Na torze (140) | Na drodze (96) | W garażu (94) | Wydarzenia (66) | Poza autem (34) | Testy aut (20) | Karting (16) | Testy (14) |

Czy można wyprzedzać prawym pasem?

Wyprzedzanie na drodze krajowejJak to jest z wyprzedzaniem prawym pasem na drodze ekspresowej czy autostradzie? jest dozwolone? czy tylko w transakcji wiązanej z mandatem?

Aby nie teoretyzować to skupimy się na konkretnym przypadku. Droga krajowa S17, ze statusem ekspresowej, jako obwodnica Garwolina (mazowieckie, na granicy z lubelskim).


Znak na początku drogi krajowejDla formalności podam, że początek drogi oznaczony jest takim oto znakiem, jak i na tablicach nad drogą mamy S17 na czerwonym tle. Czyli droga ekspresowa pełną gębą, żadna tam prowizorka. Normalnie jak autostrada.

Tablica nad drogą krajową S17 obwodnicy Garwolina

Czy takie wyprzedzanie jak widoczne na poniższym nagraniu jest wycenione w taryfikatorze mandatów? jeżeli tak to pod jaką kwotą, iloma punktami i poparte jakim paragrafem w kodeksie?

Czy przeciwnie, jest dozwolone, a wtedy może są co do takiego wyprzedzania jakieś szczególne wytyczne, wskazówki, zalecania?

Na rozgrzewkę proponuję podać definicję drogi widocznej na nagraniu. Chodzi o pasy, jezdnie, kierunki, zielenie, pobocza, oznakowania, itd. od tego wiele zależy.

Dla lepszego rozeznania zacytuję wypowiedzi okolicznych mieszkańców owej obwodnicy:

Wiesław (64l.), rolnik, nieraz już popalał swoim Ursusem po tej obwodnicy:

Proste! Prawy do jechania a lewy do wyprzedzania! Proste! Chyba, że wracam z pola, wtedy przecież lewy do jechania a prawy do wyprzedzania! To znaczy mój prawy a twój lewy! Prrrrrrrr... wróć!...mój lewy gdy jadę a prawy twój gdy wracam! Proste! Jak w nocy to nie wiem bo po ciemku nie oram.

Jadwiga (52l.), urzędniczka, specjalistka ds. komunikacji drogowej w urzędzie powiatowym:

Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.... I też tak właśnie należy wyprzedzać w tym przypadku.

Wojciech (38l.), drogówka:

Wyprzedzanie prawym? Nie zastanawiałem się nigdy nad tym, bo nie ma po co. Jak tylko wyjeżdżamy na ekspresówkę to wszyscy jadą prawym pasem, gęsiego, nawet lewym nikt nie wyprzedza.

Sprawa jest skomplikowana, a wiele od niej zależy. W końcu okupanci lewego pasa to chleb powszedni na naszych szybszych drogach. Z jednej strony płynniejsza jazda, bardziej ekonomiczna z drugiej potencjalne ryzyko mandatu i punktów, jeżeli takie manewry nie są dozwolone.

Choć w tym konkretnym przypadku sprawa była oczywista, instynkt samozachowawczy nie do pokonania, w końcu lepiej jednak zaryzykować stan portfela niż siedzieć na zderzaku, mrugać i trąbić na stare BMW...

Jak z tym wyprzedzaniem? dlaczego TAK? dlaczego NIE?

Komentarze (22) skocz na koniec

marcin, 2012-01-21, 08:35
Co to za autostrada mająca dwa pasy do jazdy w jednym kierunku, to po pierwsze. jest to zwykła dwujezdniowa droga ekspresowa, na której wg mnie prawym pasem nie można wyprzedzać. pamiętam tyle z nauki jazdy, że jeśli są więcej niż 2 pasy w jednym kierunku, to dopiero wtedy można wyprzedzać prawą stroną, a tu są tylko dwa, więc teoretycznie nie można.
aa i można jechać jedyne 120km/h ;/
Krystian, 2012-01-21, 09:45
Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

na jezdni jednokierunkowej;

na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

http://www.kodeksdrogowy.com.pl/obowiazujace/dzial2.html#rozdzial3oddzial6
Krystian, 2012-01-21, 09:48
Wyprzedzanie z niewłaściwej strony lub bez zachowania bezpiecznego odstępu 200
http://www.v10.pl/prawo/Taryfikator,mandatow,10.html
, 2012-01-21, 14:24
I teraz pytania, czy przy pasie zieleni na tej drodze mamy jezdnie jednokierunkowe? jeżeli nie, to jaka jest definicja tej jezdni jednokierunkowej?

droga ekspresowa - drogę dwu- lub jednojezdniową, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, na której skrzyżowania występują wyjątkowo, przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochodowych;

czy można powiedzieć, że ta droga S17 to droga dwujezdniowa jednokierunkowa? jeżeli nie to dlaczego nie? czym jest zatem ta jezdnia jednokierunkowa?
Krystian, 2012-01-21, 19:39
IMHO (żadnym specjalistą nie jestem ;-)) można powiedzieć, że S17 to droga dwujezdniowa jednokierunkowa.
, 2012-01-21, 19:56
No to teraz, mając na uwadze fragment z kodeksu jaki wkleiłeś:

Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z WYZNACZONYMI PASAMI RUCHU ... na JEZDNI JEDNOKIERUNKOWEJ...

czyli mamy po 1. drogę z wyznaczonymi pasami ruchu, po 2. jezdnie (w sumie dwie) jednokierunkowe, więc wychodzi, że można?
Krystian, 2012-01-21, 22:05
Na S17 mamy drogę z dwoma jezdniami, 4 pasami ruchu (po dwa na jezdnię) i każda jezdnia jest jednokierunkowa - chyba innymi słowami napisałem to samo co Ty ;) Jak na moje wychodzi, że można, ale żadnym specjalistą w tym temacie nie jestem.
Tutaj jest również podobne rozważanie: http://forumprawne.org/prawo-wykroczen/150082-wyprzedzanie-na-autostradzie-z-prawej-strony.html
Lechu, 2012-02-18, 23:24
W powyższym przypadku - prawnie jak najbardziej można wyprzedzać prawą stroną chociaż ze względów bezpieczeństwa powinno się unikać takich sytuacji
Lotto, 2012-10-14, 14:30
Do tego co napisał Krystian można dodać, że wyprzedzanie prawym pasem jest zabronione na niebezpiecznym zakręcie i przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia.
szczepan, 2012-10-28, 13:35
Nie można wyprzedzać ponieważ jestes poza terenem zabudowania a mamy tylko dwa wyznaczone pasy ruchu, a powinny być co najmniej trzy pasy w tym samym kierunku.
henryk, 2012-11-19, 22:07
na jezdni z 2-ma pasami wyprzedzam czy to z prawej czy lewej strony
pawel, 2013-01-10, 17:20
Mysle ,ze tak jak stanowia przepisy -mozna w okreslonych sytuacjach ,ale chce poruszyc inna kwestie -kierowca jest zobowiazany jechac prawa strona chyba ze warunki na to nie pozwalaja -na tym video widac ze niektorzy kierowcy mimo ze maja wystarczajaco miejsca do poruszania sie prawym pasem jada po lewej stronie jezdni, to powoduje nieporzadek,blokowanie plynnosci ruchu i chaos na drodze i prowokuje do wyprzedzania z prawej strony . W niemczech za poruszanie sie np. srodkowym pasem na autostradzie mimo ze jest dosc miejsca by jechac prawym pasem otrzymuje sie mandat i u nas mysle jest podobnie.
, 2013-01-10, 19:52
@pawel, ja jeszcze nie widziałem, aby u nas jakieś osobowe, w miarę szybkie auto jechało prawym jeżeli byłby wolny :) nie chodzi mi o jakieś bardzo mocne auto, ale np. jakieś Punto co by jechało z maksymalną dozwoloną prędkością, takie auto zawsze jedzie środkowym pasem... jakby prawy był tylko dla TIR, a lewy dla przekraczających prędkość...

parę razy podjeżdżałem prawym pasem do takiego kierowcy i kompletnie nie wiedział co ma robić, czy zjeżdżać też na prawy i mi zajeżdżać drogę, czy jechać dalej środkowym... przez CB opinie generalnie takie, że ja źle jadę, bo jak jadę szybciej to powinienem jechać lewym...
rymcycymcy, 2013-01-13, 20:55
Myślę, że najprostszym rozwiązaniem na zakończenie dyskusji jest odniesienie się do definicji autostrady: http://www.ustawa-podatkowa.pl/szkolenie-prawne/autostrada

Mówimy więc o jezdniach JEDNOKIERUNKOWYCH.

Wyprzedzanie z prawej jest zgodne z prawem bez względu na to co o tym sądzimy.
szoferas, 2013-01-13, 22:06
@pawel. W Polsce też można zostać ukaranym za uporczywą jazdę lewym pasem. O ile pojazd tak jadący porusza się z max. dozwoloną prędkością, narusza przepis porządkowy i może zostać upomniany lub ukarany mandatem z najniższej półki.
Gdy jednak takie auto będzie jechało sporo poniżej dozwolonej, to już jest to wykroczenie o blokowaniu i utrudnianiu ruchu. I tu leci 200 -300 PLN i (chyba) 2 pkt.
ula, 2013-02-25, 19:23
Mamy drogę dwujezdniową, trzy pasy któe widzimy to droga jednokierunkowa (niebieski znak - kwadrat, biała strzałka)

- z lewej strony: można wyprzedzać praktycznie zawsze jeżeli są co najmniej dwa pasy ruchu i nie muszą być one wyznaczone (brak linii)// jeżeli chcemy wyprzedzać z lewej na łuku lub wjeżdżając pod górkę muszą być te pasy wyznaczone.

- z prawej strony można wyprzedzać jeżeli są nienamąconej 2 wyznaczone pasy ruchu w tym samym kierunku (na obszarze zabudowanym)
/ poza obszarem zabudowania muszą być wyznaczone 3 pasy ruchu w tym mamy kierunku
/ nie możemy jednak wyprzedzać z prawej na: zakręcie, jadąć pod górę


na filmie sytuacja się zmienia, mamy 2 pasy, potem 3, potem znowu 2... (jesteśmy poza obszarem zabudowanym)
- przy 2 możemy wyprzedzić tylko z lewej
- przy 3 możemy wyprzedzać z prawej (pas środkowy i prawy brzeżny)

pozdrawiam
ula, 2013-02-25, 19:33
Kierowca na filmie jedzie poprawnie (poza strefa zabudowaną)

2 pasy:
- lewym wyprzedza kierowców, którzy jad a prawym
- zostaje na lewym i zwalnia jeżeli jest przed nim samochód, bo z prawego nie może go wyprzedzić

3 pasy:
- zjeżdża z lewego na środkowy i teraz może wyprzedzić z prawej samochód jadący po jego lewej


Henryk - przy 2 pasach możesz wyprzedzać, czy to z lewej, czy z prawej jedynie na obszarze zabudowanym/ poza obszarem zabudowanym przy 2 pasach jedynie z lewej (pas szybkiego ruchu)
Dominik, 2013-04-29, 09:35
Lewym się jeździ zawsze bo prawy ma koleiny
xXx, 2013-04-29, 10:05
Tak jak napisała Ula: z prawej strony można wyprzedzać tylko na jezdni, która ma minimum 3 pasy ruchu w jedną stronę. Śmieszą mnie autostrady z dwoma pasami, jednak takich niestety jest najwięcej i na nich nie można wyprzedzać z prawej strony.
mrrr, 2013-04-30, 08:47
Nudy...

http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci-dnia/news/policja-odpowiada-wolno,655597
Ola, 2013-07-08, 20:07
Pytanie:

Czy wyprzedzanie z prawej strony na drodze jednokierunkowej uzależnisz od ilości pasów ruchu?
bebe, 2013-10-19, 20:51
Przecież w mieście też się tak wyprzedza, bo np. są dwa pasy: lewy prosto i prawy prosto lub w lewo i z tego lewego samochody częściej gdzieś zjeżdżają i wyprzedasz tych po lewej bo ruch jest płynniejszy, a zmiana psa tu nie ma znaczenia

Napisz komentarz

Autor *

Strona

Komentarz *