyłamała się zaślepka zawiasu z tworzywa sztucznego umożliwiająca otwieranie ekranu. Potem padła karta pamięci 16 GB firmy Platnet (być może wada pamięci, ale być może uszkodziła ją kiepska elektronika kamery) . Obecnie praktycznie przestała działać - wykazuje pewne ślady życia po włączeniu zasilania tylko z zapalniczki samochodowej poprzez adapter zasilający połączony z wejściem mini -USB kamery. Po włączeniu pojawia się wtedy obraz startowy) , ale po kilkunastu sekundach na ekranie pojawiają się paski, a kamera nie reaguje na jakiekolwiek przyciski w obudowie kamery. Również próby włączenia przyciskiem on - off wbudowanym w obudowę kamery (przy wykorzystaniu własnego zasilania z akumulatorka) nie powodują jej uruchomienia. Próby resetowania przez odłączenie i ponowne załączenie akumulatorka nie dają żadnego rezultatu, chociaż w kilku poprzednich sytuacjach, gdy kamera się *zawiesiła się*, taki zabieg był skuteczny. Kupiłem kompletny bubel. Będę próbował reklamować. Jedynym moim zyskiem była możliwość opanowania metodologii obsługi i poznanie właściwości techniczno-użytkowych takich kamer. Sądzę, że, tak jak reklamują producenci, mogą być one przydatne w razie jakiegoś zdarzenia komunikacyjnego, jako rodzaj dowodu. Pytanie , czy na pewno może być dowodem, ale przecież sporo ujawnionych afer jest opartych na nagraniach. Jednak odradzam kupno kamery omega ze względu na dużą jej usterkowość, czego ja osobiście doświadczyłem.
, 2012-07-23, 14:02
@ADAM, no to złóż reklamację, ja min. dlatego w REAL-u kupiłem bo jak się coś posypie to przynajmniej jest gdzie reklamację w ramach gwarancji złożyć,

nie wiem czy może być dowodem w sądzie, raczej jako materiał pomocniczy dla policji, czy jeszcze przed przyjazdem... bo chodzi o to, że wszystkiego można się wyprzeć, ale jeżeli takiemu delikwentowi powiesz, że masz wszystko nagrane to pewnie nie będzie kombinował i wymyślał historii...
Mareke, 2012-07-23, 20:12
Witam wszystkich przyłączam się do tematu gdyż od niedawna jestem posiadaczem takiej kamerki . Na początku wielkie uznanie dla Spalacza za naprawdę bardzo obszerny i fachowy opis. Kupiłem kamerę Omega hd car dvr hd 720p ale inną niż ta na zdjęciach jest bardziej prostokątna ,ma inaczej rozmieszczone przyciski ,sześć diód ,nie ma przycisku reset co mnie na początku trochę zdziwiło porównójąc z opisem Spalacza ale za to co mnie później ucieszyło nagrywa bez przerw ,przynajmniej w tym ostatnim najmniejszym formacie(pierwszy mam fhd ). Sprawdziłem to za pomocą zwykłej domowej kamery,skoku czasu wyświetlanego na jej ekranie (Omegi)i nagrałem jednocześnie film z ekranu tv i na obydwu urządzeniach było to samo. Nagrwałem w pętli po dwie minuty. Było tu pytanie co się dzieje po zapełnieniu karty--w pętli kasują się najstarsze nagrania itd.zaś co do dowodu w sądzie to tylko nagranie z oryginału (karty ) żaden inny nośnik,tak przynajmniej opisywano w tygodniku motoryzacyjnym w którym też czytałem sporo o takich właśnie urządzeniach .
DzerY, 2012-07-23, 22:22
Niestety zapisałem plik wielkości 4gb a karta ma 8gb więc nie wiem co robi z plikiem więcej niż 8gb, pewnie go nadpisze. Dziś zauważyłem, że w pętli zapisuje tylko 2 minuty a mam wybór między 2,5,10. Dlaczego nie mogę zmienić czasu pętli?
, 2012-07-23, 23:42
@Mareke, chyba mam podobny rejestrator (nowy), po woli pisze jego test, jest w zasadzie taki sam w działaniu do tej Omegi co mam, tylko inaczej *opakowany*, ma HDMI, nie ma resetu bo ma wyjmowaną baterię...

@DzerY, ciężko powiedzieć, zresetuj urządzenie (też poprzez menu, tj. powrót do ustawień domyślnych) i jeszcze raz ustaw, jak nic to nie da to pewnie nic to nie da ;( taki urok tych urządzeń...
, 2012-07-24, 02:57
@KtosTam, na 99 proc. przy nagrywaniu w pętli i plikach 2 minutowych, na karcie z której korzystam (SanDisk Extreme, Class 10, HD Video, 16 GB) nie ma żadnej widocznej luki w nagrywaniu, klatka po klatce... tak jest w moim nowym rejestratorze, który jest bardzo podobny do opisywanej Omegi, i pewnie (na te 99 proc.) jakbym ustawił w tej Omedze te 2 minuty pętli i wsadził tę szybką kartę SanDisk to nie byłoby też żadnej luki...
KtosTam, 2012-07-24, 06:28
@Spalacz: to zmienia postać rzeczy... :-) Ktoś tu wcześniej pisał, że ma nawet 10s przerwy, więc można było przypuszczać, że to po prostu jest taka cecha tych budżetowych urządzeń. Ciekawe tylko, w czym jest pogrzebany pies: w samym rejestratorze (jego wykonaniu, jakości), kartach, ustawieniu czasu trwania sekwencji, czy może wszystkim na raz?
Swoją drogą chyba przyznasz, że przysłowiowa złośliwość przedmiotów ma miejsce, czego najlepszym przykładem jest Twój artykuł o prawie nagranym prawie wypadku. Teoeretycznie, według wszelkich wyliczeń prawdopodobieństwo *trafienia* podczas zdarzenia w parosekundową lukę jest małe, ale... akurat trafiłeś ;-) Polecam też lekturę praw Murphy*ego: http://pl.wikiquote.org/wiki/Prawa_Murphy%27ego ;-)
P.S. Kolega z pracy zadeklarował się, że kupi rejestrator, napalił się taki:
http://allegro.pl/kamera-rejestrator-full-hd-1280x720-6-diod-w-wa-i2486094989.html
Zobaczymy co toto jest warte...
Naidoo2009, 2012-07-24, 07:51
Mój Prestigio RoadRunner HD1 robi przerwy od 2-3 sekund. Czyli jeszcze względnie . Ale bywało że robił po 5-6, pomogło sformatowanie karty w rejestratorze.
czakmol, 2012-07-24, 09:20
@Ktos Tam,
- toto kolegi (z Allegro) to klon Omegi 205 i już o tym pisałem,
- natomiast likwidację przerw w rejestrowaniu unikniemy montując drugą kamerę, co oczywiście nie daje 100 % gwarancji uniknięcia wystąpienia problemu (vide I prawo Murphy*ego) - teoria prawdopodobieństwa zmniejsza wówczas wielokrotnie ryzyko jednoczesnego wystąpienia problemu,
DzerY,
- przy ustawieniu opcji nagrywania w pętli, urządzenie obligatoryjnie ustawia się na 2 minuty nagrywania, aby ustawić inne czasy należy wyłączyć tę opcję, ale należy wówczas pamiętać o kasowaniu plików w stosownym czasie.
Czyli jak w znanej bajce: zamienił stryjek szyneczkę na ryjek.
Ustawienia tego rejestratora pozwalają na wiele różnych modyfikacji...
Naidoo2009, 2012-07-24, 11:53
KtosTam @ Kup sobie prestigio 500. nie robi przerw między blokami i kosztuje około 440zł. Czyli Twój problem zostanie wyeliminowany.

Recenzja rejestratora ze strony AutoWrzuta
http://www.autowrzuta.pl/viewtopic.php?f=28&t=1295
czakmol, 2012-07-26, 12:36
Prestigio RoadRunner 500 jest w EURO < 400 PLN, a więcej o nim:http://winauto.ua/manuals/en/Manual-Car-DVR-Prestigio-Roadrunner-500-with-display.pdf#page=1&zoom=146,0,94
czakmol, 2012-07-27, 15:38
@Naidoo2009, inni Koledzy
czy wiecie, czego dotyczy funkcja czas (duration - czas trwania) w Prestigio RR 500 (OFF,15,30,45 min).
Naidoo2009, 2012-07-27, 20:52
Mogę się mylić, ale ta funkcja wyłącza kamerkę po ustalonym czasie.
Np. Wyciągasz ze stacyjki kluczyki, co odcina dopływ zasilania. Kamerka przełącza się na zasilane z akumulatora i nagrywa czas który sobie ustawisz .
KtosTam, 2012-07-27, 23:18
@czamkol: jak widać z ostatniej recenzji Spalacza, jednak istnieją w przyrodzie budżetowe rejestratory za circa about 150zł, które też nie robią przerw między sekwencjami ;-)
Niemniej dzięki za info, rzeczywiście model oraz cena/możliwosci wydają się być interesujące. Ponadto Prestigio to już jakaś-tam marka, nawet mam przenośny dysk USB firmowany brandem, chociaż tak naprawdę w środku siedzi Toshiba ;-) W każdym razie sprzęt już 2-3 lata działa niezawodnie ;-) Produkty Prestigio widuję też w MediaMarkcie, np. tablety, a chyba raczej by nie brali na sklep totalnej chały . Nawet też mają swoją stronę, i nawet w domenie .pl, aczkolwiek jako ciekawostka: w ofercie na PL jest tylko Roadrunner HD1, brak modelu 500, brak też 300.
Niestety recenzji użytkownika na razie nie czytałem, ponieważ wskazane przez Ciebie forum wymaga założenia konta, nawet tylko dla biernego przeglądania treści.
@czakmol: rozumiem, że posiadasz Prestigio 500-kę? Rozumiem również, że te full HD/30fps to nie jest ściema? Niestety na stronach nie chcieli w danych technicznych pochwalić się rozdzielczością przetwornika (matrycy), a dlaczego to ważne, o tym za chwilę. Co prawda piszą, że rzekomo można robic zdjęcia max 12Mpix - pytanie czy nie jest interpolowane?...
Interesujący dla mnie jest również model Roadrunner 300:
http://www.prestigio.com/products/Car-Electronics/Car_Video_Recorder/Roadrunner_300
Parametry wydaje się mieć podobne do 500-tki, ale wygląda na mniej rzucający się w oczy - i o to mi właśnie chodzi. Tak przy okazji: te niemal wszystkie chińskie taniochy śmieszą mnie trochę tymi dziwacznymi kosmicznymi ksztłltami, a przede wszystkim w praktyce do niczego nieprzydatnymi diódkami ;-) No ale są jakie są, lecz niestety złodziej może nie wiedzieć, że są warte 50-100zł :-( na co zwrócił uwagę @Sapalacz.
Wracając do Prestigio Roadrunner 300. Akurat dzisiaj, przeglądając najpopularniejszy w naszym kraju serwis aukcyjny, trafiłem na coś z wyglądu bardzo podobnego, też rzekomo zapis *1920*1080 pixeli full hd 30fps*, cena wcale nie tak bardzo niskobudżetowa, 369zł:
http://allegro.pl/rejestrator-trasy-czarna-skrzynka-full-hd-1080p-i2494614969.html
Lecz gdy się głębiej wczytać w opis...
*matryca obiektywu 1.3 megapikseli / VGA*
No przepraszam bardzo, prosta arytmetyka, Full HD = 1920x1080=2073600.
Czyli aby móc zapisywać w tak przez wszystkich pożądanej rozdzielczości FHD, przetwornik musi posiadać minimum 2Mpix (słownie: dwa megapiksele). Jak widać na przykładzie, sprzedawczyk z Allegro albo oszukuje, albo nie wie co sprzedaje, lub nie wie o co w tym wszystkim chodzi (o co kaman, jakby napisał @Spalacz ;-)
Inna sprawa, pytanie: czy do zastosowań typu *czarna skrzynka* (dowód w przypadku stłuczki, itp.) FHD jest aż tak potrzebne? Oraz czy aby wykorzystać w pełni potencjał matrycy (załóżmy, że ma rzeczywiście 2Mpix), nie jest potrzebna także optyka kilka klas wyższa, taka jak w kamerach video, aparatach foto... Ale to już pewnie temat na osobną, dłuższą dyskusję...
I jeszcze a*propos instrukcji obsługi modeli Prestigio. Po pierwsze primo, informacji o urządzeniach, dokumentacji staram się najpierw szukać na oficjalnych stronach producenta (o ile takie istnieją, w przypadku najtańszej chińszczyzny może się nie udać ;-) Po drugie Polacy nie gęsi... Polska instrukcja do RR 500:
http://marketing.prestigio.com/$Customer_Support/Manuals/Car_video_recorders/Prestigio%20Roadrunner%20500/PL-Prestigio%20Roadrunner%20500_11-11.pdf
Do modeli RR 300 niestety na stronachPrestigio International nie znalazłem. Pozdrawiam.
czakmol, 2012-07-28, 17:58
@Ktos Tam,
zacznę od końca,
- owa instrukcja jest niekompletna, w angielskiej wersji językowej podobnie (brak kilku informacji),
- zdjęcia 12 Mpix - dobra jakość,
- filmy znacznie lepszej jakości niż Omegi (można ustawić kontrast i ostrość), do tego szybkie przewijanie (do x8 >
czakmol, 2012-07-28, 18:01
- dobre odtwarzanie na TV kablem HDMI (filmy i zdjęcia)
- strona Presigio (PL i GB) nie zawiera info o modelach 300 i 500
- urządzenie wykonane solidnie i estetycznie - mimo, iż z PRC
- podobnie opisałem je na AutoWrzucie
- drobny mankament, nie można softowo wyłączyć ekranu po żądanym czasie, i drobne napisy
- raczej plus - brak ruchomego ekranu
(urwało treść ???)
KtosTam, 2012-07-28, 21:27
@czakmol: nie tylko urwało treść, ale też powtórzyło 3 razy ;-) Ale mniejsza o to.
Powiem tak, skracając powoli moje dywagacje: kto wie, gdyby RR 500 był na stanie w sklepie Euro w moim mieście, może już bym go miał dzisiaj. Na razie jeszcze nie zamawialem dostawy, gdyż być może jutro/pojutrze wyjadę na kilka dni urlopu.
W każdym razie, na ile zdążyłem się zorientować w temacie rejestratorów, faktycznie wydaje się być w obecnej chwili najlepszą propozycją w kategorii cena/możliwości. Owszem, jest trochę droższy niż modele niskobudżetowe (@Spalacz zakłada na takie urządzonko max 250zł, choć w sumie chyba wydał sporo więcej ;-), lecz za około 400zł rzeczywiście wydaje się mieć sporo lepsze parametry. Ponadto, że tak napiszę, pochodzi z bardziej pewnego źródła, bo jak widzę z tymi taniochami oferowanymi na Allegro, tudzież zamawianym bezposrednio z Chin bywa różnie: można trafić na coś fajnego za stosunkowo nieduże pieniądze, ale też i na badziew. Już sam fakt, że producent ma swoją stronę, można z niej pobrać instrukcję, nawet po polsku, dla mnie o czymś świadczy. A*propos lekkich rozbieżności instrukcji z rzeczywistością - na pewno widzialeś zdanie na jej końcu:
*Wyłączenie odpowiedzialności. Ponieważ produkty Prestigio są stale aktualizowane i udoskonalane, urządzenie może mieć nieco zmieniony wygląd lub funkcje inne niż pokazano w niniejszej instrukcji
szybkiego uruchomienia.*.
Czyli producent standardowo się zabezpiecza, jak chyba każdy ;-) Lecz przecież sądząc własnie na podstawie tej instrukcji, urządzenie nie jest aż tak skomplikowane w obsłudze, a funkcje nieopisane można rozczaić. Przypuszczam, że mój ponad 2-letni aparat foto kompakt ze średniej półki posiada znacznie więcej ustawień.
W każdym razie Prestigio Roadrunner 500 jest w tej chwili moim faworytem.
Jeszcze tylko pytanie: jak mniej wiecej długi jest kabek od ładowarki samochodowej?
Pozdrawiam.
czakmol, 2012-07-28, 22:37
Długość zależy od umiejscowienia rejestratora, mój umieściłem w górnej części szyby czołowej, na wysokości słonecznika pasażera, a kabel zasilający poprowadziłem szparą pomiędzy szybą a podsufitką, następnie prawym słupkiem, i za schowkiem pasażera do tunelu centralnego, do przewodów zapalniczki, do których wpiąłem typowe gniazdko zapalniczki z bezpiecznikiem na plusie. Wystarczyła standardowa długość zasilacza USB.
Zakup w EURO + karta 32 GB 10. klasy pozwala na zapis 8,5 h w formacie FHD.
Jako anegdotkę dodam, że sprzedawca przymierzał ze mną sprzęt w aucie, bo miałem drobne wątpliwości do ergonomicznego usytuowania, wszystko poszło OK, a dodam jeszcze, że kamerka ma funkcję automatycznego odwracania obrazu do poziomu i dwa położenia obiektywu (odchylenie od pionu ok. 30 st.).
I to by było na tyle...
, 2012-07-29, 21:46
OK, intensywnie myślę i jak wymyślę po co mi ten Prestigio Roadrunner 500 to go kupię i przetestuję... albo nie opiszę, bo @KtosTam znowu wyciągnie wniosek, że kupiłem nie to co chciałem i powinienem kupić coś innego... ;)
Mareke, 2012-08-10, 20:33
Witaj Spalacz ,mam pytanie czy Twoja nowa Omega ta o której ja pisałem a Ty zakupiłeś nagrywa głos i czy wyraźnie a jeśli tak to jakie ustawić opcje by tak było ,bo albo ja coś robię źle ale głosu na nagraniu nie ma. Może to nie jest najważniejsze bo przecież chodzi głównie o nagranie zdarzenia ale chciałbym wiedzieć,a też oglądając Twoje nagrania słychać m.in:szum nart,przerywacz kierunkowskazów i ogólny szum otoczenia.Dziękuje ,pozdrawiam i oby te urządzenia rejestrowały same miłe chwile .
, 2012-08-10, 23:36
@Mareke, w menu jest opcja *video sounds* i tam jest on/off i tyle.. nagrywa albo nie nagrywa dźwięku... są jeszcze opcje dźwięków samego rejestratora (głośność przy odtwarzaniu, czy dźwięk po włączeniu/wyłączenie rejestratora, bip przy wciskaniu przycisków) ale to nie dotyczy nagrywania...
Mareke, 2012-08-11, 16:51
Witaj Spalacz dziękuje za pomoc.Jest dokładnie tak jak piszesz ustawiłem w opcjach *on*czyli nagrywanie dźwięku ale podczas odtwarzania tego dźwięku niestety ale nie słyszałem.Już myślałem że coś nie tak z mikrofonem ale okazało się że nagrywanie dźwięku swoją drogą a odtwarzanie swoją . Do odtwarzania jest jakby poziom głośności od 0 do3 w opcjach *dźwięki*/*głośność* . U mnie było akurat na *0* no i nagrywał się dźwięk ale nie odtwarzał . Ale z Twoją pomocą oraz trochę metodą prób i błędów wiem już o co chodzi. Dziękuje jeszcze raz i pozdrawiam.
MrBacix, 2012-08-14, 18:29
Dziękuję za recenzję i za włożoną w nią pracę. Dzięki niej dokonałem ostatecznego wyboru i przycisk Kup teraz na allegro jest jeszcze gorący :) Ciekaw jestem czy nie dostanę jakiegoś bubla :D
Za parę dni pobawimy się nowym nabytkiem ;)
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
tomi, 2012-08-22, 21:42
Recja roadrunnerów 300 i 500 by się przydały. Nie ma tego w ogóle w internecie.
czakmol, 2012-08-24, 22:24
*Recja roadrunnerów 300 i 500 by się przydały.*
Co @tomi miał na myśli ?
, 2012-08-24, 22:42
@tomi, nie mam tych rejestratorów, nie ma więc recenzji... w najbliższej czasie nie będę ich miał...
VOLVO 440, 2012-08-31, 21:17
Spalacz,mam przeznaczone 400 zł na rejestrator i prosze Cię o porade,jaką proponujesz ? Chodzi o auto ciężarowe VOLVO FH 12, z gniazdami 12/24 V
dziękuje i pozdrawiam , FH 12 :)
, 2012-08-31, 21:47
@VOLVO, cóż mogę więcej napisać niż już napisałem? ;) kupiłbym rejestrator z REAL-a, za ok. 200 zł + karta pamięci 16 GB (albo 32 GB, czy 2x 16GB)... czyli celkowałbym w taki rejestrator: http://www.spalacz.pl/rejestrator-trasy-hd-car-dvr-720p-hdmi
w tej cenie też można dostać *klasę wyższy* rejestrator pt. RoadRunner, ale nie miałem go w rękach, pewnie warto...
Daniel, 2012-09-01, 22:09
Jest jeden problem z rejestrowaniem jazdy w ciężarówce podczas jazdy nocnej , a mianowicie szyba jest pionowa i światło z diody odbija się od niej
czyli nic nie widać.
macie jakiś pomyśł na to
, 2012-09-02, 00:13
@Daniel, o jakich diodach mówisz? tych od podczerwieni? ja z nich nie korzystam, wyłączam tę opcję...
kisitka, 2012-09-02, 18:34
A jak sie sprawuja te rejestratory w zupelnej ciemnosci? Czy zadziala czujnik ruchu i czy bedzie cokolwiek widac? Pytam gdyz zamontowal bym sobie takiego szpiega ma dzialce przy altance. Dwa razy juz w tym roku mialem nieproszonych gosci.
Daniel, 2012-09-03, 05:40
Tak chodzi o diody od podczerwieni przy nagrywaniu w nocy.
Przecież po to one są żeby było coś w nocy widać.
Chociaż nie próbowałem nagrywać bez nich wiec nie wiem jaki jest efekt.
Naidoo2009, 2012-09-03, 15:17
Ciemność nie służy tanim kamerką.
W diody mają zasięg od 10-20cm, czyli bezużyteczne.
To samo się tyczy wykrywanie ruchu.
czakmol, 2012-09-03, 18:22
@VOLVO 440 - w tej cenie kupisz Prestigio RR 500, ale musisz dokupić kartę SD/MMC 32 GB (10 klasa) za ok 130-150zł, czujnik ruchu i diody wyłączasz (są zbędne) - jeśliś z Warszawy mogę zademonstrować rejestrator i nagrania.
Łatwo demontuje się z uchwytu i do kieszeni...
Wtyczkę z gniazdkiem podpina się na stałe do *+* za stacyjką, dla średnio zaawansowanego majsterkowicza to pestka.
norris, 2012-09-03, 22:52
Panowie tylko lipa chyba taka że jak podłączę kamerkę to już nie podłączE cb... i co tu wybrać ;)
, 2012-09-04, 09:59
@norris, jam mam pod ręką trzy fabryczne zapalniczki, czasami wszystko mam zajęte ;) plątanina kabli... :] brakuje mi czwartej w bagażniku, była jako opcja... trzeba coś bezpośrednio do instalacji podłączyć...
czakmol, 2012-09-04, 10:18
@SpalaczBenzyny dobrze doradza, kamerkę podłącz na stale - inne też wszak można...
Krzycho, 2012-09-09, 21:55
Witam:) Mam takie pytanie dotyczace rejestratorów na allegro niby podobnie wygladaja i mają te same parametry a cenowo bardzo się różnią dlatego który wybrać ten za 189 czy 99?...
, 2012-09-09, 22:23
@Krzycho, pousuwałem linki z Twojego komentarza... nie będę się już odnosił do konkretnych aukcji i rejestratorów, których nie miałem w rękach... zapytaj sprzedawców, to ich sprzęt i jak będą chcieli go sprzedać to odpowiedzą na pytania...

rejestratory jakie podałeś są podobne jak się patrzy na nie z 20 metrów, z bliższej odległości już mają same różnice, czy to dotyczące rozdzielczości! (no, rzesz! o tym 100x pisałem, wyjaśniałem, a Ty piszesz, że mają takie same parametry?!!), czy obecności np łącza HDMI a brak u drugiego...
Andrzej, 2012-09-14, 11:52
@SpalaczBenzyny, dzięki ci za twoje artykuły. Włożyłeś wiele pracy, ale dzięki temu można mieć rozeznanie przy kupnie rejestratora.
Andrzej, 2012-09-14, 19:25
Miałbym prośbę do użytkowników rejestratorów, aby wyjaśnili do czego służy nagrywanie w pętli ? Kiedy się tego używa ?
, 2012-09-14, 20:05
@Andrzej, dzięki ;-)

nagrywanie w pętli polega na tym, aby po zapełnieniu karty pamięci stare nagrania były zastępowane nowymi, to podstawowa funkcjonalność rejestratorów trasy (i innych monitoringów)... należy ustawić na jak długie fragmenty ma być dzielone nagranie (2,5,10,20 minut, itp) i później najstarsze fragmenty są usuwane i w ich miejsce pojawiają się nowe...
WD, 2012-09-17, 14:11
Rejestratory nie nagrywają w trybie ciągłym, nie dlatego, że nie mają *bufora* (one nagrywają na kartę w czasie rzeczywistym), a z powodu ograniczeń systemu plików FAT16/32 którym formatujemy kartę, dla którego maksymalny rozmiar pliku to 4GB.
Klipy można łatwo połączyć bez ponownej rekompresji/kompresji np. w VirtualDub, a przerwy pomiędzy klipami zależą tylko i wyłącznie od klasy szybkości zastosowanej karty SDHC.
Wieszanie się rejestratorów to w głównej mierze zastosowanie nieodpowiedniej jakości karty i jej klasa to tylko jeden z parametrów, na który należy zwracać uwagę.
Głównie liczy się firma. Unikać Kingstona, kupować SanDiska - nawet te wolniejsze - to nie REKLAMA. Zaoszczędzisz dzięki temu czas, który poświęcasz na zwroty sprawnego towaru i kupowanie badziewnych kart.
Czasy te wahają się od prawie 1 sek. do nawet 10 sekund przy rozdzielczości HD.
Liczy się przede wszystkim min. prędkość karty, a nie średnia czy maksymalna, bo wystarczy jedna szpilka (spadek prędkości podczas zapisu) w dół, żeby rejestrator się zawiesił.
Polecam program do sprawdzania kart: HD Tune.
Łatwo wyliczyć wymagany bitrate filmu z jego właściwości i porównać do posiadanej karty.
wilk, 2012-09-19, 20:30
Witam chciałbym zakupic ten rejestrator co polecasz czyli omege czy to jest ten : ###
Jezeli to jest inny to mogłbys mi dac linka to tego co ty testowales bo nie mam u siebie w miescie reala. Pozdrawiam
, 2012-09-19, 22:00
@wilk, nie chcę odpowiadać na konkretne przypadki... oceń sam na podstawie tego co napisałem (a sporo się napisałem)... w REALu też sprzedają różne rejestratory, wyglądające tak samo, ale w środku inne, wcale nie musisz trafić na taki co ja kupiłem... ja dopiero jak kupię i sprawdzę to wiem co kupiłem...
czakmol, 2012-09-19, 23:17
Pozostaw omegę w spokoju a przymierz się do prestigio rr 500, to całkiem inna bajka ...
Naidoo2009, 2012-09-20, 15:30
Firma Omega produkuje trzy rodzaje rejestratorów

1. OM66
2. OM202
3 .OM205

czakmol, ma rację, lepiej dołożyć trochę grosza i kupić porządny sprzęt. niż tanią kamerkę z plastikowym obiektywem i naciągana rozdzielczością HD.
Mundek 1861, 2012-09-23, 10:40
Mam problemy z odtwarzaniem w telewizorze ,po podłączeniu wyświetla mi napis że nie można odczytać plików
czakmol, 2012-09-24, 23:46
To typowy objaw w odbiornikach tv Wisła lub Neptun...
, 2012-09-25, 00:11
Hehe ;-)

@Mundek 1861, pewnie jesteś pierwszym użytkownikiem, który podłączał rejestrator do TV ;-)
thomas3650, 2012-10-02, 21:34
Koledzy a co sądzicie o tym: Mio wideorejestrator MiVue 358

A tak na marginesie już sam nie wiem co kupić mając przeznaczone jakieś 450 zł
, 2012-10-02, 21:59
@thomas3650, nie podawaj samych linków, bo za 3 dni one są nie aktywne i całą dyskusja jest bez sensu... choć sam w ogóle nie widzę sensu w dyskusji dot. konkretnego zakupu przez konkretnego osobnika...

ja nie wiem co mam więcej pisać, wszystkie parametry masz podane, kup, będziesz wiedział... jak ze wszystkim... ma FullHD (choć w danych technicznych piszą: 1280x720, zamiast 1920x1080), w sieci są przykłady nagrań, kompresja H.264... wszystko OK, można kupić, takie parametry mają rejestratory w tej cenie...
Ktośtam, 2012-10-04, 06:58
Witaj Spalacz, witajcie blogokomentarzowicze. Jak już wiesz, od około miesiąca jeżdżę z własnym rejestratorem, zdecydowałem się na Prestigio RoadRunner 500. Zatem mogę się już wypowiedzieć o tego typu sprzęcie conieco konkretnej. Dodam, że w tzw. międzyczasie miałem też okazję zapoznać się ze znanym z wyglądu w Twoich recenzjach urządzeniem “omegoodobnym”. Kolega się napalił i nabył na Alledrogo za bodaj ok. 120zł z przesyłką. Wyrób uważam adekwatny do ceny - ale o tym może kiedy indziej, w innym komentarzu.
Wracając do RR 500, a także Twojego “zagrania na nie” (patrz komentarz z 2012-07-30 w recenzji HD CAR DVR 720p HDMI). Teraz moje “zagrania na tak”:
- w trybie zapisu w pętli rzeczywiście nie ma żadnych przerw pomiędzy sekwencjami. Sprawdzone osobiście, a jeśli nie wierzysz, mogę Ci podesłać przykładowe materiały. Tutaj dygresja: żaden producent w swoich danych technicznych oficjalnie nie “chwali” się w tej kwestii “jak byk”, jak na razie nie spotkałem się. Zresztą jak by to miało wyglądać? “Nasz rejestrator robi luki tylko 5s”? “A nasz zaledwie 1,2s”? Po prostu każdy wylicza zalety, a przemilcza wady, co poniekąd jest zrozumiałe.
- co do jakości wykonania: oczywiście nie jest to jakieś-tam super-hiper-extra-heavy-duty, ale w porównaniu z lekka tandetną kamerką “omegopodobną”, którą miałem okazję się nieco pobawić, oceniam co najmniej klasę wyżej. Najlepiej po prostu samemu wziąć w ręce. Tu mała dygresja: w sklepach Euro (w Lublinie pewnie jest) można zrobić przez internet tzw. rezerwację sprzętu. Przyślą wtedy do wskazanego marketu, można sobie obejrzeć, pomacać, pomarudzić sprzedawcy i... kupić albo i nie. Rezygnacja jest bez konsekwencji.
- zgadzam się, marka Prestigio zapewne jest podobna do tych różnych Omeg, MediaTechów, Hama, itp. firm handlujących elektroniczną drobnicą, które zapewne zamawiają sprzęt w Chinach, być może nawet w tych samych fabrykach. Nazywam takie firmy “wirualnymi fabrykami” bo w rzeczywistości same nic nie produkują. Niemniej Prestigio ma jednak w intenecie swoją witrynę, również w języku polskim, można np. pobrać polską instrukcję i zapoznać się z pewnymi cechami obsługi jeszcze przed zakupem. Niedawno na ich stronach pojawił się nowy firmware do RR 500, korygujacy pewne błędy (nawiasem: wgrałem - działa). Tak z ciekawości przy okazji spytam - a jaką witrynę posiada ten rejestrator HD CAR DVR 720p HDMI? Czy można liczyć chociaż w taki sposób na jakiekolwiek wsparcie: udostępniają w necie jakieś materiały, instrukcje obsługi, oprogramowanie?
- co do zakupów na Allegro (od firmy) i praw konsumenta: teoretycznie tak, tzn. też można skorzystać. Tylko że te firmy, często maja siedzibę pt. Jan Kowalski, Kozia Wólka 68m.5, itp. Jak się taki “kogucik” za parę miesięcy zwinie, to sobie mogę reklamować taki chiński sprzęcik chyba tylko w... Chinach. Dlatego jeśli jest możliwość, oraz cena nazwijmy umownie : niezaporowa/porównywalna do serwisów aukcyjnych , wolę kupić może trochę drożej, lecz w miejscach i/lub sygnowanymi markami budzącymi większe zaufanie (nawiasem: nieraz na Allegro widziałem sprzęt dużo droższy niż dokładnie taki sam oferowany w innych sklepach internetowych, a nawet stacjonarnych)
- nagrywanie w rozdzielczości FHD, tudzież złącze HDMI to niewątpliwy atut, lecz do celów “czarnej skrzynki” w aucie, jako dowód do sytuacji zaistniałej na drodze (zajechanie, wymuszenie pierwszeństwa, przejazd na czerwonych światłach, itp.) uważam 1280x720 za wystarczającą, a na upartego nawet i 640x480. No ale przecież nie po to kupiłem sprzęt z rozdzielczością 1920x1080p, aby z niej nie korzystać ;-) , zaś ceny nośników też przecież nie są juz zaporowe (karta 32GB około 100zł - 8h 40min. zapisu w FHD). A być może dzięki FHD zostanie uchwycony jakiś istotny szczegół, ktory w niższej rozdzielczości byłby niewidoczny.
- Prestigio RoadRunner 500 ma jeszcze jedną zaletę: kupując Prestigio RR 500 przynajmniej mamy pewność, że nabyliśmy Prestigio RR 500 - sprzęt o takich samych, takich-a-takich parametrach. Czego nie można powiedzieć o rozmaitych tzw. “klonach omegi” - niby wyglądają bardzo podobnie, ale parametry mogą mieć bardzo różne: od bardzo kiepskich do całkiem przyzwoitych, jak np. rejestrator opisywany przez Ciebie w recenzji HD CAR DVR 720p HDMI.

Dlatego posumowując nieco: nadal twierdzę, uważam i podtrzymuja, że Prestigio Roadrunner 500 jest o klasę lepszy niż recenzowane przez Ciebie rejestratory, ktore kosztują w przedziale mniej więcej 100-200zł. Cóż, potwierdza się znana prawda, że za dobrą jakość zazwyczaj trzeba odpowiednio zapłacić. W tym przypadku około dwukrotnie, ale za 400zł + powiedzmy 100zł za kartę 32GB, czyli razem 500zł mamy sprzęt który naprawdę zasługuje na miano rejestratora do auta. Czy warto tyle dać, czy to się “opłaca”, każdy musi ocenić sam.

Na koniec jeszcze ciekawostka: jak się okazuje, RR500 też jest klonem - dosyć dobrze znanego w necie DOD F500LHD (choć może DOD jest klonem Prestigio, kto tam wie ;-). Zainteresowanym bardzo polecam lekturę stronki (tutaj duże podziękowania i ukłony dla @czakmol). Naprawdę dużo użytecznych informacji i porad:

http://dashcamtalk.com/dod-f500lhd/#F500LHD_Models

Pozdrawiam.
Ktośtam, 2012-10-04, 12:29
@thomas3650: ten Mio MiVue 358 rzeczywiście jest interesujący. Parametry wg. specyfikacji wydają się być podobne do Prestigio Roadrunner 500, m.in. rozdzielczość FullHD, matryca 5Mpix. Dodatkowo na pokładzie ma czujnik ruchu, który prawdopodobnie zabezpiecza ostatnie nagranie w przypadku nagłego przeciążenia. Ponadto ma ciut większy ekran (2,4*), zaś ogólnie według fotek wydaje się być mniejszy i zgrabniejszy niż RR500. Opieram się tu na:
http://www.mio.com/mea/products-Drive-Recorder-MiVue358-overview.htm
Mio (Mitac) jest firmą od dawna znaną w świecie PDA i PNA (nawigacji), która o ile mi wiadomo rzeczywiście coś produkuje, a nie tylko sprzedaje *klony* pod swoim znakiem. Zatem sądzę, że sprzęt powinien być jakości nie gorszej od RR500.
Jednak w tym wszystkim jest jedno ALE: to co wyżej napisałem są to moje przypuszczenia. Prawdopodobnie jest to nowość na rynku, nie widzę chociażby w sklepach na Ceneo czy Skąpcu, obecnie tylko jedną ofertę na Allegro (449zł, pewnie sprowadzony skądś-tam). Brak jest na razie w necie opinii użytkowników, przynajmniej takowej nie znalazłem.
Dlatego jeżeli przeznaczasz na rejestrator ok 450zł, obecnie zadniem moim masz do wyboru: albo sprawdzonego Prestigio RR 500 za ok. 400zł, albo poczekać na w miarę wiarygodne opinie o tym Mio. Albo... zarydzykować, kupić go i samemu zrecenzować ;-) Pozdrawiam.
Ktośtam, 2012-10-04, 13:19
Uzupełnienie: MiVue 358 znalazłem też w *normalnym* sklepie internetowym:
http://www.agito.pl/kamera-internetowa-mio-wideorejestrator-mivue-358-61-642030.html
thomas3650, 2012-10-04, 18:02
Na chwilę obecną jestem zdecydowany na zakup tego MiVue 358 w końcu ktoś musi być pierwszy :) ale będzie dostępny dopiero od 25 października :(
, 2012-10-04, 21:23
@Ktośtam, dzięki za obszerne informacje, ze wszystkim się w zasadzie zgadzam, jeżeli będę kupował kolejny rejestrator to pewnie właśnie RoadRunner 500,

podoba mi się to, że ma mały kąt (te 70-90 stopni) przy FullHD, czyli nie zakrzywia obrazu, mi to bardziej potrzebne jest do moich nagrań,

wiem, że ten rejestrator jest lepszy, w końcu kosztuje 2-3x więcej, nagrywa w FullHD, itd..

tak, mamy w Lublinie Euro :] 3 sztuki albo więcej... inne sklepy też mamy :]] wiem, że lepiej kupować w naziemnych sklepach takie urządzenia, najlepiej właśnie w większych świecówkach, gdzie *nie boli* ich, że ktoś sprzętu jednak nie kupi, czasami pozwalają na zwroty...
Teti, 2012-10-06, 14:20
@Ktośtam
@czakmol

Zastanawiam się nad zakupem RR 500. Kamerka zdaje się być spora i pewnie rzuca się w oczy z zewnątrz. Moglibyście wrzucić jakieś zdjęcia z wnętrza i *zewnętrza* auta , żeby było widać jak jest zamontowana?
I drugie pytanie, czy kamerkę można łatwo zdejmować, tak żeby przyssawka zostawała na szybie?
Ktośtam, 2012-10-06, 16:39
@Teti: Fakt, RR500 ma rozmiary mniej więcej paczki papierosów - może jest ciut dłuższy, ale za to trochę węższy (nie palę, oceniam *na oko z pamięci* ;-)
Link do obszernej recenzji, z fotkami, przykładowymi filmikami, etc., już był tutaj podany przez @czakmol, przypomnę:

http://www.autowrzuta.pl/viewtopic.php?f=28&t=1295

Jeśli chodzi o uchwyt, to muszę uczciwie przyznać, że sprawia wrażenie dosyć delikatnego, przynajmniej w porównaniu do uchwytu od mojej nawigacji. Niemniej przy odrobinie wprawy RR500 daje się nań szybko zakładać i zdejmować, zaś przyssawka trzyma pewnie.
Jeżeli w pobliżu masz sklep Euro (mają RR500 w ofercie), proponuję Ci się tam udać - najlepiej obejrzeć samemu, pomacać, itd. A jeśli w danym markecie akurat nie mają RR500 (tak było w moim przypadku), możesz przez net zamówić rezerwację, pisałem w poprzednim komentarzu. Możesz też w Euro zamówić sprzęt w trybie normalnego zakupu internetowego, z dostawą pod wskazany adres - masz wtedy ustawowe 10 dni na ewentualny zwrot bez podania przyczyn (np. jeśli sprzęt Ci z jakichś powodów nie pasuje, uznasz, ze nie spelnia Twoich oczekiwań, itp.), ale wówczas ponosisz koszty przesyłki zwrotnej.
Żeby było jasne: napisalem powyższe nie po to, aby reklamowować ten sklep, nie mam od niech żadnej prowizji ;-), ale by przedstawić jakie są możliwości. Pozdrawiam.
Mareke, 2012-10-06, 21:52
Witaj Spalacz i wszyscy zainteresowani tym tematem. Pisałem kilka tygodni wcześniej że kupiłem sobie kamerkę *Omega *. Zamontowałem i nie spodziewałem się że kamerka tak szybko się *przyda-nie przyda*. Miałem dość mocną stłuczkę i gdy już emocje opadły pomyślałem że mam mocne dowody w postaci nagrania ale nic z tego:
-podczas uderzenia(dość silnego)kamerka odpadła ale nie od szyby tylko z tego plastikowego gniazda trzymającego łeb śruby
-wypadła bateria i nie nagrała(zapisała) się ostatnia 2-min.pętla:-(
-i tak oto kamerka się nie sprawdziła,myślę że trzeba zabezpieczyć pokrywę baterii że w razie jak nawet kamerka spadnie to nie straci zasilania i nagra do końca całą 2-minutową pętlę . Teraz pewnie tak zrobię choć zastanawiam się czy w ogóle zamontuję.
Ktośtam, 2012-10-06, 22:31
@Mareke: hm, faktycznie nieciekawa sprawa... A może uda się jakoś odzyskać te nagranie, bo prawdopodobnie fizycznie jest zapisane na karcie, tylko plik nie został prawidłowo zamknięty? Spróbuj rozeznać temat, ale przede wszystkim - o ile mi ogólnie wiadomo - nie próbuj robić jakichkolwiek operacji odzyskiwania danych na oryginalnej karcie, tylko na jej kopii - z pewnością są programy, które potrafią ją zduplikować *sektor po sektorze, bit po bicie*. Nie znam rozmiaru strat z powodu Twojej stłuczki, lecz być może *opłaci* się operację odzyskiwania danych zlecić specjalistycznej firmie. Pozdrawiam.
Teti, 2012-10-06, 23:36
@Ktośtam

Dzięki za linka, zdjęcia rozwiewają wszelkie wątpliwości. Dzięki też za rady odnośnie kupna. Pozdrawiam
Mareke, 2012-10-07, 13:32
@Ktośtam:myślałem też o tym ale mój przypadek należy do tych marnych ale po kolei . Ja miałem uszkodzony prawy przód a ten drugi uczestnik stłuczki lewy tył,on twierdzi że włączył kierunkowskaz dużo wcześniej ja że nie widziałem że w ostatniej chwili itp.itd. Był wtedy słoneczny dzień i raczej na 100% jestem przekonany że nawet nagranie nie wiele by tu pomogło bo znam możliwości swojej kamerki i w takich warunkach to..... .Nawet nr rejestr.są raczej nie możliwe do odczytania. Uszkodzenia przemawiały na moją niekorzyść -zbyt duża prędkość ,nie zachowanie odpowiedniej ostrożności oraz odległości-najechanie w tył poprzedzajadącego pojazdu.Najważniejsze że skończyło się tylko na pogniecionej blasze. Urządzenia takie jak np. moje jest dobre kiedy ktoś wyjedzie z podporządkowanej,wyprzedza na ciągłej ,na trzeciego ale gdy chodzi o szczegóły to już nie to(ile zapłacisz tyle masz). No ale chciałem podzielić się ze wszystkimi użytkownikami tego typu sprzętów że może coś w tym jest że może naprawdę warto zabezpieczyć baterię by uniknąć (OBY SIĘ NIGDY NIE PRZYDAŁO) podobnych sytuacji. Ja jeśli znów złożę na pewno tak zrobię . Pozdrawiam Wszystkich .
OMEGA, 2012-10-07, 16:37
Koledzy, jak ustawić w tym ustrojstwie poprawną datę i godzinę, wklejałem plik time.txt we wszystkich mozliwych kombinacjach i dalej nic.
Ktośtam, 2012-10-08, 10:15
@Mareke: no cóż, powiedzmy sobie szczerze - naszym urządzeniom (również mojemu RR 500 ;-) raczej daleko do pancernych blackboxów montowanych w samolotach... W dodatku warunki oświetleniowe też bywają różne, często właśnie niekorzystne. Nikt przecież na drodze specjalnie nie *pozuje* do kamery... Ponadto milcząco zakładamy, że sytuacja wydarzy się z przodu, a przecież możemy być niespodziewanie *zaatakowani* np. z boku, czy z tyłu... Zatem trzeba by było zainstalować dookoła kilka kamer - praktycznie stworzyć system monitoringu z rejestratorami, czujnikami przyspieszeń, gps-ami, itp., w dodatku najlepiej zdublowanymi w przypadku gdyby któryś element zawiódł... Tutaj dochodzimy do granic zdrowego rozsądku, tudzież absurdu - bo w efekcie i tak może się okazać, że nawet jeśli cały ten kram przetrwa stłuczkę, zebrane *dowody* będą niedostatecznie czytelne lub zostaną odrzucone, np. z uwagi na brak homologacji sprzętu. Jakkolwiek kto wie, elektronika przecież wciąż tanieje, i może za kilka lat takie systemy będą (a może już są?) montowane w samochodach fabrycznie.

Niemniej opisana przez Ciebie sytuacja dała mi do myślenia, również bedę miał na uwadze dodatkowe zabezpieczenie baterii (w Prestigio RR500 jest mocowana podobnie jak w Omegach, pod klapką - sądzę, że trochę mocniejszy upadek kamery i akumulator może wylecieć). Może po prostu owinąć obudowę tejpem?
W tym miejscu muszę też przyznać, że teraz wydaje się celowy czujnik G-sensor we wspominanym parę komentarzy wyżej Mio MiVue 358, dzięki któremu urządzenie automatycznie zapisuje ostatnie nagranie w przypadku stwierdzenia nagłego przeciążenia. Ponadto MiVue prawdopodobnie ma baterię zainstalowaną na stałe, więc raczej tak łatwo nie wypadnie. No ale ten rejestrator to dopiero nowość, która wchodzi na rynek, w sumie niewiele o nim wiadomo, prócz danych na stronach producenta i paru sprzedawców (same superlatywy oczywiście, jak to u sprzedawców). Cena też jak narazie rzędu 450zł (bez karty), zatem sporo powyżej kamerek *omegopodobnych*. Czekamy zatem na recenzję od @thomas3650 ;-) Pozdrawiam.
sanczo, 2012-10-08, 10:17
Witam,

Czytając wpisy potwierdzam iż OMEGA OM205 w trybie FHD nagrywa tylko z prędkością 15 klatek na sekundę. Przy HD jest już normalnie czyli 30 klatek.

Co do przerw pomiędzy nagraniami to mój ich nie robi. Kolejne części nagrania zaczynają i kończą się w tym samym miejscu.

Problemy z *Błąd karty* pojawiają się sporadycznie do jakiś czas (karta 16 GB SanDisk SDHCT) - rozwiązaniem jest kilkukrotne włączanie/wyłączanie urządzenia lub format karty.

Jak już wcześniej wspominano ten rejestrator to typ *budżet* czyli niska cena do miernych osiągów. Jednak jako ogólny rejestrator tego co może się zdarzyć na drodze jednak wystarcza. Ja jestem z niego zadowolony.
Ktośtam, 2012-10-08, 12:06
Ad. komentarza @sanczo, tak ścieka-w-ości zastanawiam się: w jaki sposób sprzęt, który nie posiada przetwornika o rozdzielczości minimum 1920x1080 pikseli, czyli minimum 2Mpix (dwa miliony pix.) może nagrać FHD, nawet z predkością 1 klatki na sekundę? Dodatkowo matryca powinna posiadać pewien *nadmiar* ilości pikseli, dla celów elektronicznej stabilizacji obrazu EIS (nie będę wnikał w szczegóły, każdy kto czyta ten blog, ma też dostęp do Google ;-). Przykładowo Prestigio RR500 posiada wg. specyfikacji matrycę 5Mpix, nagrywa w *nieoszukanym* FHD (każda klatka = 2Mpix), czyli wszystko się zgadza.
Zatem czy ta rozdzielczość FHD/15fps w OM205 i podobnych nie jest po prostu tylko sztucznie interpolowana?
sanczo, 2012-10-08, 16:03
@Ktośtam: Nie pisałem, że OMEGA OM205 nagrywa w Full HD bo ma wypaśną matrycę. Napisałem, że W trybie FHD obraz nagrywany jest z prędkością 15 klatek a w trybie HD z prędkością 30 klatek. Czy odpowiadające im rozdzielczości to są rozdzielczości interpolowane czy nie - nie wspomniałem ani zdaniem. Zgodnie z informacjami na tym forum zapewne jest interpolowana, ale to już inna bajka.
KtosTam, 2012-10-08, 18:09
@sanczo: coby wiele nie dyskutować - nie udało mi się odszukać oficjalnych stron Omegi (chociaż kiedyś chyba widziałem? zniknęły?), ale znalazłem dane tej kamerki na stronach Platinet (też pewnie *wirtualny producent* który nic nie produkuje, jak Omegi i tym podobne, z Prestigio włącznie).
Cytuję:
*Przetwornik obrazu: kolor CMOS 1/4-cala czujnik WXGA HD
Nagrywanie rozdzielczościach: VGA (640x480), QVGA (320x240), SXGA (1280x720) @ 30fps, Full HD (1920x1080 - interpolowana)*
- i wszystko jasne.
http://www.sklep.platinet.pl/OMEGA-REJESTRATOR-JAZDY-DVR-HD-720P-CZARNY-OM205-B(4,4607,12295).aspx
A chodziło mi tylko o to, że matryca o ilości punktów w pobliżu 1Mpix (WXGA) po prostu nie może dać klatki obrazu 1920x1080 (FHD). Jest to fizycznie niemożliwe wystarczy prosta arytmetyka. No chyba, że zostanie potem programowo interpolowana, ale to już właśnie inna bajka.
Dla równowagi, żeby nie było, że i w trochę droższym sprzęcie nie ma ściemniania i podobnych *chłytów marketingowych*:
Prestigio RR 500 jak chyba większość tego typu kamerek posiada funkcję robienia zdjęć. Funkcję w tym sprzęcie uważam poboczną, do fotek mam aparat cyfrowy, ale dobra, niech tam sobie w razie czego ma. Według specyfikacji można robić zdjęcia do 12mln pikseli. No jakim cudem się pytam, skoro urządzenie ma matrycę 5Mpix? Oczywiście zdjęcia są interpolowane - a taki *cud* mogę sobie zrobić w dowolnym programie graficznym.
Ktośtam, 2012-10-08, 18:53
Sprawa z trochę z innej beczki: doprowadzenie zasilania 5V, może komuś taki sposób się przyda. Rozwiązałem troszkę inaczej niż typowo, tzn. bez użycia ładowarki dostarczonej fabrycznie z rejestratorem (nawiasem: kabel miał zaledwie ok. 1,5m).
Nabyłem przede wszystkim samochodową ładowarkę 12-24V/5V, z dwoma standardowymi wyjściami USB, w Carrefour raptem 16zł. Użyłem łatwych do zdobycia i tanich kabli-przedłużaczy USB-USB (3m), USB-miniUSB (1,5m), które poprowadziłem od gniazda 12V (w moim aucie w okolicach dźwigni ręcznego) pod siedzeniem pasażera, potem pod uszczelką drzwi do góry, wyprowadziłem przy podsufitce w okolicach klapy “słoneczka”, następnie w kierunku wewnętrznego lusterka, pod którym jest umiejscowiony rejestrator. Podobnie podłączyłem nawigację (też zasilaną przez port mini-USB), która wisi u mnie przy lewym słupku, z tym, że drugi kabel, z drugiego portu poprowadziłem “w lewo”, pod siedzeniem kierowcy.
Cały montaż odbył się zupełnie bezinwazyjnie, nic nie trzeba było rozkręcać, wiercić, itp., a w razie czego można można całą *instalację* szybko zdemontować, bez pozostawienia śladów. Pozdrawiam.
Adi, 2012-10-09, 22:56
Dźwięk byłby do przyjęcia gdyby nie ciągłe *popierdywanie* generowane przez elektronikę!
Po godzinie w rozgrzanym latem samochodzie kamerka po prostu się zawiesza i trzeba resetować a nagrany film przepada bezpowrotnie!
Po miesiącu zdechła całkowicie i po miesięcznym oczekiwaniu serwis przysyłał w/g nich nową a w/g mnie poreklamacyjną używaną i w dodatku niesprawną w zmasakrowanym pudełku (oddałem do reklamacji w nowym) !!!
Właśnie mija kolejny miesiąc oczekiwania na powrót kamerki z reklamacji, ciekawe co teraz będzie?
Wiem, że już nigdy nie kupię niczego co ma związek z Platinet!!!
Adi, 2012-10-09, 23:09
Kamerkę rejestrator Omega Sprzedawaną przez firmę Platinet kupiłem i *cieszyłem* się nią miesiąc.
Jest to tandetny sprzęt nagrywający obraz kiepskiej jakości i nie wierzcie w dobrej jakości filmiki na YT, to jest oszustwo!!!
Tablicę rej, samochodu poprzedzającego można odczytać z odległości max 3m i to pod warunkiem, że stoi albo jedzie bardzo wolno! Tablice samochodów mijanych to tylko białe plamy nie zależnie od prędkości! Obraz roztrzęsiony, pozbawiony szczegółów z nienaturalnymi kolorami i absolutnie nie radzący sobie ze zmianami oświetlenia - słońce, cień itp!
Dźwięk byłby do przyjęcia gdyby nie ciągłe *popierdywanie* generowane przez elektronikę!
Po godzinie w rozgrzanym latem samochodzie kamerka po prostu się zawiesza i trzeba resetować a nagrany film przepada bezpowrotnie!
Po miesiącu zdechła całkowicie i po miesięcznym oczekiwaniu serwis przysyłał w/g nich nową a w/g mnie poreklamacyjną używaną i w dodatku niesprawną w zmasakrowanym,
pogiętym i pociętym pudełku (oddałem do reklamacji w nowym) !!!
Właśnie mija kolejny miesiąc oczekiwania na powrót kamerki z reklamacji, ciekawe co teraz będzie?
Wiem, że już nigdy nie kupię niczego co ma związek z Platinet!!!

Zalety:
niska cena, poza tym brak zalet, same wady!

Wady:
Sprzęt niedopracowany, oprogramowanie do bani, nie nadaje się do niczego a już najmniej do samochodu!
Serwis tragiczny!
Omijać z daleka produkty sprzedawane pod różnymi nazwami przez Platinet !!!
, 2012-10-09, 23:14
@Adi, a jaka jest rozdzielczość nagrania z Twojego rejestratora?
Naidoo2009, 2012-10-10, 13:42
Kupiłem w komputroniku kamerkę PRESTIGIO RoadRunner HD1,liczyłem że nie będą wciskac taniego szmelcu jak na Allegro. ale kamerka okazała sie uszkodzona, Nagrany materiał był strasznie rozmazany. Więc oddałem ja na gwarancję.

Po 30 dniach wymieniono wadliwy rejestrator na nowy. Tak przynajmniej zapewniała mnie telefonicznie obsługa sklepu.
Po przyjeździe do domu okazało się że NOWE jest tylko pudełko, rejestrator został wymieniony na inny ale używany. Nosił ślady użytkowania, był porysowany i był wytłuszczony od rąk po poprzedniku. Wyświetlacz był wypalony (koloru mlecznego), folia ochronna była mocno porysowana. Był już skonfigurowawszy, co w przypadku poprzedniego modelu musiałem zrobić sam.
Uchwyt na szybę był pęknięty przy śrubie od mocowania. Ogólnie wielka wajcha.Na drugi dzień odwiozłem rejestrator do sklepu.

Po długim czasie ponownie odebrałem rejestrator. Tym razem nowy i nie używany. W samochodzie zamontowałem uchwyt i zabrałem sie za konfigurację.
Przy próbie ustawienia czasu nagrywania, pojawił sie napis goodbye i rejestrator padł. Nie dało go się w żaden sposób uruchomić. Spakowałem wszystko i poszedłem do sklepu go oddać, ale był już zamknięty.
Przyjechałem wściekły do domu, podłączyłem kamerkę do kompa, ale paliła się tylko dioda ładowania. Zaskoczyła dopiero po kilkakrotnym użyciu klawisza reset.

Stanowczo odradzam ten model, lepiej dołozyć i kupic cos markowego.
Miki, 2012-10-10, 21:18
Mam pytanie . W OMEDZE jest funkcja KONTYNUUJ ustawiana na 10 lub 20 minut. Co to jest ?
, 2012-10-10, 21:19
Pewnie nagrywanie po wyłączeniu rejestratora jeżeli uruchamiany jest z zapalniczki samochodowej... czyli wyłączamy auto, wychodzimy, a rejestrator jeszcze przez te 10 czy 20 minut nagrywa, późnej sam się wyłącza...
Kuba, 2012-10-15, 10:01
Mam prośbę o opinię na temat lark freecam. Tutaj jest za prawie 300 zl: http://antyradary.sklep.pl/p/38/114/rejestrator-trasy-lark-freecam-1-0-hd-32gb-rejestratory-trasy.html ale w selgrosie mozna kupic taka sama (chyba) tylko bez karty za ok. 120 zl. Teoretycznie jest wszystko co potrzebne, o czym pisaliscie wczesniej... Wiec moze jest jakis haczyk? Moze ta rozdzielczosc jest interpolowana? Bylbym wdzieczny za sugestie bo cena niezla a producent tez nie z dolnej polki.
Kuba, 2012-10-15, 10:50
W sumie wyglada to podobnie do tej omegi. http://m.euro.com.pl/akcesoria-do-gps/omega-om205.bhtml
Rafi, 2012-10-15, 13:06
Dzięki za super test i jeszcze więcej cennych uwag w komentarzach. Mam tylko pytanie. W jakim programie obrabiasz póżniej wideo - głównie chodzi mi właśnie o odwrócenie obrazu o 180 stopni.
, 2012-10-15, 14:16
@Kuba, oba mają 1280x720 więc powinno być w porządku, w tej cenie o to w zasadzie chodzi,

@Rafi, odwrócić obraz przed nagrywaniem można w samym rejestratorze, Omega i z podobnym menu mają taką opcję...
ja korzystam z: Sony Vegas Movie Studio, ale do samego obrócenia pewnie jakieś małe, darmowe by się znalazły...
Adi, 2012-10-16, 20:50
*a jaka jest rozdzielczość nagrania z Twojego rejestratora?*

Rozdzielczość to 1280x720, korzystałem też z 640x480 i stwierdziłem, ze przy tym kiepskiej jakości obiektywie, matrycy a co za tym idzie słabiutkiej jakości nagrania to całe *HD* to jest tzw. Chińskie HD, czyli nie mające nic wspólnego ze standardem HD powszechnie rozumianym!

Właśnie zwrócono mi pieniądze za ten złom i chyba wyleczyłem się ze wszelkich tego typu urządzeń nie sygnowanych jakąś znaną i szanowaną marką!
Moja kamerka po miesięcznym użytkowaniu łącznie przeleżała w serwisie prawie 80 dni !!! Jak dla mnie to wystarczy raz na zawsze!
Niestety jeśli chce się mieć coś porządnego, coś co będzie w samochodzie działało niezawodnie pomimo czasami skrajnych warunków jakie w nim panują to trzeba za to zapłacić.
Te wszystkie Chińskie zabawki psują się od samego leżenia na półce!
, 2012-10-17, 02:45
@Adi, przecież to są kamery jednorazowego użytku, w tym serwisie nic przecież z nią nie robili bo pewnie nawet części nie mieli... w hurcie taki rejestrator kosztuje pewnie ze 50 zł więc bardziej powinno się opłacać wymieniać kamery na nowe niż w ogóle prowadzić jakiś serwis...

PRESTIGIO RoadRunner HD1 to przecież ten sam rejestrator jaki tutaj opisuję, na dodatek dostępny na Allegro i w innych sklepach, tylko bez nadrukowanego logo...

nie znam żadnej znanej, poważnej marki która by robiła rejestratory trasy...

w jakimś katalogu ze sprzętem do monitoringu widziałem kamerę z całym zestawem do nagrywania, kamera Sony, którą da się też zamontować w samochodzie, ale całość kosztowała ponad 2 tys. złotych...

trafiłeś na jakiś trefny egzemplarz, ewentualnie kupiłeś zupełnie nie to czego oczekiwałeś (jak SUV do jazdy w terenie ;)
w moim teście podałem przykłady nagrań, jakoś jest jaka jest, więc też nie rozumiem dlaczego dziwisz się, że nie jest lepsza niż to co widać...
Pszczyna, 2012-10-17, 16:27
Z ciekawości proponuję wszystkim zapoznanie się z produktem firmy
PAPAGO P-1/P-2
Http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=774
Maximaxiu, 2012-10-21, 15:11
Wszystko zależy kto do czego rejestrator będzie potrzebował. Wtedy wie czy kierować się jakością czy ceną. Jak wiadomo jedno nie zawsze idzie w parze z drugim ale daje powody do przemyśleń. A tu parę filmików z rejestratora Omega OM205. Pozdrawiam.

A tu parę filmików z rejestratora Omega OM205 http://youtube.com/maximaxiu
mariusz750rad, 2012-10-28, 11:10
W eleclerc jest wlasnie oferowany w promocji model omega om210 za 179zl, czy ktos mial juz z nim stycznosc? Wyglada to na nowszy model ale czy cos sie w nim zmienilo w stosunku do poprzednika?
mariusz750rad, 2012-10-28, 11:20
Czy mam rozumiec ze om205 nie interpoluje obrazu? Jak jest z tym om210?
, 2012-10-28, 12:43
@mariusz750rad, patrz tylko i wyłącznie na to, czy obraz ma rozdzielczość 1280x720 - musi być dokładnie taka, żadna inna, wtedy rejestrator w takiej cenie (100-200zł) jest OK...
mariusz750rad, 2012-10-28, 15:56
Bylem w selgrosie i kupilem lark freecam 1.0, parametry takie same jak OM205 i tak samo wyglada. Rózni sie tylko logiem i cena o 50zl. W selgrosie powiedziano mi ze to ten sam model ale tylko logo inne wiec nie bylo sensu przeplacac. W tym om205 maksymalny rozmiar zdjecia jakie mozna ustawic to 5M?
manson, 2012-10-29, 07:54
Ja kupilem w realu omege taka jak w tescie i trafilem na jakas chyba glupia sztuke. na godzine zabawy zawiesila sie 20 razy i w koncu podczas jazdy cos odpadlo w srodku i zaczelo brzeczec. oddalem do reklamacji i dostalem zwrot kaski.
omega w moim przypadku po za uszkodzeniem fabrycznym miala mega problemy z przeklamaniem kolorow
Ktośtam, 2012-10-29, 13:48
@mariusz750rad: jak można robić fotki 5M czymś co ma matrycę circa about 1M? Nieinterpolowane oczywiście.
pokerowiec89, 2012-11-16, 19:25
Chciałem uzyskać informacji na temat kamery samochodowej GOCLEVER REJESTRATOR DVR FULLHD. Spotkałem się z komentarzem na jednym forum że jak skonczy sie miejsce na karcie SD to nie kasuje najstarszego pliku tylko trzeba samemu kasować /nie ukrywam że nie bardzo chce mi sie w to wierzyć a zastanawim sie nad kupnem własnie kamery sam. do 250 zł i ta wydaje mi się najlepsza w tym pprzedziale/.

POSIADACIE TAKOWĄ KAMERE??? prosze o opinie
fray, 2012-11-23, 19:22
Ja mogę przeznaczyć na taki rejestrator około 1000-1500 zł + karty - powiedzcie co jakościowo jest dobre wszędzie spotykam się z tanim sprzętem... co polecacie??
Cypis, 2012-11-24, 08:16
Witam!

Po primo -- podziękowanie dla @Spalacza za inspirację rzeczowym artykułem i takimiż komentarzami. Tak trzymaj! :)

Po drugo -- kilka uwag do powyższej dyskusji:

1. Swoją Omegę kupiłem w EuroRtvAgd za 159 PLN. Wygląda trochę inaczej niż spalaczowa, niemniej wygląda na to, że ma dokładnie te same parametry. Wg pudełka nazywa się OMDVR205. Spisuje się b. dobrze, żadnych kłopotów, zawieszań się itd.

2. Wielkość plików/nagrywanie ciągłe -- po nagraniu 4GB (ok. 35* nagrania w HD) zaczyna nowy plik. NIE jest to związane z wielkością pamięci *podręcznej*, nawet po odcięciu zasilania/usunięciu karty nagranie jest na karcie. Czas *dziury* pomiędzy plikami oceniam na jakieś ćwierć sekundy (6 straconych klatek chyba nikogo nie zbawi?)

3. Bateria jest taka jak od Nokii, załączona do urządzenia ma jednak tylko 600mAh (teoretycznie chyba zresztą). Po założeniu stareńkiej 1000mAh czas pracy na baterii wzrósł do 4h.

4. Zasilacz na gniazdo do zapalniczki *łyka* 12...24V, czyli do większego auta jak znalazł.

5. Dźwięk wcale nie jest taki zły, tylko dość cichy po prostu; automatyka poziomu jest strasznie leniwa i jak raz przyciszy, to później niechętnie pogłaśnia. Trzeba uważać przy montażu, aby obudowa niczego nie dotykała -- to pierwszy powód ściszania.

6. Zaskakująco dobra stabilizacja obrazu. Oto pierwsze nagranie, kamera przylepiona była do mocno rozchwierutanych drzwi, pomimo to jest ok:
http://www.youtube.com/watch?v=zb9DxjeDQys
(w 34* widoczna jest *sklejka* plików; wersja na YT jest mocno zdegradowana i w niskiej rozdzielczości; tendencja do przepalania jasnych fragmentów spowodowana jest gigantycznym kontrastem z wnętrzem auta, przy typowym zamocowaniu na przedniej szybie nie występuje)
, 2012-11-25, 19:14
@fray, Prestigio Road Runner 500 może będzie dobry,
w tym budżecie kup sobie dwa ;) jeden do przodu, drugi do tyłu, ewentualnie zapasowy :)
czakmol, 2012-11-25, 19:37
@fray, potwierdzam słowa @spalacza,
RR 500 + karta 32 GB (nie kupuj od NN - lepiej zapłacić parę złotych drożej i mieć zapewnioną prawdziwą gwarancję).
Z tego rejestratora będziesz zadowolony, a po optymalnych ustawieniach w MENU jest niezawodny.
Poczytaj tu:
http://www.autowrzuta.pl/viewtopic.php?f=28&t=1295
Kupić możesz tu:
http://www.ceneo.pl/16835629;0280-0.htm#tab=click_scroll
a zawarta tu opinia w ocenie dźwięku i obrazu jest zgoła błędna !
Ktośtam, 2012-11-25, 19:44
@fray: chcesz przeznaczyć 1-1,5kzł... Hm, nie wiem czy zauważyłeś, ale ten blog traktuje raczej o budżetowych kamerkach, kilkukrotnie tańszych, mniej więcej do 200zł...
Proponuję najpierw określić swoje potrzeby, zastosowania, itp. Np. obecność GPS (osobiście uważam zbędny), G-sensora (uważam dobrze aby był), możliwość pracy również poza autem, w warunkach dość ekstremalnych (mocowanie do roweru, kasku, obudowa wodoszczelna, etc.) - bo to wszystko ma wpływ na cenę. Przykład: Prestigio RoadRunner 700x, kosztuje (ma ma GPS) ok 1000zł - tylko czy aby na pewno to wszystko będzie Ci potrzebne? Natomiast możliwość nagrywania w trybie FullHD wydaje mi się bezdyskusyjna, aczkolwiek w nowych urządzeniach kosztujących circa >400zł wydaje się być już standardem.

Proponuję zatem odwiedzić i przejrzeć tudzież popytać się w innych miejsca, np. forum:
http://www.autowrzuta.pl/ , dział Kamery.

Bardzo ciekawym zdaniem moim jest to zestawienie kamer (polecam rzut oka wszystkim):

http://dashcamtalk.com/dash-cam-comparison/

jakkolwiek większość z tych urządzeń raczej jest niedostępna w sklepach w Polsce. Aczkowiek niektóre z nich mogą występować pod innymi nazwami/markami, np. DOD F500LHD, to na 100% dostępny w kraju Prestigio Roadrunner 500, DOD F900LHD to prawie na pewno Prestigio RoadRunner 510.
Udanego wyboru życzę, pozdrawiam.
, 2012-11-25, 19:54
@Ktośtam, pewnie za kilka dni kupię sobie sportową kamerkę FullHD za kilkaset złotych, więc *zauważysz, że ten blog traktuje też o innych kamerach*... toż to blog jest, autor jest autorem, aby opisać kamerę muszą ją kupić a przecież nie będę kupował kolejnych kamer tylko po to aby opisać na blogu i jej później nie używał...
Ktośtam, 2012-11-25, 20:30
@Spalacz: a*propos budżetowości prezentowanych tu dotychczas kamerek odniosłem się do Twoich własnych słów zawartych w recenzji, cyt.: *Więcej niż 250 zł nie zapłaciłbym za spełniający wszystkie moje wymagania rejestrator.*, oraz zwróć uwagę, że użyłem słowa *raczej*.
Natomiast co i za ile nabędziesz oraz opiszesz w przyszłości - tego nie wiem, jasnowidzem nie jestem ;-) . Pozdrawiam.
Beata, 2012-11-25, 21:15
Dzieki za tak wyczerpujace informacje. Mam zamiar kupic dla meza i syna pod choinke, te wiadomosci bardzo sie przydaly.
Nie mialam pojecia jakie wybrac, teraz wiem na co zwracac uwage. Jeszcze raz, DZIEKUJE.
Pozdrawiam.
Kfiatek, 2012-11-26, 21:53
@Spalaczu a co myślisz o kodaku zx5 znalazłem go/ją w dobrej cenie i się nad nim zastanawiam oczywiście do onboardow :)
, 2012-11-26, 22:18
@Kfiatek, nie wiem, nie miałem jej w ręku... parametry ma dobre, do on-boardu pewnie się nadaje, jak dobra cena to można kupić i sprawdzić :)
Herubinek, 2012-11-26, 22:25
Jestem laikiem w tym temacie,kupiłem dzisiaj rejestrator Omega Car DVR,nie wiem jak ustawić prawidłową datę i godzinę,pokazuje mi 2012-07-05,po podłączeniu do laptopa ten nie widzi rejestratora,mam komunikat *Nieznane urządzenie*.
zwaresq, 2012-11-27, 13:16
Ja właśnie się zastanawiam nad kamerką onboard do 300zł na drogi i do sportu. I chyba wezmę RD 32:
http://onboardy.com/?p=1242

Minusem jest brak ekranu.
Ale ma :
- detektor ruchu,
- wodoodporna do 20m,
- 1024x720 i 30 klatek na sec,
- o wiele więcej zastosowań niż zwykły rejestrator.

Co myślicie ?
Dzamej, 2012-11-27, 14:23
A ja mimo wszystko polecam kamerkę 808 HD Car Key Micro Camera #16 - mam ją już zamontowaną około 1,5 miesiąca i kilka fajnych zarejestrowanych scen. obraz jak dla mnie bardzo dobry a kamera sama w sobie jest baardzo mała i może spokojnie konkurować z lepszymi.

https://www.youtube.com/watch?v=yiTpyVnTUZ4

tutaj sample (trza ustawić na jakość 720p - w takiej nagrywam)
fray, 2012-11-28, 15:01
Ogólnie przkonaliście mnie że nie warto takiej sumy wywalać na te kamerki... jakość nagrań i gabaryty chciałbym jak Prestigio Road Runner... ale żeby można było podłączyć tak aby właczalo się nagrwanie np z odpaleniem silnika... istnieje taka możliwość albo jaka kamerka wtedy??
fray, 2012-11-28, 15:35
Ok znalazlem ustawienie automatycznego właczania wiec kupuje RR500 zobacze jak się będzie sprawował.
, 2012-11-28, 15:37
@fray, automatyczny start i później wyłączenie to podstawowa funkcja rejestratora... kamerka bez tej funkcji nie jest nazywana rejestratorem trasy...
Ktośtam, 2012-12-05, 13:05
Jako ciekawostka, kamera akcji w sklepach... Tchibo:

http://www.tchibo.pl/Kamera-akcji-p400021638.html

Niestety nie FullHD (1280x720p/30fps), chociaż przetwornik ponoć ma 5Mpix, czyli teoretycznie jeśli chodzi o rozdzielczość powinien spokojnie *dać radę*.
Cena też chyba średnio atrakcyjna - 299zł.
Jak sporo rzeczy z Tchibo, design zdaniem moim ma fajny, aczkolwiek to już rzecz gustu, o których jak wiadomo się nie dyskutuje. Pozdrawiam.
, 2012-12-05, 13:09
@Ktośtam, takich kamer są *setki*, tj. sportowych, nie będących rejestratorami trasy...
Ktośtam, 2012-12-05, 17:46
@Spalacz: nie odbierz, że czepiam się słówek, ale taką (takimi) kamerkami można nagrać np. trasę narciarską czy trasę rowerową, czyli w takim kontekście też są *rejestratorami trasy* ;-) A zatem również *pasują* do tytułu artykułu.
No chyba, że przyjmiemy, iż rozmawiamy tu tylko i wyłącznie o SAMOCHODOWYCH rejestratorach trasy - wtedy ok, lecz uważam wówczas, że takie urządzenie powinno spełniać przynajmniej takie trzy założenia:
1. nagrywanie w pętli
2. automatyczne uruchamianie i start nagrywania po podaniu zewnętrznego zasilania (kolokwialnie pisząc: po przekręceniu kluczyka w aucie); analogicznie po odłaczeniu zasilania powinno zatrzymać zapis (prawidłowo zamknąć plik), a następnie samoczynnie się wyłączyć,
Innymi słowy powinno podczas używania w samochodzie działać w pełni automatycznie i w ogóle nie absorbować kierowcy.
3. posiadać w zestawie uchwyt, przyssawkę, itp. umożliwiającą łatwe i dogodne zamocowanie rejestratora w aucie, np. do szyby lub wewnętrznego lusterka

Tych wszystkich kryteriów nie spełnia np. opisywana przez Ciebie w innym artykule mini-kamerka 808. Nie posiada fabrycznie funkcji automatycznego startu po podłączeniu zewnętrznego zasilania, uchwytu typowo samochodowego też chyba brak.

Wracając jeszcze na chwilę *kamerek sportowych*, czy też jak kto woli *kamerek akcji*. O tej z Tchibo wspomniałem tylko jako ciekawostkę - jak widać taki sprzęt można już kupić sobie nawet do kawy... ;-) Również dlatego, że i Ty oraz jeden z autorów komentarzy niedawno wspominaliście, iż przymierzacie się do zakupu tego typu urządzenia. Czy są ich setki... Nie robiłem wiekszego rozeznania, lecz zapewne tak, zwłaszcza uwzględniając zagranicę, a już zwłaszcza tę dalekowschodnią. Jednak jeśli ktoś ma zamiar robić zakupy w sklepach w kraju, mieć zagwarantowaną pełną ochronę konsumenta, złożenia i wyegzekwowania reklamacji, itp. (sprzęt, nawet najlepszy czasem się psuje...), wybór dostępnych modeli zapewne się zmniejsza.
Na koniec jako już zupełna ciekawostka: w Tchibo można zwracać towar do miesiąca. Zatem teoretycznie można np. potraktować z premedytacją zapłatę jako swoistą *kaucję*, pobawić się kamerką przez 30 dni, a potem ją zwrócić... Tylko trochę uważać, aby za bardzo nie ucierpiała *w akcji* ;-) Pozdrawiam.
, 2012-12-05, 17:52
Dlatego o niej napisałem już na wstępie:

*Tym razem test kluczykowego-szpiegowskiego-rejestratora-kamery... jest to bardziej kamerka z funkcją rejestratora trasy, niż rejestrator jako taki... ale daje radę, nagrywa bardzo dobry obraz, będę z tej kamerki często korzystał...*

i później w tekście pisałem *kamerka* a nie *rejestrator trasy*...
KW, 2012-12-05, 19:33
Używam okazjonalnie GoPro i na co dzień Sanyo - obie 60 klatek i *HD*.
Istotniejsza dla jakości filmu w ruchu okazała się ilość klatek na sekundę niż rozdzielczość. Film jest płynniejszy.
Tekst przydatny - od kilku godzin szukam rejestratora do samochodu. Producenci nie podają, które mają szklany obiektyw. Podejrzewam, że wnętrze jest takie samo a jakość może zależeć od przypadku niestety.
Pozdrawiam
Ktośtam, 2012-12-05, 20:47
@KW: Mio MiVue 358 wg. informacji producenta ma, cytuję: *sześciowarstwowy szklany obiektyw*:
http://eu.mio.com/pl_PL/mivue-358_przeglad-i-cechy.htm
http://eu.mio.com/pl_PL/mivue-358_specyfikacja.htm
Aczkolwiek dane producenta to jedno, a rzeczywistość i praktyka może być inna... Chociaż sądzę, że firma Mio chyba ciała nie dała...

Na forum autowrzuta.pl widzę, że własnie dziś ktoś już kamerkę kupił:
http://www.autowrzuta.pl/viewtopic.php?p=14966#p14966

Może niedługo pojawia się w miarę wiarygodne opinie i recenzje.

Pozdrawiam -

Stanley
kudlaty, 2012-12-06, 19:58
Czy jest możliwość w Omega DVR HD 720P czarny 2,4* TFT OM205 odwrócenia nagrywania do góry nogami chodzi mi o montaż rejestratora do góry nogami ale żeby później nebyło zdziwka
czakmol, 2012-12-06, 21:48
@kudlaty, ona nagrywa obraz poprawnie, czyli *do dołu nogami* w każdym położeniu, a mówiąc inaczej, możesz obracać kamerę wokół jej osi, a obraz będzie nagrywany normalnie (trzeba tylko tę funkcję ustawić w MENU).
Agata :), 2012-12-17, 12:26
Witam,

mam ogromną prośbę. Chciałabym kupić chlopakowi na Święta rejestrator. Znalazłam coś takiego: Omega rejestrator jazdy DVR HD 720P czarny OM210 BOX 2.0** TFT 41401 [41401]

czy paramerty są wystarczające? zupelnie się na tym nie znam mi bardzo prosze o pomoc :)

Samochodowy rejestrator obrazu i dźwięku HD720P z 2-calowym kolorowym ekranem TFT z funkcją nagrywania w nocy (podczerwień) Tryb: Nagrywarka Video / kamera

Opis techniczny :

Nagrywanie rozdzielczościach: VGA (640x480), QVGA (320x240), SXGA (1280x720) @ 30fps Nagrywan
Klasa produktu: Kamera video
Nośnik pamięci: Micro SecureDigital Card High-Capacity (microSDHC)
Pojemność wbudowanej pamięci: 0 MB
Rozdzielczość wideo: 1280 x 720
Format zapisu pliku: AVI
Zoom optyczny: brak danych
Zoom cyfrowy: brak danych
Stabilizacja optyczna: Nie
Matryca: CMOS
Wbudowana lampa błyskowa: Nie
Wbudowana lampa wideo: Nie
Tryb nocny: Tak
Funkcja aparatu: Tak
Minimalne oświetlenie: brak danych
Szybkość migawki (min): brak danych
Szybkość migawki (max): brak danych
System zapisu dźwięku: AAC
Wbudowany głośnik: Tak
Wbudowany mikrofon: Tak
Przekątna ekranu LCD: 2,4 cali
Dotykowy ekran LCD: brak danych
Wizjer: Nie
Foto/Wideo 3D: brak danych
Pilot w zestawie: brak danych
Złącza: USB 2.0
Zawartość opakowania: uchwyt samochodowy
Dodatkowe informacje: True HD resolution! ( interpoled Full HD- 1920-1080!)
czakmol, 2012-12-17, 17:06
@Agata - zdecydowanie nie !
Poczytaj tu:
http://www.autowrzuta.pl/viewtopic.php?f=28&t=1530
a chłopak ucieszy się z Mio MiVue 358 - nieco droższy lecz dużo lepszy.
Tu:
http://www.ceneo.pl/20027773
lub tu:
http://www.agito.pl/kamera-internetowa-mio-wideorejestrator-mivue-358-61-642030.html
Agata :), 2012-12-17, 21:03
Wielkie dzięki za szybkie odpisanie niestety mio są dla mnie trochę za drogie... :/ chciałabym wydać do 250 zł. Czy jest coś warte polecenia w tym przedziale cenowym? znalazłam aukcje na allegro i wydaje mi sie że sa podobne paramatry o których pisałeś dot. nr 2 czyli omegi. Jednak tak jak pisalam nie znam się na tym i może mi się tylko wydawać.... :/

z góry wielkie dzięki :)

pozdrawiam

Agata
Agata :), 2012-12-17, 21:13
Znalazłam też coś takiego?

http://allegro.pl/kamera-samochodowa-hd-polskie-menu-rejestrator-i2842924455.html
Agata :), 2012-12-17, 21:22
Http://allegro.pl/nowosc-kamera-samochodowa-goclever-dvr-full-hd-ir-i2848658246.html
czakmol, 2012-12-17, 23:23
@Agata - jeśli już niedrogi, to ten drugi, ale tu:
http://www.morele.net/kamera-samochodowa-goclever-dvr-full-hd-475199/
powodzenia,
Agata :), 2012-12-18, 10:33
Wielkie dzięki za pomoc i cierpliwość ;) tak jak pisałam Mio MiVue 358 jest trochę za drogi bo muszę dokupić jeszcze kartę pamięci ale co myślisz o modelu Mio MiVue 338?

www.agito.pl/kamera-internetowa-mio-wideorejestrator-mivue-338-61-642029.html?utm_medium=Feed&utm_source=nokaut.pl&utm_campaign=wszystkie&utm_content=642029#nclid=6ab60843b39cc32a8bda5e87ec540abe

jeśli już wybierć pomiędzy tym a wczorajszym GoCleverem o którym pisałeś?
adam, 2012-12-18, 13:55
Witam
@SpalaczBenzyny bardzo fajny test-dzięki.Dzięki temy zdecydowałem się na wideorejestrator omega dvr hd om205 i mam parę pytań
1.dlaczego u mnie kartę sdhc philips 16gb 10class za karzdym razem po włączeniu pokazyje błą karty i formatuj/formatuję -Pleas plug out card,a mała n/n microsdhc 2gb w czytniku działa?Formatować w pc w jakim systemie plików?jakiej firmy kartę kupić a może omega na gwarancją(makro)?
2.mam ustawione nagrywanie na hd,10min ale jak wchodzę w odtwarzanie to mam możliwość tylko zabezpieczenie plików i kasowanie-reszta jest na szaro-nieaktywne?
3.jak kliknę odtwarzanie to mam klatki i nic więcej-coś źle robię?a może tylko w tv/pc można oglądać?
Proszę o pomoc we właściwym poustawianiu,kupnie karty,bo chyba tylko oddanie na gwarancję zostaje...
, 2012-12-18, 14:58
@Adam, 1. jak to się mówi *dziwne, u mnie działa*... nie mam pojęcia co jest usterką, ja nigdy problemów z kartami nie miałem...
2. to zabezpieczenie przed zapisem u mnie też chyba nie działa, nie używam tej opcji... co do podglądu to działa mi prawidłowo...
3. powinno wszystko widać, często przeglądam sobie nagranie na tym monitorku...
czakmol, 2012-12-18, 16:34
@Agata,
Mio MiVue 338 i goclever mają gorszą rozdzielczość niż Mio MiVue 358, czyli obrazowo można porównać z telewizorami Ready HD i HD - po prostu obraz będzie mniej ostry, bez szczegółów (mówiąc w dużym uproszczeniu).
Polecam zatem zakup MiVue 338 (ale nadal upieram się przy MiVue 358, może kosztem drugiej Gwiazdki - brat zrozumie, a może Rodzice coś dorzucą ?)
adam, 2012-12-19, 10:03
SpalaczBenzyny ponownie witam ponownie.Z tą mniejszą kartą 2gb-w sumie nie n/n tylko microsdhc kingston w adapterze goodram- nie ma problemów,znalazłem drugi komplet 2gb cały kingston i też jest ok.philipsa chyba zareklamuję bo raz jest ok,a raz nie.No i tylko 2 gb to mało i klasa chyba 0wa.Jakbym jescze o podpowiedź mógł prosić-jak ustawić do 2 gb długość sekwencji nagrywania?Gdzie jest ustawienie automatycznego nagrywania po uruchomieniu auta?
adam, 2012-12-19, 10:08
Jeszcze w menu kamery co znaczy kontynuuj-wył.10min.20min.-?
, 2012-12-19, 13:03
@Adam, nie ustawia się na 2 GB tylko na czas, 10 minut to około 1 GB... szukaj 2, 5, 10 minut...
adam, 2012-12-19, 14:28
Acha,a jak wył.to nagrywa w pętli-nadpisuje?
, 2012-12-19, 14:31
Sprawdź sobie :] pętla to właśnie nadpisywanie... jak by nie nadpisywało to by nie dało się przecież nazwać to pętlą...
adam, 2012-12-19, 21:31
Swoją omegę oddałem z powrotem do makro,powód-zauważyłem że jak potrzęsło kamerkę w aucie to zaczynało coś drobnego w środku jakby luzem przemieszczać,następnie gdzieś się klinowało na jakiś czas.Jótro jadę zobaczyć http://allegro.pl/kamera-samochodowa-hdmi-vip-h-264-jakosc-1-class-i2812340836.html ciekawe czy wart ceny ten wynalazek?
adam, 2012-12-19, 21:50
Jutro jadę -błąd jak byk-przepraszam.Tak naprawde to wszystkie wyglądają tak samo,a dla mnie się bardzo śpieszy.
rafi, 2012-12-19, 22:49
Mam pytanie czy autor artykułu mógłby jeszcze raz opisać jak zmienia się datę w vehicle dvr, ponieważ nie mogę sobie z tym poradzić.
, 2012-12-19, 23:54
@rafi, w instrukcji obsługi powinno to być opisane... z tego co pamiętam to na karcie pamięci trzeba było zamieścić plik: time.txt z podaną tam datą i godziną, chyba w formacie: 2012-12-19 23:55:55 i po uruchomieniu rejestratora (czy też wciśnięcia jakiegoś konkretnego guzika, nie pamiętam, w instrukcji patrzeć) rejestrator przyjmował tę kogdzinę...
zoom, 2012-12-22, 18:38
Mio Mivue 358 wymiata wszystko. jest jak do tej pory najlepszy.
irek, 2012-12-25, 13:40
Mam pytanie do Spalacz kupiłem kamerkę HD DVR *PORTABLE DVRwith 2,5*TFT LCD Screen*i nie mogę naładować baterji w żaden sposób ani w samochodzie ani przez USB w komputerze PC zawsze wyświetlana jest bateria w lewym górnym rogu przekreślona strzałką jak na słupach elektrycznych i nie wiem co z tym zrobić.Po podłączeniu do samochodu widać że nagrywa i można klawiszami operować,a po podłaczeniu do PC żaden przycisk w kamerce nie reaguje.Czy potrzebny jest jakiś kodek do wgrania aby ruszyła?Zaznaczę że ni ma instrukcji po polsku a angielskiego nie znam może ktoś ma taka instrukcję to prosił bym na e-mail.Mam ją dopiero 3 dni i zaczynam się irytować i zniechęcać.Kupowałem ją na allegro w opisie bylo że jest menu w j.polskim i wszystkie są oprucz polskiego i to jest dla mnie problemem.Bardzo proszę o jakąś porade.Pozdrawiam Swiątecznie
, 2012-12-25, 15:03
@irek, nie wiem, nie mam Twojego rejestratora, nie mam takich problemów... pisałem, że na allegro sami nie wiedzą co sprzedają, że lepiej na początek kupować w normalnych sklepach aby nie było problemu z gwarancją czy reklamacją... jak nie działa to odsyłaj do sprzedającego...

nie, nie trzeba żadnych kodeków (tj. sterowników), po podłączeniu do komputera takie rejestratory mają dwie funkcje, 1. jako pendrive jeżeli jest w nim karta pamięci, 2. jako kamerka komputerowa jeżeli karta jest wyciągnięta... przyciski niczemu nie służą po podłączeniu do komputera więc pewnie dlatego nie działają...
irek, 2012-12-25, 15:41
Dzieki Spalacz za podpowiedz bo myśałem że po podłączeniu do komputera przyciski powinny działać ,ale jak nie to ok tylko niewiedzieć dlaczego nie ładuje bateryjki.Ale dziękuję serdecznie za odpowiedz bo coś mi pomogła,a nie jestem już młodzieniaszkiem (emeryt) i nie bardzo już się znam na tych nowinkach i jest mi trudniej już za tym nadążać.Pzdrawiam
Ktośtam, 2012-12-27, 22:35
@zoom *Mio Mivue 358 wymiata wszystko. jest jak do tej pory najlepszy.*

Podobno nie można w nim przewijać filmów. Może to funkcja nie najważniejsza, ale np. w sytuacji (odpukać) jakiegoś niemiłego zdarzenia, udowadnianie swoich racji będzie utrudnione (załóżmy, że nie mamy pod ręką laptopa, tableta, czy wydajnego smartfona, żeby do niego przełożyć kartę i zaprezentować materiał).
Kolejna, poważniejsza zdaniem moim sprawa - jak donosi użytkownik na forum autowrzuta.pl - ponoć czasami, lecz wcale nie tak rzadko przy wyłączaniu urządzenia zostaje uszkodzony ostatni plik (sekwencja). Być może jest to przypadek jednostkowy, wada tego egzemplarza (w RR500 nigdy nie miałem takiego problemu). Być może sprawa przewijania zostanie rozwiązana w nowszym firmware, o ile taki się kiedyś ukaże. Zobaczymy.
czakmol, 2012-12-28, 10:40
Do @ irek,
opis kamery jest niezwykle *interesujący*, bowiem wynika z niego , że:
- długość kabla USB wynosi 96 mm (gdzie cienkopis ma ok. 140 mm)
- długość kabla zasilającego wynosi 345 mm (czyli kabel nie sięgnie podszybia),
- pobór mocy wynosi *5 V DC up to 0.25 A* (?),
ponadto z opisu wynika, że rejestrator nie posiada głośnika, nie ma trybu nocnego nagrywania, nie ma też funkcji aparatu foto, za to posiada wbudowany akumulator - który zapewne nie ma ikony na ekranie określającej stan naładowania (obsługa i menu uproszczone do niezbędnego minimum), a to oznacza, że będziemy go kochać jakim jest...
By to sprawdzić, należy włączyć nagrywanie w domu do wyczerpania akumulatora, po czym podłączyć zasilanie z USB komputera, lub innego typowego zasilania 230 V/ 5 V USB.
PS.
w Google jest tłumacz wyrazów i zdań, należy z niego skorzystać (lub innego, np. żywego), bowiem nie sądzę ażeby ktokolwiek zadał sobie trud tłumaczenia kilku prostych zdań dotyczących funkcji menu tego rejestratora...
czytelnik, 2012-12-28, 10:59
Panowie! Mivue jest jak dla mnie wspaniałą, ale... NIEDORÓBKĄ, bo NIE NADPISUJE PLIKÓW!!! Trzeba ręcznie kasować, bo przestaje nagrywać! Info potwierdzone w praktyce i u źródła! Jaja jakieś normalnie...
Ktośtam, 2012-12-28, 18:05
@czytelnik: nie no poważnie? Aż nie wierzę... Pewne i sprawdzone na 100%?
A miał tak wszystko wymiatać...
Kris, 2012-12-28, 19:22
Może to takie *Mivue* a nie prawdziwe MiVue (jak Panascanic)?
Właśnie sprawdziłem MiVue 358. Zawaliłem kartę 16GB plikami aby nie czekać 3 godzin i zapuściłem nagrywanie z wolnymi 600MB na 25 minut. Były pliki od 0002 do 0017. Teraz mam od 0010 do 0027. Więc to kompletna bzdura że nie kasuje.
Domyślnie jest w menu wyłączone kasowanie starych nagrań, więc może czas na RTFM ?
Ktośtam, 2012-12-28, 20:56
@Kris, dzięki za sprawdzenie i wyjaśnienie. Rzeczywiście, czasem rozwiązanie problemu jest po prostu opisane w dokumentacji, chociaż wiadomo, że (ewentualnie...) sięga się po nią dopiero gdy wszystkie inne metody zawiodą ;-)
Swoją drogą uważam nadpisywanie powinno być domyślnie włączone, lub inaczej: skoro jest ustawiony określony czas sekwencji (np. 5 min.), urządzenie powinno automatycznie nagrywać w tzw. pętli. Tak jest w RR500.
A*propos instrukcji MiVue 358: czy jest gdzieś w necie? Bo na stronach Mio chyba nie ma, znalazłem tylko MiVue Manager, domniemywam ten program do przeglądania plików.
Kris, 2012-12-29, 10:04
Przecież wystarczy wpisać w googla *mivue 358 user manual* i jest pierwszy link: http://www.navmantech.com/aumarketing/EDM/Support/MiVue/user-manuals/Navman_MiVue_358_User%20Manual_EN_AUS_1002.pdf

MI w nim brakuje tylko ustawienia trochę dłuższego czasu na wyłączenie niż 10 sekund. Chociaż po detekcji kolizji mógłby dłużej nagrywać.
Ktośtam, 2012-12-29, 17:11
@Kris - jeśli zainteresuje mnie jakieś urządzenie, zwykle zaczynam od spojrzenia co do powiedzenia na jego temat ma producent - dane techniczne, manuale, itp. (strony z *drugiej ręki*: sklepów, aukcje, itp. często zawierają mniej lub bardziej zamierzone błędy, przekłamania). Ale jak widać Mio w sprawie instrukcji obsługi własnego produktu na razie ma na swoich stronach do powiedzenia niewiele ;-) Aczkolwiek masz rację, teraz Google naszym najlepszym przyjacielem ;-)

Wracając na chwilę do nadpisywania plików: w instrukcji nie widzę czegoś takiego jak włączanie/wyłączanie kasowania starych plików. Owszem, jest w menu funkcja Delete, lecz służy po prostu do usuwania plików (bieżącego lub wszystkich). Natomiast wedle tejże instrukcji urządzenie od razu po podaniu zasilania zaczyna zapisywać w trybie Continous recording - czyli nagranie właśnie będzie podzielone na sekwencje (klipy) wideo. Oraz wręcz ostrzegają, że po zapełnieniu karty pamięci, najstarsze klipy będą zastępowane nowymi (str. 10). Inaczej pisząc: MiVue 358 powinien od razu nagrywać w tzw. pętli, nieprzerwanie, aż do wyłączenia zasilania. No chyba, że najpierw trzeba ustawić czas sekwencji w opcji Video Clip Length - lecz jakie są tutaj możliwości instrukcja na ten temat milczy. Przez analogię do RR500: być może w tej opcji można zdecydować, czy urządzenie ma tworzyć sekwencje wideo, oraz o jakim czasie, (czyli zapisywać w pętli), albo nagrywać *non stop* jednym ciągiem, aż do zapełnienia karty. W RR500 możliwe ustawienia: 1 min, 5min, 10min, 15min, No - to ostatnie wyłącza zapis w pętli.
Kris, 2012-12-29, 22:52
Kurde, faktycznie, bawiłem się czymś innym. Ale nie ważne. Nagrywa w pętli, dziś miałem trasę i działa wszystko OK.
A teraz po kolei menu.
1. Odtworzenie zapisu - możesz odtworzyć film, zdarzenie lub foto. Nie ma przewijania filmu niestety, stąd najlepiej ustawić kawałki po 3 minuty - nic nie tracimy bo nie ma przerw kilkusekundowych jakie serwują nam tanie za 100 zeta rejestratory, Praktycznie nie ma przerw ciągłości zapisu.
2. Data/czas - ustaw, 3. Umieść lub nie datę i czas na nagraniu, 4. Rozdzielczość - mamy 1080P i 720P do wyboru. 5.Wyłącz ekran automatycznie - 30sek/3min/włącz - od startu nagrywania. 6. Zapis dźwięku włącz/wył. 7.dźwięk systemowy wł/wył (taki dzyń jak guziki wciskasz). 8.Auto start zapisu (po włączeniu zasilania) wł/wył. 9.Długość pliku 3 lub 5 minut (3 minutówka zajmuje niecałe 200MB). 10.Czujnik ruchu wł/wył. (jak włączysz to po zaniku zasilania trzeba potwierdzić OK że ma się wyłączyć, jak nie przechodzi w oczekiwanie na ruch i wtedy nagrywa; ruch musi się chwilę odbywać, przelatujący gołąb nie właczy nagrywania) 11.Czułość czujnika G wysoka/średnia/niska/wył. 12.Opóźnienie wyłączania (nagrywania po zaniku zasilania) można ustawić 10sek lub brak. 13.Język. 14.Kasowanie pliku/plików, 15.Formatowanie karty.
Ktośtam, 2012-12-31, 12:37
@Kris, z powyższego wynika, że MiVue 358 ZAWSZE nagrywa w pętli i nadpisuje stare pliki. Nawet nie można tego wyłączyć, nie ma takiej opcji (chyba - opieram się na Twoich wypowiedziach oraz instrukcji).
Myślę również, że gdyby ten rejestrator rzeczywiście miał problemy z zapisem w pętli, firma Mio zostałaby natychmiast zasypana setkami jeśli nie tysiącami reklamacji, również byłby odzew na forach.
Zatem jeśli u @czytelnik jest inaczej, to albo ma uszkodzony sprzęt, albo faktycznie jakiegoś innego dziwnego MiVue (MiVueX? ;-) , albo niestety zwyczajnie trolluje. A może wystarczy porządnie sformatować kartę?

Pozdrawiam tutaj chyba ostatni raz w 2012r, oraz w nadchodzącym 2013 życzę wszystkim posiadaczom samochodowych rejestratorów trasy, aby te urządzenia... nigdy się nie przydały.
Czeslaw, 2013-01-04, 14:23
Zakupiłem Roadrunner 300 , filmik z jazdy testowej http://www.youtube.com/watch?v=L-6_UFUtoKg&feature=youtu.be
przerwa między plikami trwa jak mrugnięcie oka. Z ustawieniami nie ma najmniejszych problemów. Micro karta 16GB ,myślę że nie będzie źle z nagrywaniem.
fryc88, 2013-01-08, 13:32
Zaczęło mnie zastanawiać, czy aby na pewno OM205 posiada matrycę 720p...
Ruskie wersje tej kamery mają wpisaną rozdzielczość matrycy 720x480@30fps i są również oznakowane jako 720p, a obraz oczywiście jest skalowany.
Ja niestety do Omegi nie mam szczęścia, OM68 musiałem oddać w sklepie bo były z nią ogólne problemy, natomiast kupiona teraz OM205 w Neonecie miała problem z ostrością, do jednego metra można było odczytać nawet małą czcionkę na kartce, natomiast powyżej 1 metra obraz był w ogóle nieczytelny, totalnie zamazany..
Czeslaw, 2013-01-08, 19:13
Ja przejechałem na RR300 jednym ciągiem ok 2 tys. km. wszystko działało zgodnie z oczekiwaniami. Szkoda że przestawiłem nagrywanie na noc (czarno-biały obraz) ale to jeszcze brak wprawy.Na filmie widać brak koloru :(
Czeslaw, 2013-01-08, 19:15
Tutaj link https://www.youtube.com/watch?v=_n9Tty7UFi0
nie można życzyć sobie żeby obraz czy też nr.rej. były widoczne z odległości , to nie ten budżet i możliwości sprzętu
myk, 2013-01-10, 17:06
Witam i chcę się upewnić: czy w końcu ten MIO MIVUE 358 rejestrator ma opcję nagrywania ciągłego (nadpisywania najstarszych plików), czy tez nie ma???
Dziękuję.
Ktośtam, 2013-01-10, 19:56
@myk: przecież zostało to wyjaśnione - oczywiście, że ma. A jeśli chcesz się upewnić na 100%, popytaj na forum autowrzuta.pl, tam jest kilku użytkowników tej kamery, np. w tym wątku:

http://autowrzuta.pl/viewtopic.php?f=28&t=1530

BTW: uważam brak funkcji nagrywania w pętli w samochodowym rejestratorze trasy (załóżmy gdyby tak było), to mniej więcej tak jak makowiec bez maku, sernik bez sera, wódka bez C2H5OH... ;-)
myk, 2013-01-10, 21:12
Dzięki:-) Pozdro:-)
Andrzej, 2013-01-16, 17:51
Dzięki za naprawdę rzeczowy i kompetentny komentarz do prezentowanych rejestratorów samochodowych. Jeśli po roku od tej prezentacji uzyskałeś jakieś dodatkowe doświadczenie w korzystaniu z innych urządzeń, bądź tak miły i podziel się nim . Naprawdę warto krzewić, w prezentowanym przez Ciebie stylu, wiedzę .Pozdrwiam .
Motoroils.pl, 2013-01-16, 18:36
Ja kupiłem ostatnio rejestrator na Allegro za 150 zł z wysyłką gratis (poczta ekonomiczna). W tytule aukcji ma, ze 720p i wygląda tak jak ten Spalacza ściągnięty z Chin, ale ... nie ma portu HDMI (w tym miejscu pod klapką ma wyjście AV), a z drugiej strony (gdzie u Spalacza jest AV) ma wejście na zasilanie. Mini USB jest pod klapką i można przez nie też ładować. Filmy nagrywa OK, da się często odczytać nr rejestracyjny auta jadącego z naprzeciwka. Działa z kartą Class 4, wydaje mi się (upewnię się jak zapełni kartę), że kiedy musi skasować stary plik, to zanim rozpocznie nowy zgubi 2-3 sekundy. Niestety nie ma opcji nagrywania po wyłączeniu zapłonu np. przez 5 minut - wyłącza się od razu. Ma opcję automatycznego wyłączania się, ale chodzi tu o wyłączenie nienagrywającego rejestratora. Generalnie do stawianych mu celów jest OK. Linku do aukcji nie wklejam, bo zaraz i tak zniknie ... Nazwę sprzedawcy mogę podać, jakby ktoś chciał ...
, 2013-01-16, 19:01
@Andrzej, teraz wygląda to tak:

1. z rejestratora *walcowatego* nie korzystam, nie potrzebny mi jest,
2. z tej omegi opisywanej tutaj czasami korzystam do nagrywania tego co się dzieje z tyłu,
3. z drugiej omegi korzystam na co dzień (opisywana w oddzielnym teście), tylko spadła raz z auta kolegi na torze i się rozleciała, poskładałem ją z powrotem i posklejałem, przyciski mi się pogubiły, ale działa ;)
4. z małej kamerki *paluszka* też nie mam potrzeby korzystania, bo lepsza jest kamerka-kluczyk (obie opisywane w innym materiale),
5. okazyjnie na torze nagrywam jazdę kamerą Sony HDR-CX160, ma FullHD/50p, optyczna stabilizację, rzeczywisty obraz (nie jest zaokrąglany), ale nie jest to rejestrator, nie nadaje się do ciągłejgo nagrywania jazdy, boję się, że ruchome elementy optyczne zniszczą się od drgań...

jakichś szczególnych doświadczeń nie mam, trochę niewygodne jest zdejmowanie i zakładanie rejestratora, może lepszy był jakiś mniejszy i na stałe przymocowany do szyby... może się zbiorę i napisze jakieś podsumowanie...

ps. proszę nie dawać linków do akcji, sklepów, itd... bo raz, że po chwili są nie aktywne, dwa że co chwilę dostaję emaile od *pokrzywdzonych* z żalami, że napisałem, że rejestrator nagrywa 720p a ktoś sobie kupił *taki sam* i ma gorszą jakość, nie jest zadowolony, nie ma czegoś co ja mam a myślał, że będzie miał bo *taki sam* kupił... oczywiście nie jest to taki sam, a inny ale w podobnej obudowie...
tolek banan, 2013-01-19, 11:47
Witam
Nie kupujcie OM68 Dane z opisu nie zgadzają się ze stanem faktycznym. moja jeszcze nagrywała tylko filmiki 1 min i zrywane - jakość filmów kiepska. Kupiłem w NEO 24 .Złożyłem reklamacje jako towar nie zgodny z opisem , jednak po opiniach o TYM sklepie myślałem ,że będą grac na zwłokę . A TU POZYTYWNE ZASKOCZENIE po tygodniu pieniądze miałem na koncie ,całe 119 zł
OM68 - NIE POLECAM
Motoroils.pl, 2013-01-19, 17:23
A ja odradzam jednak moj sprzed 2 postow. Dziala dobrze tylko do zapelnienia karty, potem zle szacuje miejsce, jakie ma zwolnic i przerywa nagrywanie pliku ... Potem trzebaby formatowac karte. Zglosilem sprzedawcy, ze zwroce, ale rzetestowal on u siebie inny egzemplarz, potwierdzil problem i poprosil o kilka dni na kontakt z importerem. Jesli nie sciagna od producenta poprawionego firmware, to zwracam.
PK, 2013-01-21, 20:20
Witam
Od końca grudnia jestem w posiadaniu kamery Omega OMDCVR205. Mam ja tylko dlatego iż musiałem jakoś wymienić punkty z Paybacku zeby nie straciły ważności a na stacji BP akurat można było wymienić punkty na ta kamerke. Tak jak już pisaliście rewelacji nie ma sie co spodziewać ale źle też nie jest. Jeśli ktoś oczekuje że nagrany film bedzie jak z DVD to sie mocno zawiedzie ale nie ma tragedii. Od poczatku kamerka dziala bez zarzutu z karta 32GB Goodram class 10. Dzwięk jest tragiczny - ledwo co słychać a do tego dochodza trzaski chyba latajacego ekranu obijajacego sie o obudowe. Trzeba bedzie podkleic jakies male silikonowe podkladki pod ekran i moze to rozwiaze problem. Największym problemem jaki i tu był opisywany to ucinanie (w moim przypadku) od 2 sek do nawet 30sek pomiędzy filmami. Jest jednak na to rozwiązanie. Wystarczy wyłączyć detekcje ruchu i problem się rozwiązuje. Nawet w nagrywaniu filmów w rozdzielczości 1280x720 nie ma ani sekundy przerwy :) Detekcja ruchu działa fajnie na postoju ale widać że oprogramowanie nie radzi sobie z tym podczas jazdy. Widocznie elektronika potrzebuje zbyt duzo czasu na analize czy jest ruch czy nie i stąd te luki w nagraniach. Podczas postoju detekcja ruchu sprawdza sie dość dobrze. Swoją drogą wystarczyłaby mala modyfikacja oprogramowania typu: Jeśli nie ma napięcia na złączu zasilania wtedy uzywaj detekcji ruchu. Jeśli jest napiecie (auto jest domyslnie w ruchu) to nagrywaj bez przerwy...... Ciekawe czy mozna się jakkolwiek skontaktować z producentem oprogramowania i zasugerować mu taka zmianę programu sterujacego
, 2013-01-21, 20:33
@PK, tak na dobrą stronę to za pomocą tych kamerek powinno się dać nagrać lepszy obraz niż ten z DVD :)
DVD ma 720×576 i 720×480 a rejestratory sporo więcej bo te 1280x720 px...
PK, 2013-01-21, 23:02
Teoretycznie tak ale nie tym obiektywem i nie z tym softem ;)
Agnieszka, 2013-01-26, 00:42
Witam, po długich poszukiwaniach trafiłam tu i dzięki Ci :)
Bardzo proszę autora strony o doradztwo w zakupie rejestratora w przedziale 200-300zł.Kompletnie się na tym nie znam a chciałabym zakupić rejestrator mężowi na urodziny, wzięłabym pierwszy lepszy niestety mąż jest fanatykiem doskonałości i szczególną uwagę skupia na jakości (piksele,rozdzielczość) bateria itd.
Bardzo proszę o podanie kilku polecanych modeli za co będę bardzo wdzięczna.Czytając całą recenzję to i tak czarna magia dla mnie :))
Pozdrawiam
, 2013-01-26, 00:47
@Agnieszka, nie doradzam w konkretnych przypadkach (w sumie to nie doradzam w ogóle) bo do niczego dobrego to nie prowadzi, ja Ci napisze jaki ma najlepsze parametry w tej cenie, Twój mąż powie, że to lipa jest, bo myślał, że będzie lepszy i będzie na mnie ;)

poza tym wszystko co miałem do powiedzenia już napisałem w teście, recenzji... jest napisane prostym językiem, nic więcej i prościej nie jestem w stanie napisać...

najlepiej niech mąż sobie sam kupi...
KtosTam, 2013-01-26, 23:01
@Agnieszka: skoro Twój mąż jest miłośnikiem perfekcji, to zapewne, gdyby zgłębił nieco temat, chciałby posiadać rejestrator tzw. Full HD. Czyli o najwyżej rozdzielczości w sprzęcie video powszechnego użytku obecnie dostępnym na rynku: 1920x1080 pikseli. Przynajmniej od tej strony nie będzie miał argumentu że *mogło być lepiej* ;-) (a przynajmniej przez dobre kilka, a może nawet -naście lat, zanim upowszechni się standard UHD)
Co do konkretnych modeli, proponuję wziąć pod uwagę: Prestigio Roadrunner 500 oraz Mio MiVue 358. Oba są dostępne w sklepach w Polsce.
Niestety lepsze parametry/jakość z reguły przekładają się na wyższą cenę i założony przez Ciebie budżet - uwzględniając też zakup karty pamięci - trzeba pomnożyć mniej więcej razy 2 . Czyli w sumie razem z kartą 32GB (maksymalna pojemność obsługiwana przez te kamery) ok. 500-600zł.
Proponuję dokonywać zakupu w sprawdzonych sklepach, najlepiej w większych sieciach. Zwykle nie ma w nich problemów z reklamacją, a sprzęt, nawet najlepszy, niestety czasami się psuje.
Warto też dogadać się ze sprzedawcą w sprawie możliwości wypróbowania i ewentualnego zwrotu, gdyby sprzęt jednak nie *podpasował*. Albo celowo kupić przez w sklepie internetowym, wtedy mamy ustawowe 10 dni na tzw. zwrot bez podania przyczyn, aczkolwiek wtedy trzeba się liczyć, z kosztami przesyłki zwrotnej.
P.S. Widzę, że Prestigio RR 500 potaniał w RTV Euro: obecnie 369zł.
KtosTam, 2013-01-26, 23:19
Uzupełnienie, zapomniałem: również podzielam zdanie @Spalacza :
skonsultować się z mężem, najlepiej niech on wybierze, zdecyduje. A Ty mu zasponsorujesz ;-)
krak, 2013-01-27, 13:39
Dlaczego odtwarza bez koloru na telewizorze,podłączone jest według instr.i oryginalnym przewodem chodzi o PrestigioHD1.Niech ktoś podpowie. Dzięki.
crisko62, 2013-01-29, 21:32
Od dawna szukam dobrego rejestratora, wręcz bardzo dobrego. Marzeniem jest, by dao się odczytać numery rej. mijanych pojazdów, albo przynajmniej wyprzedzających. Czytane opinie i oglądane filmy nie zachęcają do kupna - Zazwyczaj widać, że coś się rusza, coś jedzie, ale to nie to, co bym chciał mieć. Może ktoś ma wiedzę o czymś naprawdę super dobrym o ekstra jakości nagrania i coś podpowie.
Jest coś takiego jak: Intel Car A717, albo Intel Car A713, ale na żadne opinie i filmy nie natrafiłem. Może ktoś ma i zna te produkty i oceni.
thank you from the mountain* (LOL)
AutoManiak, 2013-02-01, 19:29
Ja za to polecam koreańskie modele. W przeciwieństwie do sprowadzanych z Chin noname*ów nie mających za wiele wspólnego z rejestratorami samochodowymi (patrz markety), koreańczycy oferują naprawdę kawałek dobrej elektroniki. Zresztą, są teraz numerem jeden w tej dziedzinie, więc wychodzi od nich całkeim sensowny sprzęt. Wcześniej znajomy jeździł z BlackVue w Peugeocie 407, rejestratorek super, mały, wygląda jak cygaro, spokojnie mieścił się za lusterkiem. Teraz widzę że Hadron (na Bielanach) ma je w swojej ofercie. Kuzaj zaś w A6 zamontował koreańsko-amerykański wynalazek D-TEG Smarty BX4000. Zabulił prawie 3 koła za sprzęt i montaż ale to co potrafi sprzęcik to pierwsza klasa. Też jest w Hadronie - mają chyba całą kolekcję różnych modeli. Mam do nich po drodze ale permanentny brak kasy trochę osłabia :-/
sirmartin3z, 2013-02-03, 09:28
W sumie to ja polecam żeby każdy miał w samochodzie rejestrator na wszelki wypadek bo kto wie kiedy nam się może przydać... PS. link do filmików z Omega HD DVR OM205 http://youtube.com/user/sirmartin3z jak jest ciepło to nagrywa w lepszych kolorach i ostrości.
Wojtekh76, 2013-02-04, 22:32
Omega się zawiesiła jest ekran powitalny potem ciemniść gdzie to cudo ma reset ?
Naidoo2009, 2013-02-05, 09:57
Krak,@ zmień w ustawieniach kamerki z NTSC na PAL
Wojtekh76, 2013-02-05, 12:38
Tak ale jak to zrobić skoro ekran czarny ?
Marek, 2013-02-07, 12:31
OM205 nie ma resetu, kiedy moja omega się zawiesza pozostaje tylko wyciągnąć baterię. Niestety po roku użytkowania dzieje się to coraz częściej, przywracanie ustawień fabrycznych nic nie daje. Do tego czasem uszkadza plik z filmem. Największym moim utrapieniem w tej kamerce było znalezienie działającej z nią karty pamięci. Początkowo miałem jakiegoś sandiska 4gb, lecz to przy nagraniach 720p było za mało. Postanowiłem więc kupić coś większego.. wybór padł na Toshibę 8gb class10. Niestety karta była nieobsługiwana przez kamerkę. Testowałem jeszcze kilka różnych kart, które miałem w domu próbując znaleźć jakiegoś producenta, którego karty będą napewno działać. Nic z tego, karty o różnej pojemności tej samej firmy - jedna działa, jedna nie. Pewnego razu przypadkiem udało mi się wygrać w konkursie kartę 16gb firmy GoodRam class4. Odziwo działa bez problemu. Używałem jej dobre 3 miesiące bez żadnych komplikacji, jednak class4 okazuje się być odrobinę za mało, gdyż obraz potrafił momentami klatkować a dzwięk się rozjeżdzał względem obrazu. Zaryzykowałem - kupiłem 16gb class10 również GoodRama. Karta działa bez problemu, filmy są płynne, dzwięk idealnie dopasowany. Polecam więc karty polskiego producenta wszystkim, którzy mają dylemat jaką kartę zastosować w tej kamerce.
sirmartin3z, 2013-02-16, 02:28
Dokładnie Marek. U mnie też na Omega OM205 bez zarzutu śmiga GoodRam 16 gb class 10 kupione na allegro. W lustrzance też używam tej karty.
andykwas, 2013-02-17, 13:57
A ja zamówiłem taki rejestrator (http://dx.com/p/2-5-lcd-high-resolution-vehicle-mount-video-camcorder-with-sd-card-slot-wide-angle-35356 ). Byłbym wdzięczny gdybyś *rzucił okiem* na to urządzenie.
, 2013-02-17, 18:04
@andykwasm, zwykle nie komentuję wyboru konkretnych osób, bo później przychodzi co innego, albo jest popsute, albo psuje się za miesiąc i ludziska mają pretensje, że głupoty gadam... ale to co wybrałeś z opisu jest tym czym powinno być, jest prawdziwe 1280x720 px, czyli 720p, jest kodek H.264, więc tak jak należy... to samo bym kupił, cena jest adekwatna do tych parametrów...
szczaw, 2013-02-22, 09:33
Witam serdecznie mam pytanie do znawców czyli KTOŚ TAM & SPALACZ BENZYNY oczywiście inni też mogą mi doradzić ,mam zamiar wydać na rejestrator około 550-600 zł (kartę posiadam 16 i 32 gb.) potrzebuję czegoś sprawdzonego i na dłuższy czas , często z rodziną podróżujemy i chcemy aby materiał był w bardzo dobrej jakości nagrany ,czy jest możliwe ogólnie w tej cenie zakupić coś dobrego?? znalazłem na you tube filmiki z Prestigio Roadrunner 520 - nie opisywany do tej pory co o tym sądzicie o jego parametrach jak i samym urządzeniu? ,czy może polecicie swoje użytkowane modele np.Roadrunner 500, omega 205, może coś lepszego będę bardzo wdzięczny gdybyście rozpatrzyli tego posta.
Shivy, 2013-02-27, 00:11
Witam,

w końcu po wielu dniach zdecydowałem się na zakup kamerki do auta i zastanawiam się nad Mio MiVue 358. W związku z tym iz jest to wydatek ok 500zl proszę o informację czy opłaca się wydać aż tyle pieniędzy czy za mniejsza kwotę znajdę coś o podobnych parametrach,
, 2013-02-27, 14:01
@Shivy, w komentarzach wyżej już z 10 razy był omawiany ten rejestrator...
norbi, 2013-02-28, 16:17
Witam mam problem z kamera samochodowa Omega a mianowicie po właczeniu przycisku ON/OFF pokazuje mi sie ekran startowy a po czym jest juz tylko czarny obraz i nic nie mozna zrobic wie może ktos jak rozwiązac ten problem czy trzeba na gwarancje zanosic ?
ars1982, 2013-03-01, 00:50
Witam!
Zakupiłe sobię Prestigio RoadRunner 500 z kartą 32 GB Class 10 i mam problem z czasem nagrywanych filmików - nagrywają się tylko 1 minutowe, nie wiem jak to zmienić na dłuzsze. Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam
Shivy, 2013-03-01, 01:12
@spalacz : a to poproszę o odpowiedź na jedno pytanie czy Prestigio RoadRunner 500 czy Mio MiVue 358 bo wg mnie to jedyny słuszny wybór .
, 2013-03-01, 01:35
Ani pierwszego ani drugiego nie miałem w rękach, nie korzystałem więc nic nie chcę pisać... poza tym nie udzielam *porad* w konkretnych przypadkach...
Ktośtam, 2013-03-01, 11:11
@Shivy: dyskusja użytkowników o RR500
http://autowrzuta.pl/viewtopic.php?f=28&t=1295
o Mio 358:
http://autowrzuta.pl/viewtopic.php?f=28&t=1530
RR500 vs Mio:
http://autowrzuta.pl/viewtopic.php?f=28&t=1811
Zaś czy się *opłaca*, na to pytanie musisz sobie odpowiedzieć sam. Jako *ważny dowód* może się nie przydać nigdy, ale kiedyś może być właśnie ten jeden jedyny raz, gdy kamerka wyjaśni wszystko. Można jednak przyjąć, że droższy sprzęt zwykle ma lepsze parametry, jest lepiej wykonany, bardziej niezawodny, itp.. Choć oczywiście to nie jest 100% regułą, czasem i najlepszy /najdroższy sprzęt przecież się psuje.

@szczaw: powiem może tak: modeli rejestratorów jest coraz więcej, oraz zapewne będzie przybywać (zwłaszcza po wydarzeniach w Czelabińsku ;-). Ani ja, ani przypuszczam @Spalacz nie prowadzimy składu z kamerami. Zatem opinii o np. RR520 oraz innych modelach szukaj w necie, może ktoś już kupił i zechciał się podzielić. Przy czym moje zdanie jest też takie, iż opinie z netu owszem często są bardzo cenne, lecz należy traktować z pewnym dystansem. Bo co dla jednego super, dla innego jest ledwie akceptowalne, i na odwrót. Zaś o nowościach od Prestigio wspomniałem tutaj:
http://autowrzuta.pl/viewtopic.php?f=28&t=1774
Shivy, 2013-03-07, 21:40
Ok, dzięki za informację, jeżeli możecie to powiedzcie mi jeszcze jedną rzecz. Mio w instrukcji obsługi zaleca używanie kart Class6 a jeżeli wsadzę Class4 to będzie to jakaś znacząca różnica ?
kazek, 2013-03-17, 20:16
Szukam opini o wideorejestratorach w tabletach.Czy są godne uwagi?Posiadają nawigację,tuner tv,androida i są niedrogie.Jak sprawdzają się w praktyce?Przeglądając internet oceniłem że ta strona jest najbardziej wiarygodna i rzeczowa.Pozdrawiam!
real, 2013-03-21, 11:16
Dobry materiał,no i fajnie przypomnieć sobie jazdę ulicami Lublina
sirmartin3z, 2013-03-22, 09:53
Za małą kasę jeżeli chcesz aby w razie wypadku był dowód to kamerka OK. Nie ma co wymagać za te pieniądze super jakości. Tutaj filmiki z rejestratora OMEGA OM205 http://youtube.com/user/sirmartin3z
Reżyser, 2013-03-25, 19:26
Witam. Pytanie czy warto dołożyć parę zł do wersji Omega OM210 czy lepiej kupić OM205?
Andretravel, 2013-03-27, 16:53
Serdeczne dzięki.
Bardzo rzetelne opisy,które wiele mogą pomóc w wyborze produktu.
Jestem zaskoczony tym, że jeszcze są ludzie z pasją którzy wkładają dużo pracy i serca aby pokazać zainteresowanym jak można się naciąć.
Ps.
Ogromy Szacun z mojej strony.
Pozdrawiam
Andrzej Konkel -vel Andretravel
tolek banan, 2013-03-28, 17:12
Kazek
Mam fergusona S3, w dzień nagrywa bardzo dobrze, tylko nagrywanie nie działa w tle. tzn. albo nagrywanie, albo nawigacja. Jest apka Auto guard , która pozwala nagrywać w tle .
Kazek, 2013-03-28, 19:59
Tolku bananie -jakie kąty widzenia mają objektywy(120*)?tego nie znalazłem w całym internecie.Czy format filmowania jest full HD?Nie wiele pisze się o wideorejestracji w tabletach.Mój zajączek dalej szuka.Życzę Tobie,SpalaczowiBenzyny oraz wszystkim odwiedzających te strony zdrowych i pogodnych świąt Wielkanocnych może uda się zarejestrować zajączka w trasie. PS.Czy kupiłeś wideorejestrator,czy zostałeś przy tablecie?
tolek banan, 2013-04-04, 15:39
Jeszce nie kupiłem , ale na 90% będzie to:Wideorejestrator MIO MiVue 358
Marie, 2013-04-13, 13:01
Dzięki Wam wybrałam Mio MiVue 358, wygląda super, działa, nagrywa. Jedynie mam problem z Managerem, bo najwyraźniej jest tylko pod Windows a nie ma na Maca. A może ja nie potrafię znaleźć.
Czy ktoś może pomóc?
tolek banan, 2013-04-22, 14:20
Też kupiłem Mio MiVue 358- testuję. Na plus jak dla mnie jest uchwyt , który posiada kulowy przegub pozwalający na na swobodną zmianę położenia, i ułatwia wypięcie kamerki, choć trzeba przyznać ,że ciężko się *wypina* Trzeba zastosować odpowiedni sposób.
palipies, 2013-06-04, 09:09
Po raz pierwszy, po przeczytaniu WSZYSTKICH powyższych postów, odczułem pełną satysfakcję. Okazuje się, że jest to jedno z nielicznych forów internetowych, w którym biorący udział są NORMALNI, fachowo i grzecznie ze sobą rozmawiają, nikt nikomu tu nie ubliża i nie występują jakiekolwiek wulgaryzmy. Szczególnie gratuluję Spalaczowi Benzyny, który popisał się ogromną wiedzą w temacie i nie zgrywał Allesambestenwissera i przyznał się kilka razy do niemożności odpowiedzenia na niektóre zadane pytania. Jestem podbudowany i jeszcze raz wszystkim dziękuję i gatuluję.
monter, 2013-06-12, 22:38
Mam GoClever DVR FHD. Był problem z formatem karty. W trybie zdjęć było OK, a w trybie filmu - *Sformat. kartę* w kółko po kolejnym formacie w kamerze.
Odesłałem sprzęt do serwisu. Po 1,5 miesiąca odesłali nową kamerkę - ale problem się powtórzył. Tylko dlatego, że nie zdążyłem przestawić ustawienia języka - komunikat trochę mi problem rozjaśnił: *Bad custer size* (oczywiście literówki nie mogło zabraknąć, nie licząc tłumaczeń na polski żywcem z Google Translatora).
Okazuje się, że problem można rozwiązać formatując kartę w komputerze na FAT32 z 32k rozmiarem jednostki alokacji. Jeżeli rozmiar był inny, np. 16k - to software kamerki głupiał.
Dinar, 2013-06-13, 07:22
Mam GoClever DVR HD karta 8 klasa 10,nagrywa dobrze ale podczas odtwarzania na komputerze są takie zacinania się obrazu na 1 sekundę.Kamera używana na motorze.
Raf, 2013-06-14, 21:45
Witam jestem totalnym laikiem i poszukuje dobrego rejestratora ale z GPS i tu powstaje pytanie: Czy jest możliwość pomiaru predkości iewentualnego jego rejestrowania? jak to dokładnie wygląda czy ktoś z Was przerabiał ten temat? Z góry dzieki za odpowiedz
, 2013-06-14, 22:37
Tak, rejestratory z GPS powinny mieć też licznik prędkości nanoszony na obraz (tak jak czas nagrania, współrzędne geograficzne), przy czym pewnie będzie to działało tak samo jak w nawigacjach, czyli z kilkusekundowym (2-3 sek?) opóźnieniem...
Xylo, 2013-06-15, 21:28
Żaden z tych rejestratorów nie ma prawdziwych 720p. Wszystko to interpolowane 360 lub 480p.
nikodem, 2013-06-20, 14:24
Sam sie dokładnie nad takim rejestratorem zastanawiam i mysle ze chyba rzeczywiscie wybiorę którys z tych na www.autoradio.com.pl
Tu jednak widze ze wybór jest największych.
ghr, 2013-06-20, 16:59
Kupiłem Omege 205 i jak narazie jestem słabo zadowolony.
Mam trzy problemy:

1. Powyższy problem z odczytem wszystkich kart - na Ultimie 4GB śmiga bez problemu, a drugiej micro SanDisk 16GB w ogóle nie czyta. W końcu pomogł kilku(nasto)krotne wpięcie/wypięcie karty na żywca + format + zostawienie włączonego rejestratora w spokoju... ale pomogło tylko do najbliższego wyjęcia/włożenia karty i problem powrócił. Kolejny format trwał minuty w nieskończoność, aż do wypięcia zasilania lub wyjęcia karty. Poddałem się.

2. Na tym SanDisku gdy zobaczył kartę zapisałem kilka filmików których - uwaga - rejestrator nie był w stanie odtworzyć! W trybie odczytu na każdym filmiku pojawiał się obrazek pierwszej klatki zjechany od połowy *krzaczkami* jakby karta była uszkodzona lub coś pojechało losowo po danych. Co lepsze - po włożeniu do kompa okazało się że filmiki są dobre, bez najmniejszych krzaczków na żadnej z klatek.

3. Na karcie Ultimy na której wszystko działa mam problem z zabezpieczaniem nagrań - jak chcę coś zachować na później to pojawia się na podglądzie kluczyk przy nagraniu, ale nic więcej się nie dzieje. A zwłaszcza nowe odcinki zamazują te zabezpieczone nagrania. Ktoś miał/obszedł taki problem?
gregSid, 2013-06-20, 17:18
Witam.

Mam dwa nowiutkie LARK FreeCam 1.0. Ustawiam *Nagrywanie w pętli* na ON. Natomiast po zapełnieniu karty pojawia się komunikat *Karta pełna*.
Co robię źle ? Czyżby oba urządzenia były niesprawne ?

Jakby mógł ktoś podpowiedzieć coś sensownego - byłbym ogromnie wdzięczny.

Pozdrawiam
Greg
, 2013-06-20, 17:25
@ghr, takie uroki tych rejestratorów... mogłyby wyświetlić komunikat *nie czytam tej karty, i co mi zrobisz?*...

ja już nie pamiętam czy mi jakaś karta nie chciała działać, chyba ze wszystkimi były OK...

co do punktu 3. to też mam takie problem, tj. zabezpieczone nagranie jest i tak nadpisywane... aby się zachowało należy zmienić nazwę pliku na inną, oczywiście po podłączeniu rejestratora do komputera, czy samej karty (zatem trzeba mieć laptopa)...

@gregSid, pewnie błąd oprogramowania, ignoruje ustawienie nagrywania w pętli, trzeba wymienić rejestrator na inny...
Sapieha, 2013-06-25, 23:36
Chciałem wszystkich ostrzec - dałem się nabrać i kupiłem produkt Manty MM308S. Jak na produkt wypuszczony na rynek w 2013 r. to urządzenie jest wyjątkowo słabe. Zmiana rozdzielczości nic nie daje, ciągle jest olbrzymia pikseloza, żadnych szczegółów nie da się odczytać.

Przyczepiłem do szyby dwa rejestratory dla porównania i filmowałem jednocześnie. Zrobiłem zrzuty ekranu z tych samych momentów - poniżej linki do zdjęć:
http://img62.imageshack.us/img62/5491/qwn4.jpg
http://img203.imageshack.us/img203/4752/j9f9.jpg
http://img194.imageshack.us/img194/6466/pk07.jpg
http://img706.imageshack.us/img706/1558/d2j6.jpg
Ten drugi rejestrator jest innej firmy, model sprzed prawie 2 lat, a jakość obrazu i dźwięku bez porównania lepsza. Niska cena Manty MM308S - 100 zł - odzwierciedla jej jakość. Szkoda kasy, nie kupujcie tego!
, 2013-06-26, 01:10
@Sapieha, rejestrator jaki kupiłeś ma parametry: SXGA(1280x960)
a ja już na samym początku piszę, że ma być 1280x720 a nie właśnie np. 1280x960...

żadne to odkrycie, że 1280x960 to zły obraz, takie jak na załączonych screenach... nie jest wyjątkowo słabe tylko takie słabe zawsze są rejestratory z 1280x960...

Roadrunner HD1 ma 1280x720 dlatego ma lepszy obraz i już coś widać...
m, 2013-06-28, 09:41
Cześć,
Kupiłem roadrunner HD1 wygląda identycznie jak twoja omega.
ma w nemu ustawienie częstotliwości 50 lub 60 HZ i zero info w instrukcji do czego? W Omedze też jest? Wiesz może do czego służy?
odświeżanie wbudowanego monitorka?
, 2013-06-28, 13:59
@m, to częstotliwość napięcia, u nas jest to 50 Hz a w USA, kilku innych krajach jest 60 Hz...
Naidoo2009, 2013-06-28, 20:44
Spalacz Benzyny @ 50Hz/60Hz to częstotliwość odświeżania obrazu, a nie jak podałeś napięcia .
Kiedyś nagrałem przykładowy film pokazujący różnicę między 50Hz a 60Hz

http://www.youtube.com/watch?v=v2wmbeNibdg

Nagranie z Prestigio Roadrunner HD1
, 2013-06-28, 21:11
Mógłbyś to rozwinąć, po co dawać tę funkcję *odświeżania obrazu* do takiego rejestratora? do czego ma służyć te przestawianie 50 / 60 Hz?

tam jest napisane: *power frequency* i nawet jakby to miał być jakiś skrót myślowy to nijak mi to nie podchodzi pod odświeżanie ekranu...

ja tam nigdy się w to nie wgłębiałem, raz sobie wrzuciłem pojecie w internety, wyszło mi to co Wikipedia podaje pod pojęciem *Częstotliwość napięcia* i na tym przystałem...
Ktośtam, 2013-06-28, 21:14
Witam,
Funkcja 50/60Hz w menu służy raczej eliminowaniu zjawiska migotania oświetlenia, np. lamp ulicznych, sygnalizacji świetlnej, itp., które są zasilane napięciem przemiennym (AC). Częstotliwości w krajach tak jak napisał Spalacz - w Europie 50Hz, np. USA, Japonia 60Hz.
m, 2013-06-29, 10:18
Dzieki za odpowiedzi,
Spalacz,Ktośtam,
Odświezanie obrazu wbudowanego monitorka to mój domysł był, tylko z tym w kontekście tego urządzenia mi się te ustawienie kojarzyły, sorry jezeli nie jasne to było.
W instrukcji nie ma odniesienia do napięcia ani czegokolwiek innego
Zacytuję instrukcję:
*9. Inne ustawienia
Częstotliwość: Wybór częstotliwości pomiędzy 50HZ/60HZ*
Naidoo2009,
Rzeczywiście różnica przy różnych ustawieniach jest widoczna, ale na HD1 wg specyfikacji film jest rejestrowany @30fps, więc 50HZ/60HZ ....
Na stronie dystrybutora jest TechSupport , zadam pytanie tam, dam znać jaka będzie odpowiedź.
Ktośtam, 2013-06-30, 15:50
@m , aż spojrzałem do instrukcji swojego Prestigio RoadRunner 500.
*Częstotliwość światłą (Light frequency): Zmiana częstotliwości w celu
usunięcia efektu migotania, gdy nagrywanie odbywa się przy sztucznym
oświetleniu.*
http://marketing.prestigio.com/$Customer_Support/Manuals/Car_video_recorders/Prestigio%20Roadrunner%20500/PL-Prestigio%20Roadrunner%20500_11-11.pdf

Czyli ogólnie przeznaczenie funkcji jak pisałem wcześniej. Choć szczerze pisząc nie bardzo sobie wyobrażam jak w rzeczywistości działa - jakoś synchronizuje zapis (klatki) z migotaniem oświetlenia?
Tak czy siak na pewno opcja nie dotyczy wyboru częstotliwości napięcia zasilania kamery - rejestratory są przecież zasilane nap. stałym DC (najczęściej 5V, przez gniazdo miniUSB), z samochodowego gniazda 12/24V czyli też DC. Nie dotyczy również częstotliwości odświeżania obrazu, czy ilości klatek/s (fps) - w mojej kamerce w większości trybów rozdzielczości jest to 30fps, choć niektóre mają 15fps. Lecz żaden nie ma 25 lub 50fps, zaś wybór rozdzielczości (i zarazem fps) odbywa się w całkiem innym miejscu menu.
kuczek, 2013-07-10, 10:34
Witam,
po lekturze materiału przygotowanego przez SpalaczaBenzyny (wyrazy uznania za włożony wkład pracy) oraz komentarzy pzdecydowałem się na zakup rejestratora Omega w Realu. Jest dostępny w cenie 190zł (promocja z 245zł), ale okazało się że jest to model OM210 a nie ten opisywnay OM205. Czy to jest wersja rozwojowa (lepsza)? Czy zupełnie inny model, którego nie warto kupować i poszukać OM205?
Pozdrawiam
, 2013-07-10, 13:03
@kuczek, patrząc na zdjęcia w internetach to OM210 to przecież z wyglądu inny rejestrator, przy czym dalej ma te same parametry techniczne, obraz powinien być taki sam... patrz, aby było 1280x720 (dokładnie to, nic innego, nic mniejszego, nic większego) i jeżeli odpowiada Ci wygląda, obudowa tamtego rejestratora, slot na karty microSD no to sobie kup ;)
kuczek, 2013-07-11, 09:55
Jak zobaczyłem ten rejestrator w sklepie to niemal wziąłem go do koszyka, ale nie zgadzał mi się wygląd z tym opisywanym tutej i porównałem oznaczenia. Nie mam doświadczenia w sprawach elektroniki, więc wolałem się jeszcze tu podpytać. Parametry nowego modelu wydawały mi się ok. Więc chyba kupię.
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
NEO, 2013-07-16, 09:00
Bardzo dziekuje za ten tekst!! Szukam rejestratora na prezent, a temat jest mi, a raczej był mi zupełnie obcy!
gregSid, 2013-07-24, 22:32
LARK FreeCam 1.0. Pisałem o tym w czerwcu. Nie nagrywa w pętli. Oddałem do sprzedawcy, ten odesłał do serwisu LARK-a. Po trzech tygodniach pytam o postępy w naprawie. Odpowiedź :*uszkodzona płyta główna , czekamy na zamówione części*. Po prawie pięciu tygodniach pytam o postęp w naprawie. Odpowiedź : *Sprzęt wysłany do producenta !!!*

Sprzedawca, wiedząc, że potrzebuję urządzenie, przekazał mi kolejną sztukę zdjętą z półki. I co się okazało ? Ten otrzymany TAKŻE NIE NAGRYWA W PĘTLI !!!

Czy ktokolwiek z Was posiada taki rejestrator /LARK FreeCam 1.0/ ? Czy działa nagrywanie w pętli ? Jaki jest numer wersji oprogramowania ?

Ręce opadają. Sprzedają buble, o których wiadomo, że posiadają wady ?

Pozdrawiam
Grzegorz
adi, 2013-08-10, 17:03
Witam
jak ustawić czas i date w wehicle dvr
wpisuje na karte plik z data time.txt i nie zmienia daty ,
jakies sugestie ?
wikktor, 2013-09-05, 19:15
Ja teraz zastanawiam się nad rejestratorem FINEVU CR-500HD. W sumie jest też tak ze człowiek chce kupic taki najlepszy z mozliwych na rynku.
dawidowy, 2013-09-12, 14:57
Tu w sumie w tym rejestratorze masz wszystko, wiec tak czy inaczej spokojnie mozesz własnei sie na niego zdecydowac, Grunt to kupic własnie dobry sprzęt.
cebermen, 2013-10-18, 12:03
Witam zakupiłem Omege OM205 wszytsko jets OK tylko jedno mnie zastanawia jak nagram filmik to w kamerce odtwarza sie świetnie a jak podlacze do komputera to odtwarza przerywając co ok 2 sekundy ( jakby zacina sie ) co strasznie irytuje. Co mozna z tym zrobić
ZX Spectrum, 2013-10-20, 01:49
Witam. Czy opisywany rejestrator numer 2 umozliwia przestawienie liczby klatek na sekunde np. na jedna? Czyli chodzi o ustawienie namiastki robienia zdjec w odstepie jednosekundowym ale zeby wciaz nagrywalo w petli. Czy moze po prostu jest w nim taka funkcja jak zdjecia poklatkowe w peli?
, 2013-10-20, 17:51
@cebermen, kopiuj plik na dysk i wtedy odtwarzaj... przez kabel też mam zwykle jakieś przycięcia...

@ZX Spectrum, nie, nie ma takiej konfiguracji, nie ma zdjęć poklatkowych, itd.. tylko nagrywanie albo zdjęcie po kliknięciu na przycisk...
KtosTam, 2013-11-05, 08:18
Witam. Trochę z innej beczki - jako ciekawostka dla wszystkich *polujących* kamerkami na *ciekawe* sytuacje, albo sądzących w dobrej wierze, że po dostarczeniu do odpowiednich służb materiałów obciążających, ukaranie sprawcy wykroczenia będzie tylko formalnością :

http://auto-swiat.onet.pl/1-kamera-za-szyba-aua-co-sie-przyda
Savier, 2013-12-08, 11:10
Myślał ktoś z obecnych o kamerce Mobius Action Cam? Do kupienia i Pongo Xhinga czy jakoś tam za 213zł, full hd i zacna jakość :)
Rudi, 2013-12-22, 13:51
Witam jak sprawdzić czy w moim rejestratorze działają diody irda ? bo mam wątpliwości ;/ mój rejestrator to Gembird DCAM-004 thx za odp pozrawiam.
PS: Świetny artykuł :)
qwerty, 2013-12-22, 18:20
@Rudi

W moim rejestratorze, w ciemnym pomieszczeniu diody irda są lekko widoczne. Tak samo miałem kiedyś w pilocie do telewizora. Oczywiście nie jest to regułą, ale możesz spróbować.
, 2013-12-22, 22:48
@Rudi, tak samo jak ja pokazało to w tym artykule... tj. idziesz w ciemne miejsce, włączasz nagrywanie i jak coś widać na ekraniku rejestratora to znaczy, że działają, jak ciemno na ekraniku to nie działają :)

te diody nie świecą jak latarka :) podświetlenie widać dopiero na ekraniku/nagraniu z rejestratora...
Krzysztof, 2013-12-23, 09:36
Spalacz - może Ty się orientujesz. Padała mi ładowarka z gniazda zapalniczki do rejestratora Omega OM. Czy taka uniwersalna ładowarka do telefonów (z różnymi wtyczkami) z Media Markt będzie pasować?
, 2013-12-23, 13:35
Rejestrator ładowany jest przez USB więc wszystko z odpowiednią końcówką będzie pasować :)
spidi23ff, 2013-12-27, 17:11
Witam wszystkich.Planuje zakupić wideorejestrator Prestigio 700x,czy może ktoś z Was powiedzieć czy warto tę kase w niego zainwestować,lub polecić coś na wzór tego modelu.Z góry wielkie dzięki i wszystkiego dobrego w Nowym 2014 Roku
, 2013-12-27, 22:35
Prawie jak GoPro :) kup sobie to 700x albo *tradycyjny* rejestrator MiVue 358... chyba nic ciekawszego nie ma... chociaż ponad 700 zł za 700x to już półka tańszych kamer *sportowych*...
spidi23ff, 2013-12-28, 08:46
Dzięki za odpowiedz,gdybyś miał możliwość wyboru między Prestigio 700x a MiVae358 na co byś się bardziej zdecydował
, 2013-12-28, 11:35
Tak na szybko to MiVae358 bo tańszy o 300 złotych.
karol, 2013-12-28, 17:46
Co sądzisz o BlackSys CF-100?
piotr, 2013-12-29, 22:09
DVR EXTREME SILVER co to warte? Jest w biedronce i cena nie odstrasza. Dziękuje za pomoc..
, 2013-12-29, 22:27
DVR EXTREME SILVER - technicznie, jakościowo niewiele warte, takie niezbędne minimum co powinna nagrywać kamerka, jak typowy tani rejestrator (opisywana przeze mnie Omega, dwa lata temu)... więc płaci się za obudowę i komplet uchwytów... w sumie jak za te 199 zł to może być... przy czym np. przyssawka za 5 zł i pewnie odpadłaby przy dużej prędkości z auta... na początek można i ją sobie kupić, szczególnie, że pod ręką w Biedronce i jak coś się spartoli to można łatwo złożyć reklamację...
Karol, 2013-12-30, 17:57
Ponawiam pytanie, co sadzisz o blacksys cf-100?
, 2013-12-30, 19:22
Hmm... no, nic specjalnego nie mogę sądzić bo nie mam tej kamery. Powinna być dobra bo ma dobre parametry techniczne ale kosztuje też sporo więc powinno się bardziej wgłębić w temat. Nie jest to 200 zł jak za kamerę z Biedronki.
karol, 2013-12-30, 21:40
Dzięki za odpowiedź, zamówiłem jednak DOD LS430W,
Trochę ponagrywam i napiszę czy warto było.
karol, 2014-01-04, 18:40
Kamerka spisuje się świetnie, nagrywałem w pochmurny dzień i jest dobrze, w nocy też ładnie, więc mogę polecić.
henryk, 2014-01-24, 12:53
Jaka jest różnica miedzy kamerkami mio 338 hd a mio 338 eeu
Tomek, 2014-02-04, 22:27
Ja trochę o innej kamerce - @#%@#$@#$. Prosta, VGA, ale co potrzeba w razie kolizji, to widać. Ale jest problem z kartą SD. Na kartach wolnych (4). nagrywanie jest płynne, natomiast na kartach szybkich (10) nagranie się rwie, są przeskoki klatek co kilka sek. Wydawałoby się, że powinno być odwrotnie!? Czy ktoś z doświadczonych użytkowników mógłby mnie oświecić, w czym jest problem?
, 2014-02-04, 22:59
@Tomek, wybacz te krzaczory @#%@#$@#$ ale już nie jestem w stanie rozpoznać czy jesteś *zwykłym* internautą czy znowu *specjalista ds internetowych firmy...* wrzuca w komentarze informacje o tych rejestratorach. Wyjaśniałem wiele razy (bo też korespondujemy e-mail), że komentarze to nie miejsce na reklamę bo tę organizuje się inaczej ale sytuacja powtarza się regularnie.
Tomek, 2014-02-05, 14:20
Jestem naprawdę *zwykłym* internautą. Nie sądziłem, że coś zrobiłem nie tak, tym bardziej, że nazwy innych wyrobów na tym forum pojawiały się w kilku miejscach.To jest moja pierwsza kamerka i mam problem j/w. Dodam jeszcze, że dodatkowo sprawdziłem kartę SD 8 GB (4) i także się zacina. Nie mogę ustalić, czy to jest wina kart SD, czy też kamerki. Karta 4 GB (4) *Określonej firmy* sprawuje się najlepiej. Dodatkowo wczoraj chciałem sformatować w/w kartę 8 GB, pojawiła się ikonka formatowania i koniec! Urządzenie się zawiesiło i nie było sposobu aby go wyłączyć. Musiałem go rozkręcić i odlutować na chwilę przewód do baterii. Kartę sformatowałem w aparacie foto i włożyłem z powrotem do kamerki. Wszystko zadziałało, ale ta karta też nie zapisywała płynnie obrazu. Jeśli możecie mi wyjaśnić, jak to jest z tymi kartami SD, będę bardzo wdzięczny.
, 2014-02-05, 18:50
@Tomek, trudno cokolwiek poradzić, po prostu *tak to z tymi kartami jest*, że jedne działają a inne nie. Gdy pożyczyłem od kolegi GoPro to też moja karta Class10 nie działała choć działa wszędzie indziej. SanDisk zwykle mi działa we wszystkim, z drugiej strony ja nigdy z kartami nie miałem problemów za wyjątkiem właśnie przypadku z GoPro.
Tomek, 2014-02-07, 18:54
A u mnie akurat SanDisk Class10 działa najgorzej, a Kingston Klass4 jest OK.
Trzecia karta Emtec Class4 troszkę rwie, ale da się wytrzymać.
Widzę, że trzeba się z tym po prostu pogodzić. Dziękuję za odpowiedź
cebermen, 2014-02-16, 09:28
Mam pytanie mam Omege 205 włacza się prawidlowo na dole wyświetla się data czyli nagrywa. Jednak wczoraj zatrzymal mnie patrol policji bo stwierdzili, że jest za mała przejrzystośc powietrza i chcieli mi dać mandat odmówiłem poniweaż uważałem że jest dobra. Wrociłem do domu i chciałem zgrac filmik do sądu a tam komunikat *brak plików* myslałem, że zejde na zawał bo to moja linia obrony. Czy ktoś miał podobną sytuację czy można odzyskać jakoś materiał z karty ? Co sie wogóle stało.
Tomek, 2014-02-17, 20:33
@cebermen - spróbuj jakichś narzędzi do odzyskiwania zdjęć na kartach (Google pomoże znaleźć ...), jeśli nie nadpisałeś to dane powinny być, oczywiście o ile kamerka nagrywała ...
mra3049, 2014-02-28, 22:57
Witaj, mógłbyś coś powiedzieć na temat tej kamerki?
TRUECAM A3. Chciałbym kupić kamerkę za około 200zł bratu na urodziny ale nigdzie nie mogę znaleźć nawet jednej opinii na temat tej konkretnej nie mówiąc już o jakimkolwiek teście. Na allegro jest sporo aukcji tego modelu ale nikt nie kupuje. Może mógłbyś coś polecić. Z góry dzięki
Mariusz
, 2014-02-28, 23:37
Najlepiej aby kamera miała kompresję/kodeka H.264 i przynajmniej 720p (1280x720) a najlepiej 1080p (1920x1080) przy przynajmniej 30 klatkach na sekundę. Te z H.264 i 1080p teraz kosztują od 400-600 zł bez GPS.

Kamera jaką wymieniłeś nie ma H.264 oraz nie ma rzeczywistego 1080p (interpolowane, oraz 25 kl/s). Nie jest podane czy nagrywa 720p ale pewnie nagrywa. Czyli w środku jest to co w typowym tańszym rejestratorze który nagrywa 720p (jak opisywana wyżej Omega).
mra3049, 2014-03-02, 20:40
Rozumiem, więc nie ma co kupować tego modelu... teraz przeglądam rejestratory wbudowane w lusterka...ciekawy gadżet i całkiem fajne nagrania na youtube
Dzięki za odpowiedź
pzdr
Mariusz
depotop, 2014-03-11, 15:45
Kupiłem rejestrator OVERMAX 0V-COM-04 nie współpracuje z żadną kartą (zalecane są klasy 10) kontakt z serwisem prawie żaden ,instrukcja obsługi prawie domyślna, w rezultacie wróciłem do starej ,kupionej 4-5 lat temu kamerki , która nie wyb rzydzała w kartach ,prostrz, tańsza i nagrywała pliki 15 min.
Tomek, 2014-03-11, 16:04
@depotop - może spróbuj z wolniejszą kartą (Class 4 na przykład). Ja sprowadziłem przez ebaya fajna kamerkę z Chin i też wywalała się na karcie SanDisk Class 10, na Toshiba Class 4 działa ...
Robert, 2014-04-12, 23:21
Większość opisanych kamerek to zwykły chiński chłam pod różnymi nazwami
kupowany za 20-30 USD . Czas przejrzeć na oczy dobre urządzenia samochodowe niestety są drogie bo wykorzystują dobrą optykę dobre procesory i przetworniki CMOS niestety kosztują ponad 1000 zł ale gwarantują:

-wysoką jakość nagrań także nocnych z możliwością odczytania nr rej . na całym ekranie ,a nie tylko na środku (a boki nieczytelne)

-dobry soft i płynne działanie

-odporność na zmianę temperatury

-są niewielkie i można je zamontować tak ,że są prawie niewidoczne (chyba ,że komuś zależy żeby sprzęt zajmował pół szyby)

-zamiast tandetnych ekranów na których niewiele widać np. Wi-Fi
dzięki czemu możemy do ustawień i oglądania filmu wykorzystać smartfon

i przede wszystkim niezawodność.

Żeby nie być posądzonym o reklamę nie podaję nazw firm ,które naprawdę specjalizują się w produkcji rejestratorów ale może czasem warto trochę pomyśleć przed zakupem
, 2014-04-12, 23:45
@Robert, podaj te nazwy tych rejestratorów, bardzo często trafiają się pytania o porządne rejestratory...

ten materiał napisałem 2 lata temu, trochę się pozmieniało...
20-30 USD to może było 2 lata temu, teraz już mniej :)
Robert, 2014-04-13, 12:57
Ok. dla tych ,którzy szperają po You Tube zwróćcie uwagę na
Blackvue , Lucasa ,DOD-a , Finevu czy Vico Vation
to są sprawdzone marki rejestratorów samochodowych tak jak GO PRO wśród kamer sportowych.
, 2014-04-13, 14:34
Na moje oko nagrania nie różnią się od Mio MiVue 358. Mio kosztuje teraz już od 400 zł + wysyłka. Ważna tutaj jest oczywiście niezawodność i lepiej zapłacić 2x więcej i mieć działający cały czas sprzęt ale i GoPro potrafi się popsuć. Ja sam nie wiem co bym zrobił, raczej nie kupił na Amazonie itp.. rejestratora za 350 euro z nadzieją, że drogi to niezawodny i najlepszy.

Wszystkie te rejestratory nagrywają tylko 30 klatek na sekundę co w porównaniu nawet do tanich konkurencji GoPro jest skromną wartością. Na moje oko to nie trzymają na baterii prawie wcale (tj. jakieś symboliczne 10 czy 20 minut) więc cały czas wymagają kabla (w sumie taka idea rejestratora) więc na dobrą sprawę chcąc kupić coś droższego i lepszego to chyba lepiej poszukać właśnie konkurencji do GoPro która nagrywa też w pętli. Swego czasu myślałem nad Sony Action Cam ale niestety nie nagrywa i szkoda bo wtedy biłoby na głowę wszelakie kamery będące rejestratorami. Dalej, jest na to gwarancja, serwis, marka.

GoPro nagrywa w pętli i też chcąc wydać tysiąc warto pomyśleć czy nie warto dopłacić do wersji Silver bo poza rejestratorem też mielibyśmy użyteczną kamerę. Później oczywiście trzeba dopłacić jeszcze za przyssawkę, itd.. ;)
Robert, 2014-04-13, 21:20
Patrz na szczegóły zobacz nagrania nocne większość dobrych sprzętów ma dodatkowo w oprogramowaniu zoom gdzie wychodzą różnice . Motor zrobił test (nr11 z 2013) gdzie był markowy rejestrator porównywany między innymi z Mio w jakości obrazu jest przepaść.
Go Pro jest bardzo duże plus olbrzymia przyssawka dobre rejestratory samochodowe mają znacznie mniejsze wymiary i dużo dodatkowych funkcji przydatnych tylko w aucie np Parking mode , Zapis z G sensora w folderze który nie jest nadpisywany dodatkowe czujniki ruchu ,a 60 kl/s w samochodzie nie jest potrzebne i dodatkowo obciążałoby procesor pracujący czasami w ponad 60 stopniach
akumulatory są przystosowane tylko do podtrzymania ,w przypadku utraty zasilania , nie do nagrań poza samochodem
Sony Action Cam jest bardzo duży ,a np Finevu , Blackvue i Lucas korzysta z tego samego sensora CMOS Sony EXMOR
Kilka z wymienionych urządzeń można kupić już w Polsce u autoryzowanych importerów więc nie ma problemów z transportem i gwarancją.
To tak jak z samochodami nie każdy chce jeździć po mieście autem terenowym i są widoczne różnice pomiędzy Audi A6 i Fiatem 500
Andrzej, 2014-09-22, 17:18
Witam, dzisiaj temat wideo rejestrator to temat rzeka. Wiele odpowiedzi i porad można dostać tutaj http://autowrzuta.pl Trzeba poświęcić trochę czasu (godzin), wciąga jak FB :)
ryś, 2014-11-07, 12:37
Http://www.skapiec.pl/site/cat/3347/comp/5213247_komentarze

warto poczytać
Nacia, 2015-01-23, 13:09
Http://allegro.pl/kamera-wideorejestrator-do-auta-full-hd-12mpx-i4870968045.html to jest link do aukcji kamerki samochodowej. niestety stałam się jej posiadaczem i chyba coś jest nie tak z tym urządzeniem.
Nie nagrywa całej trasy czasami się zacina ( na ekranie same paski). Proszę o pomoc w rozgryzieniu tego urządzenia. Karta do kamerki 32G Z góry dziękuję za pomoc
Fabio, 2015-07-23, 17:19
Witam, mam kamerkę DVR 300 DriveCAM, ogólnie bardzo fajna, w dzień nagrywa spoko, bateria trochę słabo ale jako tako i tak mam cięgle na ładowarce. Ale mam taki problem od niedawna i nie mogę go za nic rozwiązać. Po jakimś czasie wyświetla mi *Karta SD zapełniona*, a kamerka miała usuwać nagrane najstarsze video.Jak wcisnę reset to nagrywa znów czasem jeden, czasem kilka filmików i znów się to powtarza. Tragedia nie nadążam ze resetem. A co jak akurat się stanie to podczas jakieś kolizji czy coś ? Bez sensu. Proszę o jakąś pomoc. Co mam zrobić. Będę niesamowicie wdzięczny;)
, 2015-07-23, 17:31
Gdzieś tam powinna być opcja aby włączyć *nagrywanie w pętli* (loop recording). Jeżeli wcześniej działało a teraz nie działa to chyba tylko reset + format karty w kamerce może pomóc (ostatecznie wymiana karty na inną).
Fabio, 2015-07-23, 17:37
Spalacz, nie mogę znaleźć tej opcji. Próbowałem już resetu i formatu karty, po zapełnieniu robi się to samo;(
Sebastian, 2016-05-23, 20:09
Witam po raz pierwszy.
Zobaczyłem reklamę kamery samochodowej w Aldi - oto link: http://www.aldi.pl/aldi_kamera_samochodowa_48_5_2319_12929.html
czy może coś wiadomo więcej o tym modelu?
Gdzieś znalazłem chyba amerykański sklep, który określa ten model jako c318 - zgadza się wyświetlacz, gorzej z pozostałymi parametrami jakie podaje sklep.
, 2016-05-24, 11:53
Należałoby kupić i sprawdzić :) Tak na pierwszy rzut oka to brakuje mi kodeka H.246 przy wymienianym FullHD bo bez niego pewnie obraz raz, że będzie gorszy a dwa, że i tak więcej zajmował na karcie. Ale za to cena jest prawie o połowę niższa.
Teddy, 2016-09-28, 20:31
Przydatny artukul..dzieki.
milka, 2017-09-30, 18:11
Xblitz Black bird 2.0 to dopiero fajny rejestrator, niebywała jakość nagrań, banalne a tak rewelacyjne zarazem urządzenie
292372, 2023-09-23, 16:26
Http://tuchkas.ru/

Napisz komentarz

Autor *

Strona

Komentarz *